SAMSUNG GALAXY PRO
b7510
Samsung słynie ze swojej serii smartfonów Galaxy. Na ogół są to modele z dużymi ekranami dotykowymi i minimalną liczbą klawiszy. Galaxy Pro to już zupełnie inna propozycja – dla profesjonalistów. Przynajmniej tak ten model przedstawia producent.
O przeznaczeniu i odbiorcach Galaxy Pro świadczyć może wygląd telefonu, a zwłaszcza klawiatura QWERTY, która od czasów BlackBerry przyjęło się utożsamiać z profesjonalnymi zastosowaniami firmowymi. Od razu trzeba jednak uprzedzić, że specyfikacja każe umieścić ten model na średniej lub nawet niższej półce. Nie jest to zatem high-end, lecz raczej coś dla profesjonalistów oszczędnych. Profesjonaliści mniej oszczędni, czyli uogólnijmy – biznesmeni mający słabość do drogich cacek – będą zapewne szukali czegoś bardziej prestiżowego.
Wygląd – galaktyczny! Pod względem wyglądu Samsung Galaxy Pro może śmiało rywalizować ze smartfonami z najwyższej półki i niejeden BlackBerry może się schować ze wstydem. Obudowa Galaxy Pro łączy metaliczny, stalowy kolor z chromowanymi obramowaniami. Świetnie wygląda tył – niczym ryflowana blacha, co gwarantuje pewny uchwyt, odporność na zabrudzenia i zarysowania, a ponadto świetnie wygląda.
Ten czar pryska, gdy weźmie się telefon do ręki. O żadnym metalu nie ma tu mowy – to wszystko jest plastik! Jego jakość jest niezła, nic nie trzeszczy, ale w dotyku obudowa sprawia wrażenie bardzo taniej – tu od razu przypominają się stereotypy na temat „plastikowego Samsunga”. Niestety, to się potwierdza. Szkoda, że producent nie zdecydował się jednak na użycie metalu – telefon byłby cięższy niż te 103 g, które waży, ale powstałby ciekawy rywal dla podobnych modeli Nokii z serii E. Jednak wtedy mielibyśmy już do czynienia z urządzeniem z wyższego segmentu cenowego.
Klawiatura i obsługa Najgorzej w dotyku wypada klawiatura – główne klawisze QWERTY, jak również cztery przyciski funkcyjne, które umieszczono pod ekranem (od lewej: menu, home, cofnięcie, wyszukiwanie – a więc nietypowy zestaw, jak na Samsunga), wchodzą z nieprzyjemnym, miękkim „pyknięciem”. Niezbyt pasuje to do telefonu dla profesjonalisty.
Gdy jednak przywykniemy do działania klawiszy, okazuje się, że pisanie na Galaxy Pro może być bardzo wygodne. Poszczególne przyciski są duże, dobrze wyczuwa się je pod palcami, a rozmieszczenie klawiszy ALT i Shift jest optymalne, dzięki czemu szybko można dodawać znaki specjalne i wielkie litery. Dość wygodnie wprowadza się też polskie litery – co prawda nie ma klawisza, który odpowiadałby „prawemu Altowi” z klawiatur komputerowych, ale wystarczy dłużej przytrzymać jakiś znak, np. „L”, by wywołać jego krewniaka z ogonkiem, czyli w tym przypadku „Ł”. Zatwierdzenie odbywa się po naciśnięciu spacji, co jest w praktyce bardzo wygodne i nie trzeba długiego treningu, by opanować naukę bezbłędnego pisania.
Pracę w ciemności ułatwia wyraźne, białe podświetlenie przycisków. W sumie więc klawiatura QWERTY w Galaxy Pro, mimo niezbyt miłego kliku, sprawdza się doskonale. Z czasem można też przywyknąć do jej „plastikowości”.
Poza klawiszami na przedzie telefonu producent zastosował tylko dwa przyciski – blokadę ekranu, z prawej strony, i podwójny klawisz głośności, z lewej.
Ekran Wyświetlacz w Galaxy Pro ma przekątną 2,8 cala i rozdzielczość 320 x 240 (LQVGA), jest to matryca TFT-LCD. Parametry nie zapowiadają szczególnej rewelacji i tak też jest w rzeczywistości. Ekran prawidłowo spełnia swoją funkcję. Jest jasny i wyraźny, ma przyzwoite kolory, jednak widać trochę drobne postrzępienie ikon oraz czcionek. Niezbyt dobrze spisuje się też w pełnym słońcu. Jest mało czytelny. No i co gorsze, ekran w Galaxy Pro nie ma multi-touch, co jest niezbyt „profesjonalne” i bywa bardzo uciążliwe na przykład podczas przeglądania stron internetowych.
