Santolina
ZIELONA "OLIVIA"
Uroda Santoliny tkwi w jej kolorze, kształcie gałązek i zapachu
dorodne i świetnie ukorzenione sadzonki
w doniczkach P-12
ZIOŁA DLA SMAKU I ZDROWIA
Na półkach sklepowych roi się od suszonych przypraw. Tymianek, majeranek, papryka, czosnek, bazylia, oregano, przyprawa do bigosu, do grilla, do ziemniaków i wiele innych. Jednak aromat tych suszonych nigdy w pełni nie odzwierciedli zapachu i smaku świeżych ziół.
Nowa przyprawa do włoskich potraw ! Przyprawy oliwkowe mają zastosowanie w kuchni południowej, przede wszystkim we włoskiej.
Santolina to roślina fantastyczna – sama w sobie pięknie pachnie zamorskimi korzennymi przyprawami, ma misterne listki i gałązki idealna na suche miejsca, odpędza insekty, można dodawać ją do potpourri, jest zimozielona i wytrzymuje nasze mrozy, a na dodatek gdy nie jest przycinana zbyt mocno, również kwitnie, choć nie są to kwiaty za które ogrodnik zaprzeda duszę.
Aromatyczne liście tej przyprawy przypominają czarne nakładane oliwki. Z posiekanych liści możecie zrobić pesto, które dodaje się do makaronu. Wyjątkowa jest także w marynatach, do sałat i pomidorów, unikalnie smakuje jako przyprawa do ryby lub do sosów. Pokrótce, można stosować do potraw wszędzie tam, gdzie smakują Wam oliwki.
Przyprawa oliwkowa jest mrozoodporną rośliną trwałą, ale należy ją chronić przed silnymi mrozami.
Ma delikatne, podobne do igieł zielone liście o pikantnym aromacie oliwek.
Używano ją w wielu krajach rejonu Morza Śródziemnego do odświeżania powietrza, odstraszania owadów i w celach leczniczych. Sadzona w ogrodach, tworzy piękne dywany kwiatowe.
Santolina ma wysokość od 30 do 60 centymetrów, łodygę rozgałęzioną, biało filcowaną, drewniejącą w drugim roku wegetacji. Liście wąskie, ostre, srebrnoszare, drobno podzielone. Pojedyncze kwiaty na łodygach, w koszyczkach, jasnożółte. Uprawianych jest kilka odmian santoliny różniących się wysokością, pokrojem krzewów, kształtem liści i zapachem.W gospodarstwie domowym można używać gałęzi do odstraszania moli i innych owadów.
Jest jak typowe "dziecko słońca" i dobrze się czuje w glebie gliniastej lub uniwersalnej, nie lubi przelania.
Zioła nawozimy w okresie wiosennym średnio co dwa tygodnie. Jednak substancje, które będą nam do tego służyć, nie mogą być pochodzenia chemicznego, bowiem odbije się to na jakości naszych sadzonek, a i późniejsze spożycie nawożonych sztucznie ziół może odbić się negatywnie na naszym zdrowiu. Dlatego najlepiej stosować nawozy organiczne i używać ich zgodnie z zaleceniami podanymi przez producenta, traktując zioła jak normalne rośliny.
Gdy chcemy zasmakować świeżych listków jednego z ziół, najlepiej zerwać je z rana. Wbrew pozorom nasze łakomstwo ma dla roślinek dobroczynne działanie, bowiem pozwala zachować krzaczek w zwartej formie.
Świeże zioła toprawdziwysmak, aromat i zdrowie!
Świeże zioła można obecnie kupować także w supermarkecie, jednak ich żywotność jest często zawodna. Przesadza się je do większej doniczki, ale nie zawsze się przyjmują, a często bardzo słabo rosną. Nie wiem czym jest to spowodowane, być może są to odmiany przystosowane tylko do bardzo precyzyjnych warunków glebowo/oświetleniowo/temperaturowo/wodnych, być może są te biedne zmutowane roślinki, zabawki w rękach chciwych ogrodników.
Cennik przy przesyłce Poczta Polska paczka priorytetowa polecona:sadzonki pocztą wysyłamy od poniedziałku do środykupując 1 sadzonkę płacisz za paczkę 11złkupując 2- 4 sadzonki płacisz za paczkę 14zł.kupując 5- 10 sadzonek płacisz za paczkę 18zł. kupując 10 - 30 sadzonek płacisz za paczkę 21zł.Kurierem wysyłamy od poniedziałku do czwartku, a zapłacisz:zamawiając 1- 10 sadzonek zapłacisz 21zł.powyżej 10 - 30 sadzonek zapłacisz 30 zł. info:
[zasłonięte]@onet.eu tel.661[zasłonięte]408