Czym jest pendrive?
Pendrive (znany także jako: przenośna pamięć flash, USB flash drive) to urządzenie o rozmiarach zbliżonych do zapalniczki, służące do przenoszenia i przechowywania danych. Każdy pendrive posiada wtyk USB, co pozwala podłączyć go nie tylko do komputera stacjonarnego, czy przenośnego, ale także do samochodowego odtwarzacza MP3, telewizora LCD itp. urządzeń. Dzięki temu, iż jest to urządzenie typu Plug&Play możesz je podłączać do komputera w czasie rzeczywistym a system sam je rozpozna i zainstaluje. Bez dodatkowych kabli i całego tego zamieszania. W zależności od tego, jaką liczbę danych zechcesz przenosić, masz do dyspozycji takie pojemności jak: 2GB, 4GB, 8GB, 16GB, 32GB lub 64GB.
Szybkość kopiowania plików różni się w zależności od ceny produktu a także od zastosowanej wersji interfejsu USB. Dotychczas każda pamięć przenośna flash budowana była w oparciu o standard USB 2.0, podczas gdy od roku 2010 możemy obserwować pojawianie się produktów z interfejsem USB 3.0 zapewniającym im jeszcze większą wydajność.
Jako następca zapomnianej już dyskietki jest produktem, który zawsze warto mieć przy sobie, albowiem zazwyczaj nie jesteśmy w stanie przewidzieć sytuacji, w której przyda nam się nośnik danych (nowy odcinek Castle, Fringe lub House'a na dysku kolegi, ściąga z matmy również na dysku znajomego itp.), a kształtów, wzorów, czy kolorów jest na rynku sporo, także z pewnością znajdziesz coś dla siebie... (dowiedz się więcej).
Noś ulubione pliki przy sobie, korzystając z ultra kompaktowego i bardzo poręcznego dysku flash USB SanDisk Cruzer Blade. To wygodny sposób na zapisywanie i przenoszenie treści cyfrowych z komputera do komputera lub na zabranie ich ze sobą. Wystarczy przenieść zdjęcia, utwory muzyczne lub inne pliki na dysk flash USB SanDisk Cruzer Blade i już można udostępnić je rodzinie i znajomym. Możesz także chronić swoje pliki na dysku flash USB przed nieuprawnionym dostępem, korzystając z załączonego oprogramowania SanDisk SecureAccess, i korzystać z dodatkowej ochrony poprzez możliwość utworzenia bezpiecznej internetowej kopii zapasowej (do 2 GB) dzięki partnerowi firmy SanDisk, oferującemu tego typu usługi. Gdy w grę wchodzą ważne pliki, możesz postawić na produkty firmy SanDisk.
Fragment Poradnika Zakupowego Goblina: na co zwrócić uwagę przed zakupem pendrive'a?
Rzeczywista pojemność
Klienci niekiedy pytają, dlaczego ich system operacyjny pokazuje we właściwościach pendrive'a pojemność mniejszą niż ta, która widnieje na opakowaniu. Odpowiadam: ponieważ producenci jeden gigabajt podają tak:
100[zasłonięte]0000B (bajtów) =[zasłonięte]10000kB (kilobajtów) = 1000MB (megabajtów) = 1GB,
natomiast w rzeczywistości powinni je przeliczać w następujący sposób: 100[zasłonięte]0000B = 976562,5kB = 953,67MB = 0,93GB.
Trudno się tutaj doszukiwać usprawiedliwienia takiej polityki, choć zapewne pierwsze skrzypce gra marketing i podawanie ładnych liczb, a nie takich, do których dochodzą dodatkowe cyfry po przecinku. Jakby nie było, kupując pendrive o danej pojemności, wiedz że owa pojemność będzie bliższa poniższej liście:
- 2GB = 1,86GB
- 4GB = 3,72GB
- 8GB = 7,44GB
- 16GB = 14,88GB
- 32GB = 29,76GB
Bywa też tak, że różnice są nieco mniejsze bądź większe. W tym drugim przypadku sprawcą rozbieżności może być firmware urządzenia. Jest to wewnętrzne oprogramowanie sterujące pracą pendrive'a, które zajmuje nieco miejsca. W przypadku słynącego z wydajności produktu Silicon Power LuxMini 920 firmware zajmuje około 500MB.
Zaspokój swą ciekawość i przeczytaj więcej o tym, o czym warto wiedzieć przed zakupem pendrive'a.