Twórcy Patapon 3 wykorzystali doświadczenia zebrane w trakcie prac nad dwiema wcześniejszymi odsłonami serii oraz uwagi i sugestie nadesłane przez tysiące graczy. Dzięki temu gra została znacznie rozbudowana, choć sama rozgrywka, bazująca na połączeniu poczucia rytmu z umiejętnością taktycznego myślenia, pozostała intuicyjnie prosta.
Fabuła Patapon 3 rozpoczyna się w miejscu, w którym kończyły się wydarzenia przedstawione w drugiej części serii. Po przekroczeniu mostu, przez który plemię opuściło krainę Kameponów (miejsce akcji Patapon 2), na drodze sympatycznych stworków pojawia się tajemnicza skrzynka. Ciekawskie Patapony decydują się sprawdzić, co kryje się w jej wnętrzu. Niestety, w tym momencie uwalniają siedem złych duchów, które przemieniają plemię w kamień. Tylko dzierżącemu proporzec Hataponowi udaje się uciec. Na dnie skrzyni znajduje on srebrnego Hosipiona, który daje mu nową moc zdolną pokonać złe duchy – Super-Patapona.
Autorzy Patapon 3 z Pyramid i Sony Computer Entertainment Japan Studio zachowali charakterystyczne elementy poprzednich części serii, w tym dwuwymiarową oprawę graficzną. Po raz kolejny za koncepcją wizualną gry stoi francuski rysownik Rolito. Tym razem jednak otoczenie, w którym Patapony toczą swe rytmiczne boje, częściej wchodzi w interakcje z poczynaniami bohaterów i wydaje się bardziej żywe.
Podstawową nowością w grze są postaci Super-Pataponów (Super Hero Patapon). Wyróżniają się one nie tylko specyficzną, kolorową czupryną, ale także specjalnymi rodzajami broni i potężnymi atakami. Ich wygląd i umiejętności gracze mogą dostosować według własnego uznania. Ważnym aspektem gry jest rozwój Super-Pataponów. W przeciwieństwie do większości gier z gatunku RPG awansowanie na kolejne poziomy wymaga nie tyle anihilacji przeciwników, ile gromadzenia kolejnych komponentów. Dzięki nim Super-Patapony mogą zwiększać swoje umiejętności, ale również przemieniać się w poszczególne rodzaje bardziej pospolitych współplemieńców.
Twórcy gry zadbali też, by Pataponom, obdarzonym nowymi, potężniejszymi mocami, nie zabrakło odpowiednio wymagających przeciwników. Pokonanie niektórych wymagać będzie wykorzystania specjalnych broni, umiejętności lub taktyk.
Dzięki większej liczbie różnorodnych misji do wykonania, Patapon 3 zapewnia długie godziny zabawy dla pojedynczego gracza. Jednym z najistotniejszych atutów gry jest jednak rozgrywka wieloosobowa. Co prawda tryb multiplayer pojawił się już w Patapon 2, ale dopiero w trzeciej odsłonie serii został odpowiednio rozbudowany i urozmaicony. Graczom umożliwiono m.in. wykonywanie wspólnych misji lub rywalizowanie ze znajomymi połączonymi siecią wi-fi. Szczególnie emocjonujące są multiplayerowe bitwy rozgrywane pomiędzy dwiema czteroosobowymi drużynami, w których każdy z uczestników kieruje poczynaniami jednego Super-Patapona.
Duży wpływ na komfort gry z innymi graczami ma nowy komunikator – Pata-Text Chat System. Umożliwia on szybkie przesyłanie informacji pomiędzy uczestnikami sieciowej zabawy, nie odwracając zbytnio uwagi od toczącej się rozgrywki.