Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Słownik biograficzny ziemi częstochowskiej NOWA OP

27-01-2012, 21:26
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 7.20 zł     
Użytkownik Rajska_Chwila
numer aukcji: 2058144289
Miejscowość Kościan
Wyświetleń: 7   
Koniec: 25-01-2012 08:18:47

Dodatkowe informacje:
Stan: Nowy
Okładka: miękka
Rok wydania (xxxx): 1998
Język: polski
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

WITAMY NA AUKCJI!

TYTUŁ: Słownik biograficzny ziemi częstochowskiej. Tom I
AUTOR: A.J. Zakrzewski (red.)

PRZEKŁAD: -
WYDAWNICTWO: WSP
WYDANIE: pierwsze?
ROK WYDANIA: 1998
NAKŁAD: 1000 egz.
STRON: 170
FORMAT: 230x160mm
OKŁADKA: miękka
ISBN: 83-7098-495-9
ZDJĘCIA, ILUSTRACJE: -
MAPY: -
TABELE, SCHEMATY, WYKRESY: -
SERIA: -
STAN: bardzo dobry, nowa, nieużywana; druk dwuszpaltowy.

Idea opracowania i wydania drukiem Słownika biograficznego ziemi częstochowskiej narodziła się w środowisku pracowników naukowych Instytutu Filozoficzno-Historycznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w 1996 r. Pomysłodawcą był ks. prof. dr hab. Jan Związek, posiadający znakomity dorobek w zakresie biografistyki. Jest bowiem autorem ponad stu pięćdziesięciu biogramów osób ze środowiska kościelnego obejmującego terytorium archidiecezji częstochowskiej. Pomysł ten został poparty poprzez Radę Instytutu Filozoficzno-Historycznego, a następnie został uznany przez Radę Wydziału Filologiczno-Historycznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej. Gorącym Orędownikiem przystąpienia do realizacji tego zadania stał się dziekan Wydziału Filologiczno-Historycznego, prof. dr hab. Jan Przewłocki, który też przeznaczył na ten cel pewne kwoty ze środków pozabudżetowych Wydziału. Na jednym z pierwszych zebrań powołano Rajska_Chwila Komitet Redakcyjny Słownika w składzie: Andrzej J. Zakrzewski – przewodniczący Komitetu, dr Dariusz Złotkowski – sekretarz Redakcji oraz członkowie: prof. dr hab. Stefan Folaron, prof. dr hab. Jan Przewłocki, prof. dr hab. Damian Tomczyk oraz prof. dr hab. Jan Związek. Komitet Redakcyjny postanowił rozpocząć niezbędne przygotowania do realizacji zamierzonego zadania.
Prace nad przygotowaniem Słownika toczyły się przez cały rok 1997 i miały na celu:
1) rozpowszechnienie idei Słownika w społeczeństwie regionu częstochowskiego;
2) wypracowanie zasad merytorycznych i redakcyjnych, według których miały być realizowane poszczególne hasła słownikowe;
3) sporządzenie wykazu osób, których biogramy winny znaleźć się w przygotowanym opracowaniu;
4) dobranie odpowiednich autorów, których kwalifikacje gwarantowałyby wykonanie zadania na właściwym poziomie naukowym;
5) intensyfikację badań historycznych nad dziejami regionu częstochowskiego w powiązaniu z historią narodową;
6) przyspieszenie procesu formowania się przy Komitecie Redakcyjnym grupy badaczy zajmujących się regionalistyką i doprowadzenie w efekcie do utworzenia Pracowni Badań Regionalnych.
Komitet Redakcyjny starał się zainteresować społeczeństwo ziemi częstochowskiej informując o realizacji wydawnictwa na łamach lokalnych mass mediów, a także za pośrednictwem otwartych spotkań naukowych, na których omawiano kwestie związane bądź to z działalnością niektórych postaci bądź to ważnych dla regionu wydarzeń, w których uczestniczyli częstochowianie. Chcąc zaintereso¬wać możliwie najszersze grono przyszłych użytkowników Słownika Komitet Redakcyjny – dążąc do tego, by zapewnić powszechność i kompletność osób, których biogramy winny się znaleźć w przygotowywanym dziele – zwrócił się do placówek naukowych oraz instytucji oświatowych, kościelnych i społecznych nadsyłanie propozycji biogramów reprezentujących możliwie szeroką panoramę społeczną. Apel ten spotkał się z życzliwym przyjęciem ze strony niektórych instytucji i osób prywatnych, a owocem były nadsyłane propozycje biogramów oraz wskazania autorów przyszłych opracowań.
