Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Ryzyko w działalności bankowej. Nowe spojrzenie po

19-08-2014, 14:24
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 40.70 zł     
Użytkownik informatyka_ke
numer aukcji: 4440389594
Miejscowość Warszawa
Wyświetleń: 5   
Koniec: 19-08-2014 13:53:38

Dodatkowe informacje:
Stan: Nowy
Waga (z opakowaniem): 1.00 [kg]
Okładka: twarda
Rok wydania (xxxx): 2011
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Ryzyko w działalności bankowej. Nowe spojrzenie po kryzysie

 

Ilość stron: 180

Oprawa: twarda z obwolutą

Format: 150 x 227

Rok wydania: 2011

ISBN:[zasłonięte]978-83304-13-4

 

Leszek Czarnecki

 

Książka „Ryzyko w działalności bankowej. Nowe spojrzenie po kryzysie” to próba przeanalizowania powodów kryzysu z lat 2007 – 2008 i pokazania nowego, innego spojrzenia na ryzyko banku, w tym przede wszystkim ryzyko operacyjne.

Latynoski kelner, którego jedynym dochodem są napiwki, otrzymuje kredyt na zakup domu w wysokości 1,2 mln dolarów.  Niedługo potem największy od osiemdziesięciu lat kryzys finansowy przewraca jak kostki domina banki w wielu krajach; wiele walut, w tym złoty, dramatycznie traci na wartości. Jak to możliwe, że najlepiej opłacane na świecie umysły  stworzyły tak patologiczny system finansowy? 

Na ten temat powstało już tysiące opracowań. Lecz większość z nich pomija istotne elementy – polityczne i ludzkie. Z jednej strony polityka prezydentów USA – Billa Clintona i George’a W. Busha – wyrównywania szans najbiedniejszych grup społecznych, często sprowadzająca się do rozdawnictwa kredytów. Z drugiej zaś system motywacyjny oraz system wynagradzania kadry menedżerskiej największych banków amerykańskich, zachęcający do przeprowadzania ryzykownych i spekulacyjnych transakcji.  

.

Książka Leszka Czarneckiego jest inna gdyż w sposób interesujący  i zrozumiały – także dla osób spoza branży finansowej – ukazuje faktyczne mechanizmy kryzysu i wskazuje, co należy zrobić, żeby uniknąć podobnych kryzysów w przyszłości. Autor pokazuje także, dlaczego obecne zmiany w regulacjach finansowych opracowane przez Komitet Bazylejski nie uchronią nas przed kolejnym kryzysem.

Tę książkę trzeba przeczytać i to z kilku powodów. Przede wszystkim dlatego, że jej autorem jest  biznesmen i bankowiec, który, po pierwsze, osiągnął sukces, po drugie zastanawia się nad przyczynami tego sukcesu, po trzecie analizuje przyczyny powodzeń i porażek innych uczestników rynku, a po czwarte, i być może najważniejsze, gotów jest  podzielić się swoimi doświadczeniami i wnioskami.

(…) Największą jej wartością jest bardzo praktyczne podejście do analizy ryzyka banku z punktu widzenia akcjonariuszy, zarządzającego i instytucji regulujących. Ich wspólnym interesem jest, w pewnym sensie, by banki zachowały stabilność finansową, ale dążą do tego stosując inne podejście i instrumenty pomiaru.

Proponowana przez autora metoda analizy ryzyka bankowego oparta na zasadzie entropii, powinna wejść na stałe do zestawu narzędzi stosowanych przez nadzory na całym świecie, a książka powinna stać się lekturą obowiązkową dla nadzorców i bankierów centralnych.

Ważne też, że książka napisana jest prostym i barwnym językiem oraz tłumaczy podstawowe pojęcia z zakresu ryzyka w bankowości, może więc być  ciekawa i zrozumiała nie tylko dla ludzi z branży, ale także dla laików: dziennikarzy, publicystów, ale również wszystkich, którzy interesują się tą tematyką.

Trafna jest   konstatacja, iż odradzającemu się mechanizmowi „pompowania” wartości aktywów nie są w stanie zapobiec  zaostrzone parametry i reguły bezpieczeństwa obowiązujące obecnie.  Skłania to autora do poszukiwania rozwiązań, których zastosowanie faktycznie zminimalizowałoby ryzyko wystąpienia w przyszłości zawirowań,  podobnych do kryzysu w roku 2008.

Wyczerpujący opis czynników występujących w zintegrowanym modelu stabilności finansowej banku, powinien stanowić kanon dla wszystkich osób zajmujących się zawodowo bankowością. 

„Ryzyko w działalności bankowej” jest pierwszą próbą środowisk biznesowych Nowej Europy dołączenia do światowej dyskusji na temat przyczyn kryzysu finansowego. Od razu wnosi świeżość spojrzenia przedsiębiorcy bankowego niezmanierowanego dworską etykietą sformalizowanych zarządów i rad nadzorczych. Pozostaje mieć nadzieję, że dyskusja na temat przyszłości banków rozwinie się w oparciu o zdroworozsądkowe podejście zaproponowane w książce. (…) Może wówczas unikniemy kolejnego kryzysu.

 

Leszek Czarnecki jest absolwentem Politechniki Wrocławskiej i doktorem ekonomii (Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu). Jeden z najbardziej kreatywnych polskich przedsiębiorców, który jako pierwszy wprowadzał na rynek nowoczesne rozwiązania finansowe.