Samoloty Świata pakiet 10 metalowych modeli
tylko 178.99
"Samoloty Świata" to kolekcja metalowych modeli samolotów. Prezentują one rozmaite etapy rozwoju lotnictwa wojskowego, od jego początków z czasów I Wojny Światowej, poprzez okres międzywojenny, lata II Wojny Światowej, epokę pionierskich konstrukcji odrzutowych, dziesięciolecia zimnej wojny po czasy współczesne. Każdy starannie wykonany model nosi wiernie odtworzone, zgodnie z oryginalnym malowanie - dotyczy to zarówno aeroplanów z I Wojny Światowej, jak i supernowoczesnych samolotów współczesnych.
W każdym numerze metalowy model!
Modele samolotów będą dodatkiem do zeszytu, prezentującego historię samolotu, jego konstrukcję, zastosowanie i przykłady malowań. Całość jest bogato ilustrowana zdjęciami i rysunkami.
W kolekcji ukażą się między innymi:
- F-16C Falcon,
- Supermarine Spitfire Mk VB,
- SPAD S.VII C.1,
- Hawker Hurricane Mk IIB,
- F/A-18F Super Hornet,
- Bristol Bulldog,
- Dassault Mirage 2000C,
- Messerschmitt Bf 109F,
- Sopwith B1B,
- MIG 29.
Pakiet 10 sztuk metalowych modeli z serii Samoloty Świata:
1. 1917 FOKKER DR.I (skala 1 : 72)
Ten trój płatowy samolot myśliwski zapewne pozostałby w cieniu masowo produkowanych dwupłatów Albatrosa lub rewelacyjnego Fokkera D.VII, gdyby nie rana głowy znanego niemieckiego pilota, weterana walk na froncie zachodnim, Manfreda von Richthofena. Słynny as myśliwski podczas pobytu w szpitalu dowiedział się o budowanym pod nadzorem inż.Fokkera nowym myśliwcu. Później, w trakcie rozmów z frontowymi pilotami, polecił ten samolot jako "wspinający się jak małpa i kręcący jak diabeł".
2. 2006 F-16C (skala 1 : 100)
Samolot F-16 okazał się jednym z najbardziej udanych myśliwców skonstruowanych po II Wojnie Światowej, znajduje się w składzie sił powietrznych licznych państw z całego świata. Jego możliwości bojowe zostały wszechstronnie sprawdzone podczas licznych konfliktów na Bliskim Wschodzie. Obecne wersje tego samolotu nie mają już jednak wiele wspólnego - poza wyglądem zewnętrznym - z samolotami, które wchodziły do wyposażenia lotnictwa USA w latach 70. minionego wieku. Jednym z użytkowników tego samolotu są Polskie Siły Powietrzne, w których służy obecnie 48 maszyn tego typu. Polskie maszyny noszą nazwę "Jastrząb".
3. Spitfire Mk Vb (skala 1 : 72)
Samoloty Spitfire Mk V zostały zaprojektowane tak, by mogły nawiązać równorzędną walkę z niemieckimi BF 109F. Spitfire Mk Vb był najliczniej produkowanym wariantem wersji V, ogółem wyprodukowano 3923 egzemplarze tego rodzaju, wyposażone w silnik Merlin 45. Wersja Mk Vb była uzbrojona w dwa działka i cztery karabiny maszynowe.
4. SPAD S.VII (skala 1 : 72)
Jednym z najbardziej udanych samolotów myśliwskich aliantów w czasie I Wojny Światowej był samolot SPAD S.VII. Konstrukcja ta weszła w sierpniu 1916 r. w skład uzbrojenia pierwszych eskadr lotnictwa francuskiego, gdzie uzyskała bardzo pochlebne opinie pilotów, chwalących nowy samolot zwłaszcza za dużą prędkość maksymalną w locie poziomym i nurkowaniu.
5. Hawker Hurricane Mk IIB (skala 1 : 72)
Samoloty Hawker Hurricane były podstawowymi samolotami myśliwskimi brytyjskiego Royal Air Force na początku II wojny światowej. Dzięki nim możliwe było wygranie bitwy o Wielką Brytanię, gdyż jednostek wyposażonych w te samoloty było więcej niż dywizjonów spitfire'ów.
6. F/A-18F Super Hornet (skala 1 : 100) Od połowy lat 80. minionego wieku samolot F/A-18 Hornet, a później jego następca, zmodernizowany i przekonstruowany F/A-18 Super Hornet są podstawowymi samolotami myśliwskimi i myśliwsko-szturmowymi w służbie amerykańskiej marynarki i korpusu piechoty morskiej Stanów Zjednoczonych.
7. Bristol Bulldog (skala 1 : 72) Samolot produkcji Bristol Aeroplane Company, znajdujący się w wyposażeniu dywizjonów myśliwskich RAF na przełomie lat 20. i 30. minionego wieku, był chyba najsłynniejszym samolotem brytyjskiego lotnictwa myśliwskiego okresu wojennego. Znajdował się w uzbrojeniu także kilku innych państw.
8. Mirage 2000C (skala 1 : 100) Dostawy samolotów Mirage 2000C rozpoczęły się w 1984 r. Początkowo samolot dostarczano francuskim siłom powietrznym w wersji z radarem Thales RDM, który nie pozwalał na wykorzystywanie pocisków rakietowych MATRA Super 530F. Nowy radar RDI montowano dopiero w samolotach serii S4 i S5.
9. Messerschmitt Bf 109F-4 (skala 1 : 72) Wersja F podstawowego samolotu myśliwskiego Luftwaffe Messerschmitt Bf 109 znalazła się na deskach konstruktorów jesienią 1938 r., jednak do jednostek bojowych trafiła dopiero pod koniec 1940 r. Nowy samolot walnie przyczynił się do zmniejszenia chwilowej przewagi technologicznej Brytyjczyków, których Spitfire Mk V górował osiągami nad Bf 109E.
10. Sopwith 1.B1 (skala 1 : 72) Sopwith 11/2 Strutter był pierwszym brytyjskim samolotem z karabinem maszynowym wyposażonym w synchronizator strzałów, pozwalającym na prowadzenie ognia przez krąg śmigła. Charakterystyczną cechą tego samolotu, od której pochodzi jego nazwa (w wolnym tłumaczeniu "półtorazastrzałowiec"), były wzmocnione przednie zastrzały oraz usztywnione zastrzały tylne, przenoszące mniejsze obciążenia, tworzące razem kształt litery "W".
Pakiet 10 sztuk metalowych modeli z serii Samoloty Świata