Kiełki są doskonałym źródłem najcenniejszych składników odżywczych: witamin, mikroelementów, enzymów i innych składników wzmacniających organizm. W czasie kiełkowania zgromadzone w nasionach składniki odżywcze pod wpływem wilgoci, temperatury, a przede wszystkim enzymów ulegają przemianom w związki łatwo przyswajalne przez organizm. Zawartość tych wszystkich substancji i związków powoduje, że spożywanie kiełków wpływa na wytworzenie odporności w organizmie.
W 100g młodych siewek rzeżuchy znajduje się około:
60 mg wit. C,
1,3 mg wit. PP,
0,2 mg wit. B1 i B2,
160 mg potasu,
32 mg magnezu,
36 mg wapnia,
oraz spore ilości siarki.
DOMOWA PRODUKCJA KIEŁKÓW
Naczynie szklane wyłożyć warstwą ligniny lub gazy i dobrze nawilżyć. na wyrównaną powierzchnię wysiać nasiona tak, aby nie zachodziły na siebie i przykryć cienką folią. Naczynie umieścić w ciepłym, widnym miejscu. Po 2 dniach nasiona skiełkują, po 5-6 dniach siewki są gotowe do spożycia. Przez cały czas należy utrzymywać wilgotność podłoża, ale nie zalewać nadmiernie wodą.
Doskonałe do kanapek np. z masłem czosnkowym, różnych pysznych surówek. Kiełki można produkować w specjalnych urządzeniach do kiełkowania nasion. Równocześnie kiełkuje się wówczas nawet trzy zestawy różnych nasion.
Wartość odżywcza kiełków została przebadana w Instytucie Żywności i Żywienia.
ŻYCZYMY ZDROWIA I SMACZNEGO !!!