Oprawa: Miękka
Format: 14.0x21.0cm
Liczba stron: 256
Czy pojedyncza planeta naprawdę liczy się w bezkresie Wszechświata?
John Gribbin przekonuje nas, że tak. Autor twierdzi, że nasze istnienie zawdzięczamy zderzeniu „superkomety” z Wenus 600 milionów lat temu. To jednak tylko część historii, zaledwie jedna z astronomicznych i geofizycznych przyczyn szczególnej roli Ziemi.
Gribbin po raz pierwszy łączy ze sobą całą serię kosmicznych zdarzeń, które wpłynęły na losy Ziemi i dały początek naszej cywilizacji rozumu, która — jak przekonuje autor — stanowi niepowtarzalne zjawisko w Galaktyce, czyli Drodze Mlecznej. Nawet jeśli inne światy przypominające nasz własny, a także samo życie, występują powszechnie, to taki rodzaj cywilizacji opartej na inteligencji i technologii, który pojawił się na Ziemi, istnieje tylko tutaj.
John Gribbin jest najlepszym i najprzystępniejszym przewodnikiem w świecie doniosłych problemów naukowych. Na kartach niniejszej książki autor rozważa fundamentalne, najbardziej frapujące, a przy tym najmocniej nurtujące pytania: dlaczego istniejemy, jakie jest nasze miejsce we Wszechświecie i czy mamy przed sobą jakąś przyszłość?
Wielki zegar Wszechświata Wiek geniuszy i narodziny nowoczesnej nauki
Oprawa: Miękka
Format: 14.0x21.0cm
Liczba stron: 336
Wydanie: 1
Historycy nazwali koniec XVII wieku „wiekiem geniuszy”, lecz określenie „epoka zamętu” pasowałaby do niego równie dobrze. Astronomia nie wyswobodziła się jeszcze z astrologii, niebo pełne było wróżb, epidemię uważano za karę zesłaną przez Boga. Nagle, w którymś momencie XVII wieku, zrodziła się nowa idea. Głosiła ona, że świat przyrody stosuje się nie tylko do pewnych prowizorycznych reguł, lecz także ścisłych, formalnych, matematycznych praw. W „Wielkim zegarze Wszechświata” Edward Dolnick koncentruje się przede wszystkim na szczytowym momencie historii narodzin nowoczesnej nauki, zwłaszcza na odkryciu przez Newtona teorii grawitacji. Jednak zadziwiające osiągnięcie Newtona opierało się na dziele takich tytanów jak Kartezjusz, Galileusz i Kepler, którzy sami odcyfrowywali akapity, a nawet całe stronice boskiego kosmicznego szyfru. Wszyscy ci uczeni mieli wspólną cechę – byli geniuszami i wyznawali wiarę, że Wszechświat został zaprojektowany za pomocą matematycznych wzorów. Edward Dolnick - dziennikarz popularnonaukowy, pisał m.in. dla "Boston Globe" i "New York Times Magazine" – i pisarz, zajmujący się głównie historią nauki, laureat wielu nagród, m.in. Edgar Award.