W książce bardzo ciekawie przedstawiono dzieje rozwoju konstrukcji samochodów terenowych, począwszy od pierwszych bryczek motorowych przez bogatą i obfitującą w niezwykłe wydarzenia historię z czasów II wojny światowej, aż po samochody współczesne i rozwiązania nietypowe. Przedstawiono konstrukcje z całego świata (nowe trendy w budowie i wyposażeniu), nie pominięto produkcji polskiego przemysłu motoryzacyjnego.
Po rozdziałach omawiających powstanie i rozwój samochodów osobowo-terenowych oraz
współczesne samochody osobowo-terenowe, a także bardzo szczegółowo opisano konstrukcję ponad 30 modeli samochodów osobowo-terenowych (szczegółowe dane techniczne, uzupełnione kolorowymi ilustracjami), tych najbardziej popularnych w Polsce i cieszących się największym uznaniem wśród polskich kierowców zaczynając od samochodu Audi Q5, poprzez Ford Kuga, Honda CR-V, Kia Sportage, Skoda Yeti, Subaru Forester, aż po Volvo C60.
Nie zapomniano o takich legendach wśród terenówek, jak Hummer H2, Mercedes-Benz G, Land Rover Defender i Range Rover, a także o najpopularniejszych konstrukcjach polskich (Honker) i rosyjskich (Lada 4x4).
Oto fragment autorskiego „Wprowadzenia” do książki:
…”Samochody, które przedstawiam w książce zyskują coraz większą popularność,… Także w Polsce wzrasta zainteresowanie nimi. Największą popularność samochodów osobowo-terenowych obserwuje się jednak w ostatnich latach, w porównaniu do 2005 roku wzrosła ona niemal 3,5-krotnie osiągając w 2009 roku 35121 sztuk.
Nazwałem je osobowo-terenowe uważając, że jest to najtrafniejsza nazwa obejmująca zarówno pojazdy prawdziwie terenowe, które w wojsku określa się jako lekki samochód terenowy, jak i te, o których często się mówi (…) SUV lub crossover. …”
Autor, inżynier Zdzisław Podbielski jest bardzo znanym rzeszom miłośników motoryzacji publicystą. Rozpoczynał od współpracy z miesięcznikiem „Technika Motoryzacyjna”, współpracował z wieloma popularnymi czasopismami motoryzacyjnymi. Fanom motoryzacji jest najbardziej znany z prowadzonego działu „Poznajemy samochody” w popularno-naukowym miesięczniku „Młody Technik”. Zdzisław Podbielski napisał ponad 20 książek poświęconych motoryzacji, w tym między innymi „Samochody osobowe – marki i modele”, „W fabryce samochodów”, „Zanim kupisz samochód”, „Samochody ciężarowe, specjalne i autobusy”, „Pojazdy włoskie”, „Pojazdy francuskie”, „Pojazdy Republiki Federalnej Niemiec”, „Pojazdy japońskie” oraz „Łaziki”. Ta ostatnia była bestsellerem na rynku książek motoryzacyjnych w połowie lat dziewięćdziesiątych i do której nawiązuje obecnie wydana książka.
Patronat medialny: „Auto Świat”, „Auto Moto i Sport”, „Młody Technik”, Polskie Radio Lublin.