Niezwykła opowieść o jednej z najbardziej fascynujących postaci, które kiedykolwiek stąpały po Ziemi Świętej. O władcy imperium rozciągającego się od Sudanu po Syrię, od Jemenu przez Półwysep Arabski, północny Irak do wschodniej Turcji. Historia człowieka, który wywarł ogromny wpływ na współczesny mu świat. Stał się dla Muzułmanów symbolem walki z krzyżowcami. Jego sława przetrwała stulecia, a imię do dziś budzi szacunek na Bliskim Wschodzie.
To pierwsza oryginalna, polska praca na temat tej postaci. Saladyn to ważny element barwnej mozaiki, jaką stanowią nie tylko historia Bliskiego Wschodu czy historia krucjat, ale także dzieje stosunków świata muzułmańskiego z chrześcijańskim Zachodem. Autor, co jest niezwykle cenne, sięgnął po teksty źródłowe spisane przez ludzi blisko związanych z samym Saladynem. Dzięki temu poznajemy nie tylko historie z pól bitewnych, ale także rozmaite, mało znane momenty z życia wojownika. Jest w tej książce Saladyn nie tylko Wielkim Bohaterem Arabów, Muzułmanów i Kurdów, ale także zwykłym człowiekiem z jego słabościami i codziennymi problemami. Naprawdę, warto ożywiać historię co jakiś czas, tak, jak to zrobił P. Solecki.
prof. Marek Dziekan, Katedra Islamistyki i Arabistyki, Uniwersytet Warszawski
Opisanie i zanalizowanie bogatego życia, osobowości i wyjątkowo aktywnej działalności Saladyna, z uwzględnieniem skomplikowanego tła, jakim była epoka krucjat, stanowi przedsięwzięcie ze wszech miar tytaniczne. Przed ponad stu laty zmierzył się z nim brytyjski pisarz i historyk Stanley Lane-Poole. Od tego czasu badania historyczne na rzeczony temat uległy rozwinięciu i znacznemu wzbogaceniu. I właśnie to nowe spojrzenie znajduje pełne odbicie w książce Saladyn i krucjaty. Efektem jest nie tylko błyskotliwe ujęcie tematu, ale przede wszystkim oparcie go na solidnej podstawie źródłowej, zawierającej rzadko wykorzystywane w naukowym pisarstwie Zachodu źródła arabskie.
dr hab. prof. nadzw. Marek Olędzki, Wydział Studiów Międzynarodowych i Politologicznych, Uniwersytet Łódzki
SPIS TREŚCI Wstęp 71. Wyprawy krzyżowe – rys historyczny 102. Młodość Jusufa 243. Wyprawa do Egiptu 324. Saladyn wezyrem 465. Początki dynastii Ajjubidów 536. Egipt Saladyna 597. Wojna z Zengidami 668. Pierwsza porażka 759. Fort Jakuba 7910. Król Trędowaty 9411. Droga do Armagedonu 9912. Zwycięski marsz 12013. Oblężenie Al-Kuds 12714. Sułtan w Jerozolimie 13315. Preludium do trzeciej wyprawy krzyżowej 14316. Z Tyru do Akry 15617. Trzecia krucjata 16218. Arsuf i rozejm 18019. Pojednanie z Bogiem 19120. Historiografi a Saladyna 19521. Krucjaty w oczach Chrześcijan i Muzułmanów. Próba porównania 20522. Saladyn współcześnie 210Zakończenie 214Kalendarium 219Bibliografia 221
PRZECZYTAJ FRAGMENT