Szybkość pracy Producent umieścił w Galaxy Pro procesor Qualcomm o taktowaniu 800 MHz z grafiką Adreno 200. Do tego dołożył 384 MB RAM-u. Jak na tego rodzaju telefon, który ma służyć przede wszystkim do komunikacji, a nie multimediów, jest to bardzo dużo. W codziennym działaniu Galaxy Pro pracuje szybko, nie zacina się, przewijanie interfejsu i dostęp do opcji też są bez zarzutu. Schody zaczynają się już przy naprawdę bardzo wymagających aplikacjach, np. w przeglądarce internetowej podczas przeglądania portali. I tu ciekawostka dotycząca przeglądarki – Adobe Flash 10.x jest zarezerwowany dla mocniejszych urządzeń (Snapdragon etc.), ale po przeszukaniu Marketu, aplikację można go znaleźć nawet dla Galaxy Pro – co nie powinno mieć miejsca. Gdy jednak ktoś zacznie pobierać Flasha, instalacja kończy się niepowodzeniem oraz informacją i „uszkodzonym pliku”. Jest to jakiś bug, który pewnie zostanie naprawiony później.
Chociaż Galaxy Pro nie jest telefonem dla graczy, nie ma problemu, żeby sobie zrobić przerwę w pracy i wypełnić ją rozrywką – smartfon fajnie się sprawdza w wielu grach, mocy wystarcza mu na wiele wymagających tytułów. Inna rzecz, że niektórych gier nie da się uruchomić z powodu mało popularnej i niewielkiej rozdzielczości ekranu. Pamięć wewnętrzna Galaxy Pro wynosi 156 MB, możemy podłączyć także kartę microSD do 32 GB. W zestawie znajdziemy mniejszy nośnik – 2 GB.
Szerokoekranowy Android Systemem, który steruje pracą Galaxy Pro, jest Android 2.2.2 z nakładką TouchWiz. Podobnie jak w innych modelach Galaxy z niższej lub ze średniej półki, TouchWiz pojawia się tu w wersji okrojonej, z mniejszą liczbą widżetów. Istotną różnicą jest umieszczenie docku z ikonami na prawym boku ekranu, co jest spowodowane swoistą rozdzielczością ekranu.
Po doinstalowaniu dodatkowych aplikacji z Marketu (a także – w samym Markecie) dostrzeżemy, że Android nie jest dobrze zoptymalizowany do ekranów LQVGA. Problemy są dwa – w niektórych aplikacjach obraz jest trochę zdeformowany (czcionki się nie mieszczą), a inne programy otwierają się tylko „na boku”, czyli są odwrócone o 90°, węższą krawędzią do dołu. Szerszy bok – czyli w tym przypadku dół ekranu – jest przez nie traktowany jako „prawa strona”. Z tego powodu korzystanie z niektórych narzędzi jest niewygodne. To oczywiście nie jest wina Samsunga – takie same zjawisko występuje w androidowych telefonach z QWERTY innych producentów.
Pokazany tutaj Android Market na szczęście się obraca do pozycji poziomej, a jak widać na zdjęciu - korzystanie z ekranu obróconego o 90 stopni nie jest komfortowe..
Co dla profesjonalisty? Prawdę mówiąc – niewiele. Tym samym po raz kolejny trzeba stwierdzić, że określenie Pro w nazwie smarftonu jest trochę na wyrost. Samsung B7510 jest dostarczany ze standardowym oprogramowaniem, które znajdziemy w innych modelach Galaxy. Dalsze zastosowania tego modelu zależą już wyłącznie od preferencji użytkownika, który doinstaluje sobie z Android Marketu potrzebne mu aplikacje. Może to zatem być narzędzie do mobilnej pracy biurowej, ale też – młodzieżowy komunikator dla nastolatków, które będą mogły za jego pomocą SMS-ować, rozmawiać na chatach lub na serwisach społecznościowych.
Ukłonem w stronę użytkownika biznesowego jest Cisco Compatible Extension, czyli bezpieczna transmisja danych przez WiFi, a także zgodność ze standardem VPN. To rozwiązanie, dostępne zresztą w każdym nowym Androidzie, gwarantuje szyfrowane połączenie z firmową siecią oraz korzystanie z Sybase Afaria. Typowo biurowym narzędziem jest także pakiet Think Free Office, który pozwala na tworzenie, przeglądanie i edytowanie plików MS Office. To jednak też znajdziemy w wielu innych Galaxy.
