Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

SŁAWOMIR MROŻEK PORTRET 1957 + KORESPONDENCJA

18-05-2012, 21:10
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Aktualna cena: 5 zł     
Użytkownik WojPe
numer aukcji: 2344915268
Miejscowość zielonki
Wyświetleń: 14   
Koniec: 23-05-2012 19:01:38
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

OBRAZ 285mm x 420mm AUTORSTWA MARIANA EILE Z 1957R "SŁAWOMIR MROŻEK Z MARIANEM EILE"

SYGNOWANY

plus AUTENTYCZNA ORYGINALNA KORESPONDENCJA SŁAWOMIRA MROŻKA DO AUTORA OBRAZU

PONIŻEJ ODROBINA WIADOMOŚCI O TWÓRCY OBRAZU - SŁAWOMIRA MROŻKA NIE TRZEBA PRZEDSTAWIAĆ

POSIADAM WIĘKSZOŚĆ GRAFIK ARTYSTY W TYM CAŁĄ W WYSTAWĘ KTÓRA MIAŁA MIEJSCE W PARYŻU W GALERII LAMBERT 20.06 - 17.07.1961r

Marian Adam Eile-Kwaśniewski, pseud. Bracia Rojek, Krecia Pataczkówna, Lord Gallux, Makaryn z Cedetu, Marylin Nabiałek, mgr Kawusia, Salami Kożerski(ur. 7 stycznia 1910 we Lwowie, zm. 2 grudnia 1984 w Krakowie) – polski dziennikarz, satyryk, malarz i scenograf. Jego żoną była Katarzyna Grzymalska. Nazwisko Kwaśniewski Eile i jego żona przyjęli w czasie II wojny światowej, potem stało się jednym z pseudonimów artystycznych twórcy.

Absolwent Gimnazjum imienia Stefana Batorego w Warszawie. Studiował na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1934 r. pracował jako dziennikarz i grafik w Wiadomościach Literackich.

1945 r. założył w Krakowie tygodnik Przekrój i był jego redaktorem naczelnym w latach 1948-1969. Pod jego kierunkiem Przekrójstał się jednym z najciekawszych czasopism całego obozu socjalistycznego, kształtując powojenne pokolenie polskiej inteligencji. W zespole redakcyjnym i wśród współpracowników obecne były liczne indywidualności, m.in. Ludwik Jerzy KernZbigniew LengrenJerzy WaldorffLucjan Kydryński i Konstanty Ildefons Gałczyński. Na łamach tygodnika popierał Piwnicę pod Baranami, wypromował m.in.Sławomira Mrożka i Daniela Mroza. Był twórcą koncepcji szaty graficznej i linii programowej Przekroju. Został uwieczniony w "przekrojowym" cyklu rysunkowym o Profesorze Filutku Zbigniewa Lengrena. Był autorem rubryki Myśli ludzi wielkich, średnich oraz psa Fafika.

Był też autorem licznych obrazów tworzonych w specyficznej dla niego technice (za pomocą farby akrylowej). Te kolorowe abstrakcje rzadko pojawiają się na rynku sztuki i są przedmiotem zainteresowania kolekcjonerów sztuki współczesnej.

Był współzałożycielem w 1946 r. kabaretu Siedem Kotów w Krakowie. W latach 1947-1951 był wykładowcą w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Po wydarzeniach marcowych w 1969 r. wyemigrował do Paryża, gdzie utrzymywał się z rysowania dla gazety "France Soir". Po powrocie do Polski w 1970 r. współpracował m.in. zeSzpilkami, gdzie redagował rubrykę "Franciszek i inni".