Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

SCHALLER 1935-40 SERWIS KAWA DESER APERITIF 6 CUDO

19-05-2012, 13:33
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Najwyzsza cena licytacji: 100 zł      Aktualna cena: 100 zł     
Użytkownik mieszkiel
numer aukcji: 2345302881
Miejscowość Zielona Góra
Licytowało: 1    Wyświetleń: 45   
Koniec: 20-05-2012 23:46:25
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

SERWIS DO KAWY na 6 osób oscar schaller miśnieńskie filiżanki 1935-40 piękny dzbanek do tego 6 miseczek na lody owoce i 6 talerzyków aperitif do przystawek i stara piękna  paterka neorokokowa z XIXw. i oryginalny świecznik kula.

 

Oscar Schaller. Ciekawa sygnatura!!! Używana od roku 1[zasłonięte]935-19. Bardzo ładny serwis do kawy na 6 osób z lat 30tych –Wykonany został z doskonałej białej cieniutkiej porcelany w fabryce w Schwarzenbach w Bawarii. Od 1935 roku Hitler zakazał używania metali szlachetnych do zdobienia porcelany ze względu na oszczędności wojenne. Spowodowało to niebywały rozkwit dekoracji – brak złoceń fabryki starały się nadrobić bogactwem kolorów i pięknem dekoracji. W tym czasie powstały odporne na zmywanie emalie i nauczono się nakładać je nie przy pomocy kalki ale technologii podobnej do dzisiejszego sitodruku. Z tego okresu pochodzą najsłynniejsze dekoracje fabryki Sorau…

Filiżanki są kopiami miśnieńskich rokokowych filiżanek z XVIIIw- z rozdwojonym uchwytem w kształcie listków  przyklejonych do pucharu bez stópki. Wykonane są z doskonałej białej porcelany i zachowały się w stanie idealnym. Są jak nowe- dekorację stanowią  bardzo piękne chińskie róże z błękitnymi płatkami i żółtymi pręcikami otoczone ciemnozielonymi listkami. Brzeg filiżanki zdobi ornament- ciemnoniebieska koronka na błękitnym tle oddzielona medalionami. Ciekawa jest sygnatura wykonana kobaltem pod szkliwem- ponieważ litery SC bardzo mocno przypominają miśnieńskie szable- tę porcelanę często brano za Miśnię…

W komplecie zachował się także mlecznik cukiernica i sześć miseczek do lodów owoców. Do tego dodaje 6 talerzyków do przystawek i piękny niesygnowany dzbanek z pasującą dekoracją.

Prawdziwym rarytasem jest neorokokowa paterka z rocaillowymi niesymetrycznymi wysokimi uchwytami – na których możemy podać truskawki- czereśnie… kalka z kwitnącymu kwiatami jabłoni wytarła się miejscami- ale mimo to paterka będzie prawdziwa ozdoba naszego stołu… Nie ma sygnatury- ale miałem podobna Hutschenreuthera z końca XIXw.- i jestem pewien, że pochodzi z tego okresu.

 Razem mamy bardzo praktyczny  oryginalny serwis na którym możemy podać małe przystaweczki i kawę w pięknych filiżankach z lodami albo truskawkami ze śmietaną…

Polecam- bardzo ładny serwis. Stara piękna porcelana…

Wymiary:

6 filiżanek Oscar Schaller- - wysokość 6,8 cm średnica 8,8 cm od brzegu do ucha 10,5 cm

6 podstawków /Chiny-ale pasują/ - średnica 14,3 cm

Cukierniczka Oscar Schaller wysokość 9,5 cm, średnica 9 cm

Mlecznik wysokość 8,5 cm średnica 7 cm od dzióbka do ucha 9,5 cm

Paterka średnica 22,5 cm od ucha do ucha 25,5 cm

6 talerzyków aperitif / 5 Kahla/ średnica 10,7 cm

6 miseczek do lodów owoców Oscar Schaller średnica 14 cm wysokość 3 cm

Dzbanek 1,6l wysokość 24 cm / z piękna secesyjną szyszką uchwytu/ średnica brzuśca 13 cm od ucha do dzióbka 22 cm- stan idealny- bez śladów używania- a wygląda na stary- podobne dzbanki w latach 20tych robiła Kahla – ale może być starszy- bardzo ładne niebieskie kwiaty zdobią pekaty brzusiec- zdobiony reliefami i wsparty o szeroką stopę.

 piekny biały świcznik kula na szerokiej stopie wysokość 10,6 cm średnica kołnierza 4,5 cm średnica stopy 11,8 cm

 

Porzellanfabrik Oscar Schaller & Co. Nachfolger (1920 until 1950)

During 1920 the textile factory located in Kirchenlamitz was taken over by the Porzellanfabrik Oscar Schaller & Co. Nachfolger located in Schwarzenbach (Bavaria), which at that point was a branch of the Gebrüder Winterling O.H.G. in Röslau (Bavaria). It was quickly converted to a porcelain factory to support the production of the other company parts.

The director or the factory Eduard Winterling was announced freeman of the town Kirchenlamitz on December 15th 1938 together with the industrial Rudolf Wächter, who led the Porzellanmanufaktur Rudolf Wächter which was also located in Kirchenlamitz.