PRZEDMOWAStykając się od kilkunastu iat z rzemieślnikami wszelkich zawodów, uderzony bytem ogromną ilością wyrażeń obcego pochodzenia. Napróźno zwracałem się do wielu zawodowców z prośbą o podanie mi odpowiedników polskich na obecnie używane błędne wyrażenia, przeważnie nie umiano mi podać polskich określeń. Znalazła się przecież pewna ilość zawodowców, która pomogła mi w zestawieniu niniejszej pracy. Czy wszystkie tu podane odpowiedniki polskie są dobre, a tem-samem czy będą używane — przyszłość okaże.
Materjał do niniejszej pracy rozpocząłem drukować w N.N. 11/1917—4/1919 „Przeglądu rękodzielniczego" wydawanego staraniem Miejskiego Muzeum Przemysłowego im. Dr. A. Baranieckiego w Krakowie.
O ile pierwsze dwa tomiki obejmowały działy: drzewny (bednarstwo, ciesielstwo, kołodziejstwo i stolarstwo) i metalowy (bla-charstwo, kłódkarstwo, kotlarstwo, kowalstwo,
rusznikarstwo, ślusarstwo, tokarstwo, zegar-mistrzostwo, złotnictwo i wyrażenia wspólne), to obecny obejmuje dział instalacyjny.
Zestawiono tu alfabetycznie wszystkie dostępne mi wyrażenia gwarowe według poszczególnych zawodów używane w zakładach : elektrotechnicznych, gazowych, centralnego ogrzewania i wodociągowych oraz wyrażenia wspólne, oczywiście z podaniem odpowiedników polskich.
Tomik ten jest niejako dalszą częścią działu „metalowego", z którym dzieli wspólność ma-terjału roboczego a temsamem posiada choć częściowo ustaloną terminologię. Przypuszczam, że wyrażenia gwarowe objęte temi zawodami zostały wyczerpane.
Ponieważ trzecia część tej pracy wychodzi również nakładem powyższego „Muzeum", zatem tak wymienionym Współpracownikom jak i Dyrekcji „Muzeum" składam za otrzymaną pomoc serdeczne podziękowanie i upraszam tych, którym czystość języka polskiego leży na sercu, o używanie poprawnych wyrażeń polskich, względnie o podanie uwag, celem zużytkowania ich w dalszych pracach.
Kraków, luty 1922.
Ink. K. Stadtmuller.
SPIS TREŚCI:I.
WYRAŻENIA ELEKROTECHNICZNE.
Zestawił inż. elektr. T. Żerański w Krakowie.
II.
WYRAŻENIA INSTALACJI GAZOWEJ.
Zestawione przez Inż. Gazowni miejskiej w Krakowie WP. T. P o-
laczka na podstawie wyrażeń uchwalonych 2/IV 1921 roku
przez Komisję słownikową Zrzeszenia Gazowników Polskich.
III.
WYRAŻENIA INSTALACJI CENTRALNEGO OGRZEWANIA.
Zestawione na podstawie wyrażeń podanych przez WP.
J. Wyskoczyńskiego dysponenta firmy A. Nitsch
w Krakowie.
IV.
WYRAŻENIA INSTALACJI WODOCIĄGOWEJ
Zestawione na podstawie wyrażeń podanych przez Inż. J. Morawskiego Dyr. „Mechanika Polskiego" w Krakowie.
V. WYRAŻENIA WSPÓLNE.
WIELKOŚĆ 17,5X12CM,MIĘKKA OKŁADKA,LICZY 48 STRON.
STAN DST+ .
KOSZT WYSYŁKI WYNOSI 5 ZŁ - PŁATNE PRZELEWEM /PRZESYŁKA POLECONA EKONOMICZNA + KOPERTA BĄBELKOWA.W PRZYPADKU PRZESYŁKI POLECONEJ PRIORYTETOWEJ PROSZĘ O DOPŁATĘ W WYSOKOŚCI 3ZŁ.KOSZT PRZESYŁKI ZAGRANICZNEJ ZGODNY Z CENNIKIEM POCZTY POLSKIEJ / .
WYDAWNICTWO MUZEUM PRZEMYSŁU KRAKÓW 1922.
INFORMACJE DOTYCZĄCE REALIZACJI AUKCJI,NR KONTA BANKOWEGO ITP.ZNAJDUJĄ SIĘ NA STRONIE "O MNIE" ORAZ DOŁĄCZONE SĄ DO POWIADOMIENIA O WYGRANIU AUKCJI.
PRZED ZŁOŻENIEM OFERTY KUPNA PROSZĘ ZAPOZNAĆ SIĘ Z WARUNKAMI SPRZEDAŻY PRZEDSTAWIONYMI NA STRONIE "O MNIE"
NIE ODWOŁUJĘ OFERT KUPNA!!!
ZOBACZ INNE MOJE AUKCJE
ZOBACZ STRONĘ O MNIE