Galaxy Pro pozwala na łatwe tworzenie kont pocztowych Email For Exchange (własna implementacja Samsunga), ale także Windows Live Hotmail i Yahoo. Nie zabrakło oczywiście integracji z serwisami społecznościowymi – Facebook, Twitter i MySpace. Wszystkie te usługi spina Samsung Social Hub. Poza nim działają standardowe konta Androida – Google i Microsoft Exchange ActiveSync. W szufladce z aplikacjami znajdziemy więc aż trzy ikony programów pocztowych: Gmail, standardowy E-mail i Samsung E-mail. Nie ma co więc narzekać, a każdy może skonfigurować swój telefon wedle własnych potrzeb. Nie zabrakło komunikatora IM, ale tylko dla sieci Windows Live, Google Talk i Yahoo!.
A multimedia? Chociaż Galaxy Pro nie został stworzony z myślą o multimediach, to jednak można go wykorzystać także do takiego celu. Niewielki ekran nie za bardzo pozwala cieszyć się filmami, ale smartfon jest w stanie odczytać pliki o rozdzielczości zbliżonej do 800 x 480, w takich formatach, jak MP4, 3GP oraz DivX i Xvid.
Gniazdko 3,5 mm pozwala podłączyć własne słuchawki, jednak odtwarzacz muzyczny do zbyt zaawansowanych nie należy i dlatego trzeba go traktować tylko jako „grajka” awaryjnego. Zamiast playera można też skorzystać z radia FM z RDS.
Aparat 3,2 Mpix i kamera QVGA to aplikacje typowe dla Galaxy z niższej półki. Przydadzą się do zarejestrowania obrazu w wyjątkowych sytuacjach, ale z prawdziwą cyfrówką nie mogą rywalizować.
Bateria W Galaxy Pro zamontowano baterię Li-Ion 1 350 mAh, która zapewnia niezły jak na Androida czas pracy – do trzech dni. Ponieważ jest to telefon mało multimedialny, ma ekran o niewielkiej rozdzielczości, nie ulega tak szybkiemu rozładowaniu jak modele z wielkimi wyświetlaczami. Oczywiście jeżeli ktoś będzie dużo gadał, pisał SMS-y i chatował, to telefon wystarczy mu na jeden dzień, nie ma się co łudzić.
Podsumowanie Czy Galaxy Pro to telefon dla profesjonalistów? Biznesmeni raczej po niego nie sięgną, ale dzięki wygodnej klawiaturze QWERTY i platformie Android, smartfon może się sprawdzić jako mobilne biuro, z łatwym dostępem do e-maili i Internetu. Jednak w takim samym stopniu mogą go używać nastolatki do chatowania i wysyłania SMS-ów. To uniwersalny model z naciskiem na wygodę pisania, który sprawdzi się w wielu zastosowaniach. Z racji niezbyt wygórowanej ceny najszybciej sięgną po niego ludzie młodzi, a nie biznesmeni. Równie dobrze ten model mógłby się nazwya Samsung Galaxy Ch@t – podobnie jak seria niedrogich komunikatorów dla młodzieży.
Samsung Galaxy Pro (B7510)
- Sieci GSM 850 / 900 / 1800 / 1900, HSDPA 900 / 2100
- System operacyjny Android 2.2 Froyo + TouchWiz
- Pełna klawiatura QWERTY
- Procesor Qualcomm 800 MHz, Adreno 200
- Pamięć 384MB RAM, pamięć wewnętrzna 156 MB, microSD do 32 GGB
- Wyświetlacz 2,8” LQVGA (320×240) TFT-LCD
- HSDPA 7.2 Mbps
- WLAN Wi-Fi 802.11 b/g/n + router WiFi
- Bluetooth 3.0 z A2DP
- microUSB 2.0
- SMS, MMS, e-mail, push e-mail, ActiveSync, IM
- Przeglądarka HTML (bez Flasha)
- GPS z A-GPS
- Aparat fotograficzny 3,2 MPix, nagrywanie wideo QVGA @ 30fps
- Odtwarzacz muzyczny: MP3, AAC, AAC+, eAAC+, WMA, RA
- Odtwarzacz wideo: MPEG4, H264, H263, WMV, RV, DivX, Xvid
- Akumulator 1350 mAh
- Wymiary 66,7 x 108,6 x 10,65 mm
- Waga 103,4 g
|