Naszyjnik wykonany z rostrum belemnita o wymiarach 35 x 11mm. Forma kalcytowa.
Ręcznie wyryte ornamenty słowiańskie oraz symbol roślinny.
Belemnit w wierzeniach słowiańskich
Belemnity to rząd wymarłych głowonogów żyjących od późnego triasu do późnej kredy. Ich skamieniałe rostra wykorzystywane były niegdyś przez Słowian jako amulety przynoszące szczęście oraz chroniące właściciela przed piorunami. Uważano je za pozostałości broni Peruna (słowiański bóg grzmotów i piorunów), która pozostawała w ziemi po uderzeniu pioruna w czasie burzy. Owe amulety były noszone najczęściej w klaptorgach, albo po przepołowieniu robiono z nich wisiorki.
Według etymologii ludowej belemnit był również znany między innymi pod nazwami: perunowa strzałka, piorunowa strzałka, piorun, palec Boży, czarci palec, kamień piorunowy.
Technika wykonania
Wisiorki będące przedmiotami aukcji są rękodziełami wykonanymi przez artystę ludowego za pomocą narzędzi dostępnych w okresie wczesnego średniowiecza (nie były poddawane obróbce z użyciem jakichkolwiek maszyn). Stylizowane na znaleziska archeologów będące obecnie w warszawskim muzeum archeologicznym – jedyne takie na rynku! Odwrotna strona amuletu nie została poddana żadnej obróbce (tak jak w oryginale).
Przedmiot idealny jako dodatek do stroju w rekonstrukcjach historycznych jak i również amulet/ symbol przekonań dla rodzimowierców słowiańskich. Do amuletu dołączona jest dratwa z włókna naturalnego by móc nosić go na szyi.
Wykonujemy również zamówienia indywidualne.