Krótkowzroczność jest charakterystyczną cechą współczesnej cywilizacji, przeszkadza racjonalnemu pojmowaniu rzeczywistości i racjonalnej polityce, zwłaszcza w krajach pozostających w tyle za postępem cywilizacyjnym. W takiej właśnie sytuacji znalazła się Polska.
Stawiając powyższą diagnozę, Autor podejmuje filozoficzne rozważania nad przewidywalnością przyszłych zmian, analizuje "syndrom globalnego kryzysu cywilizacyjnego", często określany jako zagrożenia globalne.
Analiza globalna służy Autorowi jako podstawa rozważań nad historyczną i obecną sytuacją Polski oraz nad wpływem, jaki w przyszłości mogą wywrzeć na nasz kraj zmiany światowych układów geostrategicznych.
Duża część książki jest poświęcona transformacji systemowej - głównemu dziś przedmiotowi polityki. Rozważaniom ekonomiczno-instytucjonalnym towarzyszy tu obserwacja filozoficzna. Autor wysuwa tezę, zgodnie z którą jednym ze źródeł niepowodzeń w procesie transformacji jest dogmatyzm myślenia ignorującego racjonalność pragmatyczną. Tę część książki można niewątpliwie uznać za równie interesującą, co kontrowersyjną.
Profesor Józef Pajestka jest z wykształcenia prawnikiem i ekonomistą, członkiem Polskiej Akademii Nauk, byłym profesorem Uniwersytetu Warszawskiego. Pełnił funkcje dyrektora Instytutu Planowania i dyrektora Instytutu Nauk Ekonomicznych PAN. Jest autorem wielu publikacji książkowych polskich i obcojęzycznych. Ostatnio jego zainteresowania naukowe koncentrują się na problematyce globalnej i zagadnieniach filozofii i antropologii społecznej. W 1990 roku wydał swoją podstawową w tej dziedzinie książkę Prolegomena globalnej racjonalności człowieka (O racjonalność ewolucji cywilizacyjnej), a także Economic Theorizing and New Challenges in Human Evolutionary Process, a w 1991 roku - Polskie frustracje i wyzwania. Od połowy lat siedemdziesiątych Autor jest członkiem Klubu Rzymskiego, przez ponad dwadzieścia lat był członkiem Komitetu Planowania Rozwoju Organizacji Narodów Zjednoczonych.
|