Kiełki są doskonałym źródłem najcenniejszych składników odżywczych: witamin, mikroelementów, enzymów i innych składników wzmacniających organizm. W czasie kiełkowania zgromadzone w nasionach składniki odżywcze pod wpływem wilgoci, temperatury, a przede wszystkim enzymów ulegają przemianom w związki łatwo przyswajalne przez organizm. Zawartość tych wszystkich substancji i związków powoduje, że spożywanie kiełków wpływa na wytworzenie odporności w organizmie.
skład: nasiona słonecznika
DOMOWA PRODUKCJA KIEŁKÓW
Nasiona dokładnie przepłukać pod bieżącą wodą, wsypać do czystego słoika w takiej ilości aby zakrywały całe dno i zalać przegotowaną, zimną wodą. Po kilku godzinach wodę należy zlać i słoik z namoczonymi nasionami pozostawić w ciepłym miejscu, ale nie na słońcu. Co najmniej dwa razy dziennie należy nasiona przepłukiwać wodą, a jej nadmiar zlewać aby uniknąć pleśnienia nasion. Po 4-5 dniach nasiona wykiełkują i są gotowe do spożycia. Doskonałe do kanapek np. z masłem czosnkowym, różnych pysznych surówek. Kiełki można produkować w specjalnych urządzeniach do kiełkowania nasion. Równocześnie kiełkuje się wówczas nawet trzy zestawy różnych nasion.
Wartość odżywcza kiełków została przebadana w Instytucie Żywności i Żywienia.
PRZEPIS KULINARNY
SURÓWKA Z KIEŁKAMI SŁONECZNIKA
Składniki:
100g kiełków słonecznika, 2 kwaszone ogórki, 1/2 puszki kukurydzy, 2 łyżki oleju słonecznikowego, 2 łyżeczki soku z cytryny, 1 łyżeczka ziół prowansalskich, 3 łyżki ziaren słonecznika, sól.
Wykonanie:
Ziarna słonecznika uprażyć na suchej patelni. Przygotować sos - dokładnie wymieszać olej, sok z cytryny, zioła prowansalskie i szczyptę soli. Kwaszone ogórki pokroić w kostkę, dodać kukurydzę, kiełki i uprażone ziarna słonecznika. Zalać sosem i wymieszać. Podawać jako dodatek do drugiego dania lub jako przystawkę.
ŻYCZYMY ZDROWIA I SMACZNEGO !!!