Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

RZADKI PRZEWODNIK TRZEBNICA I OKOLICE BRONIEWSKI

20-03-2012, 16:08
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Aktualna cena: 24.99 zł     
Użytkownik inkastelacja
numer aukcji: 2196193082
Miejscowość Kraków
Wyświetleń: 14   
Koniec: 19-03-2012 19:51:28
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO SPISU TREŚCI

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO OPISU KSIĄŻKI

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY ZNAJDUJĄCE SIĘ W TEJ SAMEJ KATEGORII

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG CZASU ZAKOŃCZENIA

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG ILOŚCI OFERT

PONIŻEJ ZNAJDZIESZ MINIATURY ZDJĘĆ SPRZEDAWANEGO PRZEDMIOTU, WYSTARCZY KLIKNĄĆ NA JEDNĄ Z NICH A ZOSTANIESZ PRZENIESIONY DO ODPOWIEDNIEGO ZDJĘCIA W WIĘKSZYM FORMACIE ZNAJDUJĄCEGO SIĘ NA DOLE STRONY (CZASAMI TRZEBA CHWILĘ POCZEKAĆ NA DOGRANIE ZDJĘCIA).


PEŁNY TYTUŁ KSIĄŻKI - TRZEBNICA I OKOLICE
AUTOR - TADEUSZ BRONIEWSKI
WYDAWNICTWO - SPORT I TURYSTYKA, WARSZAWA 1955
WYDANIE - 1???
NAKŁAD - 2160 EGZ.
STAN KSIĄŻKI - DOBRY JAK NA WIEK (ZGODNY Z ZAŁĄCZONYM MATERIAŁEM ZDJĘCIOWYM , PODPIS WŁASNOŚCIOWY, LEKKIE PRZYBRUDZENIA OKŁADKI) (wszystkie zdjęcia na aukcji przedstawiają sprzedawany przedmiot).
RODZAJ OPRAWY - ORYGINALNA, MIĘKKA
ILOŚĆ STRON - 36
WYMIARY - 17 x 12 x 0,2 CM (WYSOKOŚĆ x SZEROKOŚĆ x GRUBOŚĆ W CENTYMETRACH)
WAGA - 0,033 KG (WAGA BEZ OPAKOWANIA)
ILUSTRACJE, MAPY ITP. - ZAWIERA
KOSZT WYSYŁKI 8 ZŁ - Koszt uniwersalny, niezależny od ilośći i wagi, dotyczy wysyłki priorytetowej na terenie Polski. Zgadzam się na wysyłkę za granicę (koszt ustalany na podstawie cennika poczty polskiej).

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ

SPIS TREŚCI LUB/I OPIS (Przypominam o kombinacji klawiszy Ctrl+F – przytrzymaj Ctrl i jednocześnie naciśnij klawisz F, w okienku które się pojawi wpisz dowolne szukane przez ciebie słowo, być może znajduje się ono w opisie mojej aukcji)

TADEUSZ BRONIEWSKI
TRZEBNICA
I OKOLICE
SPORT I TURYSTYKA
WARSZAWA 1955





SPIS TREŚCI

TRZEBNICA
Połażenie i dojazd........... 3
Historia............ . . 4
Rok 1945.............. 7
W Polsce Ludowej....... . . 9
Zwiedzanie miasta............ 12
Spacery i wycieczki w najbliższe okolice .... 19
Rotunda............. 19
Bukowy Las........... 20
PGR Sady............. 21
Nowy Dwór . .......... 23
Cerekwica........ . . .24
Będkowo............. 25
Piotrkowiczki........ . . 26
OBORNIKI ŚLĄSKIE
Opis miejscowości . ... . ... 27
Informacje praktyczne..... .... 29
Spacery i wycieczki . . ........ 29
Punkty widokowe „Grzyb" i „Belweder" .... 29
Kuraszków — Wilczyn Leśny....... 30
Oborniki — Pęgów — Uraz — Rościsławice — Wielka
Lipa — Oborniki.......... 32
Tekst przygotowany
przy współpracy
REDAKCJI
Okładkę projektował TADEUSZ SMAGA
Redaktor Olga Majewska
Redaktor techniczny Roman M. Frydrych
Kot ektor Wiesław Dudziński




