Sól Himalajska jest najczystszą solą na Ziemi, bez zanieczyszczeń chemicznych, zawiera aż 84 naturalne minerały. Powstała w miejscu, gdzie setki milionów lat temu energia słoneczna osuszyła pierwotny ocean. Wydobywana jest z 400-600 metrów głębokości w paśmie gór himalajskich metodą konwencjonalną – ręcznie bez używania ładunków wybuchowych, płukana wodą i osuszana w słońcu. Zawiera ona aż 84 minerały w formie koloidalnej, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Mikroelementy mają postać drobnych cząsteczek, dzięki czemu mogą być z łatwością absorbowane przez komórki ludzkiego ciała. Sól Himalajska stosowana w kuchni, uzupełnia niedobory mikroelementów w codziennej diecie, nie posiada zanieczyszczeń jakimi są metale ciężkie, jak w przypadku soli morskiej. Posiada biało-różowy kolor, jest on zależny od koloru skały z której pochodzi. Im bardziej różowy kolor tym więcej żelaza znajduje się w danej soli.
Sól himalajska świetnie sprawdza się także przy przygotowywaniu relaksujących i zdrowotnych kąpieli (1 kg soli na 100 l wody w temperaturze 37C). Do wanny wedle swojej wiedzy lub upodobania można dodawać różnego rodzaju zioła, napary, olejki. Roztwory wodne soli himalajskiej można stosować do inhalacji, jako kompresy oraz np. do płukania gardła.
Krystaliczna sól himalajska ma również swoje zastosowanie w redukowaniu nadmiernego i niekorzystnego dla naszego zdrowia promieniowania emitowanego przez komputery i telefony.
|