Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Słownik pojęć socjologicznych. Pacholski, Słaboń

08-11-2014, 23:13
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 29.99 zł     
Użytkownik malgorzatal17
numer aukcji: 4750059172
Miejscowość Gdynia
Wyświetleń: 4   
Koniec: 08-11-2014 22:47:53

Dodatkowe informacje:
Stan: Używany
Okładka: miękka
Rok wydania (xxxx): 1997
Kondycja: bez śladów używania
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Słownik pojęć socjologicznych

Maksymilian Pacholski, Andrzej Słaboń

Słownik pojęć socjologicznych adresowany jest do szerokiego kręgu odbiorców, a jego głównym zadaniem jest ułatwienie kontaktu z socjologią osobom zainteresowanym tą dyscypliną.
Zamiarem autorów było wyjaśnienie przede wszystkim znaczenia terminów najczęściej pojawiających się w publikacjach socjologicznych, posiadających specyficzne znaczenie lub odgrywających w aparaturze pojęciowej socjologii kluczową rolę. Jest to zatem słownik pojęć używanych w socjologii, przy czym wiele z podanych terminów występuje także w pokrewnych dyscyplinach humanistycznych. W wypadku gdy pojęcia te w różnych dyscyplinach posiadały zróżnicowane znaczenie, starano się fakt ten uwzględnić. Pominięto jednak dodatkowe znaczenia terminów niezwiązane z socjologią lub naukami społecznymi, jak np. termin "amalgamacja" w chemii czy "derywacja" w językoznawstwie. W Słowniku skoncentrowano się głównie na terminach współczesnych.
Aby ułatwić zrozumienie niektórych pojęć, podano ich etymologię. Niejednokrotnie wskazywano także na odpowiedniki znaczeniowe w językach obcych. Mając na uwadze istniejące już specjalistyczne opracowania", świadomie zrezygnowano z zamieszczania tych odpowiedników we wszystkich przypadkach (nie zawsze byłoby to zresztą możliwe).
Ponieważ Słownik jest pierwszą tego typu publikacją w języku polskim, autorzy stanęli przed trudnością uporządkowania pewnego zamętu pojęciowego występującego w dziedzinie nauk społecznych. To samo pojęcie jest bowiem często odmiennie interpretowane przez różnych badaczy i teoretyków. W objaśnieniach do haseł starano się zawrzeć te różnice znaczeniowe, jeśli miały one istotne implikacje teoretyczne lub badawcze. Autorzy mają jednak świadomość, że nie we wszystkich przypadkach cel ten został osiągnięty. Nie zawsze zresztą było to konieczne. Głównym celem pozostało wyjaśnienie zasadniczego sensu danego pojęcia. Byłoby pożądane, aby publikacja Słownika przyczyniła się do podjęcia w środowisku socjologicznym dyskusji nad aparaturą pojęciową tej dyscypliny i doprecyzowania znaczeń różnych terminów. Z tego względu Słownik należy traktować jako swoisty materiał wyjściowy do tak rozumianej dyskusji.
Objaśnienia haseł zawartych w Słowniku są różnie skonstruowane. Niektóre ograniczają się do wyjaśnienia sensu danego terminu. Takie ujęcie hasła jest szczególnie przydatne dla osób, które nie miały wcześniej kontaktu z socjologią. W innych hasłach natomiast starano się przedstawić zasadnicze problemy, pytania i różnice stanowisk występujące w danej kwestii. Hasła mają wówczas charakter przeglądowy.

W razie pytań lub wątpliwości- kontakt ze sprzedającym: 694-[zasłonięte]-410.