Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Rzemiosło artystyczne w Muzeum Śląskim (Wrocław)

02-03-2015, 15:59
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Aktualna cena: 14 zł     
Użytkownik innomine51
numer aukcji: 5120759877
Miejscowość Kielce
Wyświetleń: 6   
Koniec: 02-03-2015 15:39:38

Dodatkowe informacje:
Rok wydania (xxxx): 1954
Okładka: miękka
Stan: Używany
Rodzaj: Albumy
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Antykwariat Internetowy In Nomine - książki, albumy, atlasy, encyklopedie
Antykwariat Internetowy In Nomine
25-363 Kielce, ul. Wesoła 51/613

telefon: 605-[zasłonięte]-305
e-mail: [zasłonięte]@innomine.pl
Wpłaty prosimy dokonywać na konto:

NET System Igor Białogoński
25-363 Kielce, ul. Wesoła 51/613

86 1500 [zasłonięte] 1[zasłonięte]4581406 [zasłonięte] 550700
Bank Zachodni WBK S.A. 5 O/Kielce
  • List polecony ekonom.: 5,20 zł
  • List polecony prioryt.: 6,80 zł
  • Paczka ekonomiczna: 11,70 zł
  • Paczka priorytetowa: 13,60 zł
  • koperta ochronna ("bąbelkowa")
  • Przez PayU
  • Przelew na konto (przedpłata)
  • Przed złożeniem oferty prosimy o szczegółowe zapoznanie się z:
    - Regulaminem aukcji dostępnym na stronie O nas;
    - pełnym opisem oferowanych przedmiotów wraz z ich rzeczywistymi zdjęciami.

  • Nie wycofujemy ofert na 24 godziny przed końcem aukcji, nie kończymy aukcji przed czasem.

  • Po zakończeniu aukcji prosimy o potwierdzenie zamówienia z podaniem swojego nicka, numeru aukcji, rodzaju przesyłki oraz potwierdzeniem adresu do wysyłki - koniecznie jeśli adres będzie inny niż ten z profilu użytkownika.

  • Koszt przesyłki jest zawsze podawany w treści aukcji.

  • Oferowane przedmioty wysyłamy najczęściej w ciągu 24 godzin (w dni robocze) od zaksięgowania pełnej należności, łącznie z kosztami wysyłki.

  • Zachęcamy do zakupu kilku przedmiotów jednocześnie - koszt wysyłki jest zależny od ich łącznej wagi - szczegóły na stronie O nas.
Wysyłka w ciągu 24h od otrzymania wpłaty

Satysfakcja gwarantowana - 100%
k02187
Witamy na naszej aukcji.

Przed przystąpieniem do licytacji prosimy zapoznać się z jej zasadami na stronie O nas.

Przedmiotem aukcji jest używana książka:

Rzemiosło artystyczne w Muzeum Śląskim we Wrocławiu

Autorzy: Maria Starzewska, Juliusz Ziomecki
Strony: 68; Format: 15,0 x 20,5 cm
Waga: 109 g.
ISBN: brak
Wydanie: I (1954); Nakład: 3131 szt.
Wydawca: Wydawnictwo Sztuka (Warszawa)
Oprawa: miękka
Stan książki: dobry

Stan okładki: dobry, okładka pożółkła, częściowo zakurzona i zabrudzona, posiada niewielkie ślady plam i drobnych zabrudzeń.

Stan kartek: czyste, kartki z tekstem pożółkłe, z naturalnymi przebarwieniami papieru, kartki z ilustracjami lekko pożółkłe, od strony zewn. krawędzi kartki są nieco zakurzone.

Na 3 stronie znajduje się podpis poprzedniego właściciela oraz nazwa miejscowości i data, wykonane piórem.

Na końcu książki znajduje się kilkanaście zdjęć i ilustracji cz.b.

