Przedmiotem aukcji jest oryginalna, rzadka polska szabla oficerska.
RĘKOJEŚĆ zamknięta, oprawa mosiężna charakterystyczna dla wytwórni A. Manna. Jelec krzyżowo-kabłąkowy z wąsami. Przednie ramie jelca tworzące kabłąk zagięte pod kątem prostym łukiem dochodzi do głowicy gdzie zamocowana jest pod kapturkiem nakrętka na trzpieniu głowni. Wysunięta do przodu głowica nakryta wytłoczonym z mosiężnej blachy owalnym kapturkiem (w formie czaszy) z długim warkoczem sięgającym jelca. Kapturek zamocowany na głowicy mosiężnym wkrętem do kabłąka i trzpieniem warkocza do tylnego ramienia jelca. Trzon rękojeści drewniany, pokryty czarną skórą, z dwunastoma poprzecznymi karbowaniami wypełnionymi oplotem z podwójnie skręconego mosiężnego drutu. Po stronie zewnętrznej jelca na głowni nałożona skórzana podkładka.
GŁOWNIA stalowa, polerowana, jednosieczna, o umiarkowanej krzywiźnie, szlifowana obustronnie w szerokie pojedyncze zbrocza. Pióro jednosieczne ze słabo zaznaczoną ością. Sztych decentryczny.
Na grzbiecie głowni w pobliżu nasady wytłoczony numer seryjny broni 2242 i znak kontrolny odbioru wojskowego L w okręgu oraz godło (orzeł w koronie) – L znak wojskowego kontrolera mjr Stanisława Lubańskiego. Na płazie wewnętrznym poniżej grzbietu głowni prostopadle do osi głowni wytłoczona sygnatura producenta częściowo przesłonięta wąsem jelca: A. MANN / WARSZAWA / AMA.
POCHWA z blachy stalowej, z dwiema ryfkami z ruchomymi kółkami i wydatną, niesymetryczną ostrogą. Kołnierz zamocowany do płaszcza pochwy wkrętami po bokach pochwy. Na ostrodze po stronie wewnętrznej ślady tłoczonego numeru seryjnego identycznego jak na głowni oraz znak kontrolny L w okręgu oraz sygnatura AMA.
WYMIARY:
Długość szabli w pochwie – 988 mm
Długość szabli bez pochwy – 930 mm
Długość głowni – 798 mm
Długość pióra – 245 mm
Szerokość głowni przy nasadzie – 35 mm
Grubość grzbietu głowni przy nasadzie – 6 mm
Krzywizna głowni – 35 mm
Wytłoczony na grzbiecie głowni numer seryjny świadczy o tym, że szabla pochodzi z dokonanego w latach 1919–1923 zakupu 3000 sztuk szabel oficerskich wz. 1921/1922 w Fabryce Alfonsa Manna przez Departament III Artylerii i Uzbrojenia. Wg. Macieja Jeska „Jeszcze o szabli polskiej i jej wytwórcach w II Rzeczypospolitej” Arsenał Poznański Nr 1/7 1994r. str. 51.
Opis powyżej pochodzi z albumu który ma się ukazać w przyszłości. Ostatnie zdjęcie w galerii ukazuje stronę z tego albumu. Jedną z takich szabel można obejrzeć w książce „Szable sławnych Polaków” co przedstawia przedostatnie zdjęcie w galerii. Nie wysyłam za granicę. W razie pytań proszę o kontakt pod nr telefonu 603 [zasłonięte] 764.