Na decyzję o zredagowaniu i wydaniu słownika regionalnych postaci wpłynęło kilka czynników. Jednym z nich była konstatacja, że od kilkudziesięciu lat istnieje w świadomości mieszkańców miasta i województwa poczucie odrębności regionalnej, wyraźnie różnicującej ten obszar od Górnego Śląska i Śląska Opolskiego. W mniejszym stopniu owe poczucie odrębności dotyczy regionu Zagłębia. Świadomość więzi regionalnych posiadają mieszkańcy regionu częstochowskiego z obszarem dawnej ziemi wieluńskiej, powiatem radomszczańskim czy myszkowskim. Kwestii tej, tj. formowaniu się poczucia odrębności regionalnej poświęcone zostało oddzielne studium opracowane przez ks. prof. dr. hab. Jana Związka i zamieszczone w niniejszym tomie.
Prowadzone od wielu lat studia nad specyficznymi cechami rozwoju historycznego miasta Częstochowy, jej związków z Jasną Górą i zasięgiem jej społeczno-gospodarczego i kulturalnego oddziaływania, lepsze rozpoznanie dziejów miast i gmin wchodzących w skład województwa częstochowskiego, pozwoliło na zgro¬madzenie dość dużej wiedzy o ludziach tworzących dzieje tej ziemi. Wychodząc z założenia, że historia to przede wszystkim działania ludzi i materialne i niematerialne efekty tej działalności uznaliśmy za konieczne popularyzację osób, których czyny miały wpływ nie tylko na bieg wydarzeń w regionie częstochowskim, ale bardzo często wykraczały poza jego granice. Sama kwestia doboru postaci do Słownika budziła niejakie kontrowersje nie tylko wśród członków Komitetu Redakcyj¬nego, ale także, uczestników wspomnianych już konsultacji. W konsekwencji przyjęto jako zasadę zamieszczać w Słowniku biogramy tych postaci, których działalność zapisała się wyraźnie w dziejach regionu bez względu na wyznanie, poglądy polityczne czy pochodzenie społeczne lub narodowe.
Koncepcja Słownika zaprojektowana początkowo jak wydawnictwo jednotomowe rychło musiała ulec zmianie ze względu na ogromną ilość postaci, których biogramy winny znaleźć się w tomie. Dbaliśmy również i o to, aby przedstawiciele jednej profesji, wyznania, pochodzenia czy opcji politycznej nie dominowali w tomie. Stąd też powstał pomysł, aby przekształcić Słownik w wydawnictwo ciągłe. W konsekwencji oddajemy do użytku Czytelników tom pierwszy zawierający około 100 biogramów, ułożonych wewnątrz tomu w porządku alfabetycznym. Dalsze kolejne tomy znajdują się w fazie przygotowywania.
Dążąc do zachowania walorów naukowych Słownika Komitet Redakcyjny zalecał P.T. Autorom wzorowanie się na biogramach zamieszczanych w Polskim Słowniku Biograficznym zwracając uwagę na to, aby w miarę możliwości każdy biogram opatrzony został w noty bibliograficzne ułożone w następującym porządku, jako pierwsze informacje archiwalne o charakterze źródłowym, w dalszej zaś kolejności opracowania, podane w porządku alfabetycznym.
Komitet Redakcyjny wyraża nadzieję, że oddany do użytku P.T. Czytelników tom spotka się z odzewem z ich strony. Oczekujemy nie tylko na słowa pochwały bądź krytyki, ale także na propozycje merytoryczne mające na celu udoskonalenia pracy nad dalszymi tomami.



POLECAMY!

ZAPRASZAMY NA POZOSTAŁE AUKCJE!

POSZUKUJESZ INNEGO TYTUŁU – NAPISZ DO NAS!

PRZED ZALICYTOWANIEM KONIECZNIE PRZECZYTAJ „O MNIE”!