"Nazwą rzemiosła artystycznego oznaczamy w historii sztuki wyroby użytkowe artystycznie formowane lub zdobione, wykonane przez fachowców, którzy posługując się techniką danego rzemiosła równocześnie twórczo formują i zdobią przedmiot użytkowy. Ze względu właśnie na tę ozdobność przedmiotu używa się dla tych samych wyrobów także nazwy sztuka zdobnicza, sztuka stosowana, sztuka dekoracyjna czy przemysł artystyczny.
Ze względu na materiał, z jakiego wykonane zostały wyroby rzemiosła artystycznego, dzieli się je na szereg odrębnych działów, jak szkło, tkaniny, wyroby z metalu, drzewa, kości, skóry itp.
Ponieważ opracowanie to ma służyć zwiedzającym do bliższego i głębszego zapoznania się z wystawionymi w Muzeum zabytkami, do zrozumienia ich piękna artystycznego, ich funkcji społecznej, uwzględniono w nim te tylko działy rzemiosła i w tych granicach, w jakich są reprezentowane w Muzeum Śląskim. Omówiono więc zabytki z zakresu meblarstwa, tkanin, szkła, ceramiki i wyrobów, metalowych.
Pewna fragmentaryczność zbiorów, tzn. brak niektórych gałęzi rzemiosła lub niepełne przedstawienie rozwoju historycznego wystawionych zespołów jest spowodowane tym, że Muzeum Śląskie istnieje dopiero od 1946 r., a gromadzone zabytki nierównomiernie napływają do poszczególnych działów.
Zalążkiem zbiorów stały się zabytki zabezpieczone w 1945 r., pochodzące bądź z dawnego Muzeum Przemysłu Artystycznego i Starożytności we Wrocławiu, bądź też zebrane z terenu całego miasta. W 1946 r. zbiory powiększyły się o szereg tkanin i pamiątek narodowych przekazanych nam przez muzea Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. W 1948 r. Muzeum w Bytomia przekazało zabezpieczone przez siebie zbiory, które były w 1944 r. wywiezione z Wrocławia do Prudnika na Górnym Śląsku. Dział Rzemiosł uzyskał dzięki temu szereg zabytków cechowej sztuki śląskiej z zakresu ceramiki, cyny, szkła, złotnictwa od XV aż po XIX w. i szereg innych cennych eksponatów pochodzących z różnych krajów europejskich.
Cenną także pozycją są szkła starożytne zabezpieczone przez Seminarium Historii Starożytnej przy Uniwersytecie Wrocławskim.
Od 1948 r. dział nadal powiększa swoje zbiory. Pochodzą one z przydziału Komisji Zakupów Ministerstwa Kultury i Sztuki w Warszawie, z zabytków zabezpieczonych przez Delegata Ministerstwa w Składnicy Muzealnej, najpierw w Bożkowie, następnie w Żelaźnie. Istniejąca przy Muzeum Śląskim Komisja Zakupów także stale uzupełnia zbiory Działu Rzemiosł. Niewielka liczba eksponatów pochodzi z darów poszczególnych osób.
W 1951 r. Dział Rzemiosł uzyskał w nowo odbudowanej części gmachu głównego osiem sal ekspozycyjnych, w których otwarto w grudniu tegoż roku stałą wystawę.
Dla uzyskania jasności składu i uniknięcia monotonii przy zwiedzaniu wystawa podzielona została na dwie części. Pierwsze cztery sale poświęcone są zespołom artystycznym, tzn. zabytkom pochodzącym z tej samej epoki, ale z różnych dziedzin rzemiosła artystycznego. Zespoły te obejmują meble, tkaniny, obrazy, przedmioty dekoracyjne i użytkowe od XV-XIX w. (od gotyku do empiru). Zabytki zgrupowane w poszczególnych salach pochodzą z tego samego okresu i z kręgu tej samej kultury (mieszczańskiej lub dworskiej), rzucają więc światło na zainteresowania i zwyczaje ludzi oraz na charakter danego środowiska. Następne cztery sale poświęcone są poszczególnym działom rzemiosła. W pierwszej zgromadzone są pasy polskie, w dwu następnych zabytki szkła i ceramiki przedstawione w porządku chronologicznym i w rozróżnienia krajów i wytwórni. W ostatniej sali znajdują się wyroby z metalu: cyny, srebra i brązu.
Na wystawie znajdują się przedmioty o różnej wartości artystycznej, gdyż dopiero cały zespół zabytków wykonanych zarówno przez ośrodki centralne, jak i prowincjonalne daje pełny obraz rozwoju rzemiosła artystycznego."

SPIS TREŚCI

  • Wstęp
  • Meblarstwo i wnętrze
  • Polskie pasy kontuszowe
  • Szkło
  • Ceramika
    • Fajans Islamu
    • Fajans europejski
    • Kamionka
    • Fajans delikatny
    • Ceramika śląska
    • Porcelana chińska
    • Porcelana europejska
  • Wyroby metalowe
  • Słowniczek wyrazów obcych
  • Ilustracje


Zapraszamy do udziału w licytacji!

Zdjęcia:

















Antykwariat Internetowy In Nomine jest prowadzony przez firmę NET System Igor Białogoński

25-363 Kielce, ul. Wesoła 51/613, NIP: 657[zasłonięte]115-24, REGON: 260[zasłonięte]547

Kontakt - tel. 605 [zasłonięte] 305, e-mail: [zasłonięte]@innomine.pl