Stanisław ŁUCZAK, EX LIBRIS JÓZEFA ALEKSANDROWICZA. Drzeworyt sygn. gmerkiem na klocku i ołówkiem na odbitce,1962. Wym. 142 x 114 mm.
Stanisław Łuczak (1[zasłonięte]912-19), znany inowrocławski grafik i malarz. W swej twórczości wiernie oddał piękno pejzażu kujawskiego. Ociec i nauczyciel Wojciecha - miedziorytnika.
Jazep Najdziuk (od 1994 Józef Aleksandrowicz), drukarz i wydawca, białoruski działacz narodowy, dyrektor Drukarni Zakładu Wydawnictw CRS "Samopomoc Chłopska" i działacz kulturalny w Inowrocławiu. Gdy do Wilna wkroczyła Armia Czerwona znalazł się na czarnej liście NKWD. Był ścigany i aresztowany. W 1944 r. zmienił nazwisko i jako Józef Aleksandrowicz opuścił Wilno. 7 VI 1945 roku podjął pracę w inowrocławskiej Drukarni Kujawskiej. Od tego czasu oddał poswięcił swoje życie dla naszego miasta. Przyczynił się do rozwoju poligrafii i życia kulturalnego Inowrocławia. I oto dzisiaj 14 lutego 2004 roku, dokładnie o godz. 10.00 na ścianie Drukarni "Pozkal" została odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona tej wybitnej postaci. Na tablicy widnieje inskrypcja w dwóch językach polskim i białoruskim. Jak powiedział Piotr Milchert przewodniczący Społecznego Komitetu Fundacji Tablicy Upamiętniającej Józefa Aleksandrowicza napis ten w pewien sposób ma się przyczynić do pojednania obu narodów. W uroczystościach wzięły udział władze wojewódzkie, powiatowe, miejskie, liczne grono inowrocławskich drukarzy, młodzież szkolna, Konsul Republiki Białorusi oraz rodzina Józefa Aleksandrowicza.