TRZEBNICA
POŁOŻENIE I DOJAZD

Trzebnica jest miastem powiatowym, znajdującym się w województwie wrocławskim, odległym w linii prostej o ok. 22 km na północ od Wrocławia. Leży ona na wysokości około 200 m nad poziomem morza.
W Trzebnicy znajduje się stacja kolejowa (z Wrocławia pociągiem osobowym około 1 godz.) oraz dwa przystanki linii wąskotorowej: Trzebnica — Zdrój i Trzebnica — Gaj (z Wrocławia około 1 1/2 godz.). Miasto ma również kilka połączeń autobusowych m. in. z Obornikami. Dojazd z Wrocławia trwa około 50 min.
Ważniejsze adresy: Prezydium Powiatowej Rady Narodowej —ul. Wolności 5, Prezydium Miejskiej Rady Narodowej — "ul. Stalina 7, Komenda M. O. — ul. Wolności 12, Urząd Pocztowy — ul. Wolności 7, Biblioteka Publiczna — z wypożyczalnią — ul. Stalina 7, Dom Kultury — ul. Prusicka, kino „Polonia" — ul. Wrolności 9, szpital św. Jadwigi — ul. Wolności 30, gospody — ul. Stalina 2 i ul. Wolności 27.
Jadąc autobusem z Wrocławia w kierunku Trzebnicy zobaczymy przed sobą pasmo wzgórz. Są to Wzgórza Trzebnickie, stanowiące dalszy ciąg wzgóiz morenowych zwanych Kocimi Górami, które ciągną się z okolic Ostrzeszowa w południowej części Wielkopolski na zachód, po Odrę.
Za tonącą w sadach Wisznią Małą teren staje się pofalowany, szosa pnie się pod górę i opada w łagodnych zakrętach. W szachownicę pól wcinają się kliny lasów, w rozległym horyzoncie widać drogi wysadzane drzewami. Uderza nas piękno krajobrazu i bogactwo zagospodarowania tych ziem.
Przed dziesięcioma tysiącami lat, gdy po stopieniu lodowca klimat znacznie się osuszył — wiatry wiejące od północy wywiały z jego obszaru urodzajną glinkę lessową, która zatrzymała się na naturalnej zaporze Wzgórz Trzebnickich.
Po pięćdziesięciu minutach jazdy wysiadamy w Trzebnicy (22 km).
Nim zaczniemy oglądać miasteczko, poznajmy jego przeszłość i spróbujmy sobie wyobrazić, jak wyglądało ono dawniej.
HISTORIA
Dzięki urodzajności ziemi człowiek bardzo wcześni ? rozpoczął tu swą gospodarkę. Przechodzą też tędy najstarsze szlaki komunikacyjne wiodące z południa na północ. Na skrzyżowaniu tych traktów, z których jeden prowadził do Poznania przez Milicz i Gniezno, a drugi przez Żmigród, w płytkiej dolinie na samym szczycie Wzgórz Trzebnickicb rozłożyła się słowiańska osada. Późniejsza nazwa miejscowości przechowała pamięć trzebieży dawnych puszcz, pokrywających kiedyś te obszary. O słowiańskim pochodzeniu Trzebnicy i okresie jej powstania świadczą wykopaliska pochodzące z oik. 500 roku naszej ery.
O plemieniu Trzebowian zamieszkujących dzisiejsze Wzgórza Trzebnickie (z wyjątkiem jego stoków południowych koło Oleśnicy i Sycowa, zamieszkałych przez Slężan) wspomina też dokument cesarza Henryka IV z 1086 roku.
Za Piastów nikną już dotychczasowe podziały plemienne, a cały obszar wiąże się silnie z Wrocławiem. Od 1139 roku Trzebnica, jako własność księcia, jest siedzibą jego dworu
i ośrodkiem administracji okolicznych wiosek. Tę datę noszą najstarsze przekazy źródłowe.
Osada położona na skrzyżowaniu dróg bardzo ucześnie otrzymuje prawo targowe (traci je jedynie w latach 1146 — 1224 na rzecz pobliskiej Cerekwicy).
W tych czasach Trzebnica była mafym warownym grodem w kształcie owalu, otoczonym wałem i fosą. W środkowej części znajdował się rynek i prawdopodobnie kościół (gdyż: 1. prawo itargowe nadawano wsiom parafialnym, 2. przekaz z 1155 roku wspomina o kościele SV. Piotra i Pawła — nie można jednak z całą pewnością określić jego położenia).
Linia dawnych umocnień zgodna jest z przebiegiem ul. Kościelnej i częściowo Solnej.
Wokół grodu rozbudowuje się podgrodzie, które coraz bardziej się rozrasita.
W 1202 roku, w pierwszym roku swego panowania, ks. Henryk Brodaty funduje w Trzebnicy kościół i klasztor cyster-sek, dając jako wyposażenie posiadłość trzebnicką. Fundacja klasztoru przyczynia się do żywszego rozwoju miasta. W owych czasach działalność gospodarcza i kulturalna tego zakonu spełniała rolę czynnika cywilizacyjnego.
Miasto, które rozwijało się do tej pory na prawie polskim, w 1250 roku przechodzi na prawo niemieckie (uwalniało ono na dłuższy okres czasu niż polskie od świadczeń na rzecz pana).
Pod koniec XIII wieku lub na początku XIV powstają nowe umocnienia obronne. Druga linia wałów jest dziś dość łatwa do odczytania z biegu ulic1 Bolesława Bieruta, Sienkiewicza i Młynarskiej.
Zamek książęcy był zbudowany prawdopodobnie pod koniec wieku XII, jednak dotyczące go przekazy piśmienne posiadamy dopiero od 1300 roku (są to dokumenty ks. Henryka Głogowskiego datowane na zamku Trzebnickim). Możemy przypuszczać, że stał on na niewielkim wzgórzu, które znajduje się dziś w ogrodzie przy ul. Brama Trębaczy. Jeśli rzeczywiście tak było — to zamek, który początkowo znajdował się poza organizmem obronnym miasta, został do niego włączony na początku XIV wieku, kiedy rozrastające się miasto oitrzymało nowe umocnienia. Były one zresiztą, sądząc z późniejszych ry-
...



WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


Możesz dodać mnie do swojej listy ulubionych sprzedawców. Możesz to zrobić klikając na ikonkę umieszczoną poniżej. Nie zapomnij włączyć opcji subskrypcji, a na bieżąco będziesz informowany o wystawianych przeze mnie nowych przedmiotach.