Nowy Solid to, jak poprzednicy, solidnie wykonany telefon o tradycyjnej budowie. Nie znajdziemy tu ani dotykowego ekranu i szklanych powierzchni, ani też żadnych przesuwanych elementów - zrobiono wszystko, by C3350 był jak najbardziej odporny na czynniki zewnętrzne. Dzięki zastosowaniu takiej obudowy, Samsung Solid C3350 może pochwalić się przyznaniem certyfikatu IP67, który mówi nam o tym, że jest całkowicie pyłoszczelny, a zanurzenie na głębokość 1 m przez okres 30 minut nie stanowi dla niego problemu.
Z przodu znajdziemy posrebrzaną osłonę głośnika, logo producenta, wyświetlacz oraz klawiaturę. Ekran o przekątnej 2,2 cala i rozdzielczości 240 na 320 pikseli wzbudza pozytywne odczucia. Cała klawiatura wykonana jest z przyjemnej w dotyku, dość twardej gumy, a dodatkowo manipulator kierunkowy ma chropowatą powierzchnię. Skok klawiszy jest dość płytki i przez to bardzo pewny, a odpowiednie wyprofilowanie sprawia, że palce nie męczą się nawet podczas pisania długich wiadomości.
W menu znajdziemy 22 ikony systemowych aplikacji, pomiędzy którymi przesuwamy się za pomocą kierunku góra-dół. W ustawieniach znajdziemy szereg opcji, które dostępne są w każdym podobnym telefonie. Tym, czym wyróżnia się Solid na tle konkurencji jest możliwość tworzenia kopii zapasowej kontaktów, wiadomości, kalendarza, zadań i notatek, która zapisywana jest na pamięć wewnętrzną lub kartę microSD i może zostać odtworzona w dowolnym momencie. Kolejnym ciekawym rozwiązaniem jest Mobile Tracker, który w przypadku zmiany karty SIM automatycznie wysyła do ustawionych wcześniej numerów wiadomość, zawierającą numer IMEI skradzionego urządzenia oraz numer telefonu złodzieja. Dla osób ceniących sobie prywatność, dobrą informacją jest możliwość ustawienia blokady na poszczególne elementy, takie jak wiadomości, menedżer plików, czy kontakty.
Po prawej stronie znajdziemy 3 przyciski: te odpowiadające za regulację głośności oraz klawisz zapewniający szybki dostęp do latarki, która znajduje się na górze telefonu. Sprawdza się on także gdy chcemy sprawdzić aktualną godzinę, ponieważ to jedyny przycisk, na którego naciśnięcie system nie przypomina o sposobie odblokowania telefonu. Gniazdo kart pamięci znajduje się pod baterią, obok slotu na kartę SIM.