Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

RYTEL BADANIA ZAPAMIĘTYWANIE BARW POZNAŃ 1934

02-07-2012, 17:30
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Aktualna cena: 24.99 zł     
Użytkownik serdecznie
numer aukcji: 2443074580
Miejscowość Kraków
Wyświetleń: 7   
Koniec: 03-07-2012 20:00:11
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO SPISU TREŚCI

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO OPISU KSIĄŻKI

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY ZNAJDUJĄCE SIĘ W TEJ SAMEJ KATEGORII

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG CZASU ZAKOŃCZENIA

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG ILOŚCI OFERT

PONIŻEJ ZNAJDZIESZ MINIATURY ZDJĘĆ SPRZEDAWANEGO PRZEDMIOTU, WYSTARCZY KLIKNĄĆ NA JEDNĄ Z NICH A ZOSTANIESZ PRZENIESIONY DO ODPOWIEDNIEGO ZDJĘCIA W WIĘKSZYM FORMACIE ZNAJDUJĄCEGO SIĘ NA DOLE STRONY (CZASAMI TRZEBA CHWILĘ POCZEKAĆ NA DOGRANIE ZDJĘCIA).


PEŁNY TYTUŁ KSIĄŻKI - BADANIA NAD ZAPAMIĘTYWANIEM BARW
AUTOR -
WYDAWNICTWO -
WYDANIE -
NAKŁAD - EGZ.
STAN KSIĄŻKI - JAK NA WIEK (ZGODNY Z ZAŁĄCZONYM MATERIAŁEM ZDJĘCIOWYM) (wszystkie zdjęcia na aukcji przedstawiają sprzedawany przedmiot).
RODZAJ OPRAWY -
ILOŚĆ STRON -
WYMIARY - x x CM (WYSOKOŚĆ x SZEROKOŚĆ x GRUBOŚĆ W CENTYMETRACH)
WAGA - KG (WAGA BEZ OPAKOWANIA)
ILUSTRACJE, MAPY ITP. -
KOSZT WYSYŁKI 8 ZŁ - Koszt uniwersalny, niezależny od ilośći i wagi, dotyczy wysyłki priorytetowej na terenie Polski. Zgadzam się na wysyłkę za granicę (koszt ustalany na podstawie cennika poczty polskiej).

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ

SPIS TREŚCI LUB/I OPIS (Przypominam o kombinacji klawiszy Ctrl+F – przytrzymaj Ctrl i jednocześnie naciśnij klawisz F, w okienku które się pojawi wpisz dowolne szukane przez ciebie słowo, być może znajduje się ono w opisie mojej aukcji)

MARJAN RYTEL
BADANIA NAD ZAPAMIĘTYWANIEM BARW
1934 POZNAŃ
POZNAŃSKIE TOWARZYSTWO PSYCHOLOGICZNE
Odbitka z „Kwartalnika Psychologicznego" Tom V (1934).
BADANIA NAD ZAPAMIĘTYWANIEM BARW
Z PRACOWNI PSYCHOLOGJI DOŚWIADCZALNEJ U. J. W KRAKOWIE





Przy prowadzeniu badań nad elementarnemi stadjami procesu abstrakcji dokonano szeregu spostrzeżeń odnoszących się do zapamiętywania barw. Te właśnie spostrzeżenia stanowią temat niniejszej pracy.
Technika badań.
W technice badań nawiązano do prac Abramowskiego („Badania eksperymentalne nad pamięcią", tom I.) wprowadzając pewne zmiany wywoływane odrębnym nieco przedmiotem badań. Największą z tych zmian było kilkakrotne, kolejne eksponowanie tych samych obrazków.
Jako materjału do zapamiętania używano wycinków kolorowego papieru, które nalepione na kawałkach kartonu, pokazywano w otworze tachistoskopu. Użyto ogółem 15 barw. Były to barwy widmowe: czerwona, różowa, pomarańczowa, 2 żółte, z tych jedna z silną domieszką pomarańczowej, druga z niewidoczną prawie — zielonej, zielona, trzy niebieskie, w tem jedna jasna i słabo nasycona, druga bardziej nasycona i nieco ciemniejsza, trzecia mocno nasycona, dwie fjołkowe, jedna jasna, druga ciemna. Pozatem brązowa, czarna, srebrna i złota.
Sporządzono kilka seryj kartoników z wycinkami barw-nemi. Wnioski, o których mowa w dalszym ciągu tej pracy, opierają się wyłącznie na eksperymentach z dwoma serjami tych kartoników. Każda z tych seryj zawierała barwy w różnych zestawieniach i w różnych ilościach. Wycinki barwne miały kształt ważkich pasków. Szerokość ich jednakowa dla wszystkich barw danego kartonika, zmieniała się zależnie od ilości wycinków na kartoniku w granicach od 5 mm. (przy
14 wycinkach) do 10 mm. (przy 8 wycinkach). Długość wszystkich pasków była jednakowa i taka, jak wysokość otworu tachistoskopu.
Jedna z tych seryj, którą będziemy nazywać ser ją A, zawierała 10 kartoników. Z tych jeden miał 14 wycinków, jeden 11, trzy po 8, i pozostałe pięć po 9. Druga, ser ja B, zawierała 8 kartoników, z których sześć miało po 10, jeden 11 i jeden 9 wycinków.
Tachistoskop skonstruowany był w ten sposób, iż umieszczony w nim kartonik znajdował się w płaszczyźnie pionowej tak, że nalepione obok siebie paski barwne wyglądały jak prostokąty o małej podstawie a dużej wysokości. Otwór tachistoskopu miał kształt prostokąta o wymiarach: 3,2 cm. pionowy i 8,6 cm. poziomy. Zamykany był klapką metalową zaopatrzoną w małą dźwignię. Przesunięcie ku dołowi i przytrzymanie w tej pozycji dźwigni odsłaniało kartonik. Usunięcie zacisku powodowało automatycznie zamknięcie się otworu przyrządu.
Odległość tachistoskopu od osoby badanej była różna dla poszczególnych osób.
Przebieg eksperymentów był następujący: Eksperymentator po udzieleniu odpowiedniej instrukcji osobie badanej, lub nawet po przeprowadzeniu próbnego eksperymentu, odsłaniał pierwszy kartonik danej serji. Po pięciu sekundach zamykał otwór aparatu. Po następnych pięciu sekundach dawał sygnał do rozpoczęcia odtwarzania. Odbywało się ono w ten sposób, iż osoby badane szkicowały na oddzielnych kawałkach papieru zapamiętane paski zaopatrując każdy odpowiednią cyfrą. (Celem uniknięcia nieporozumień wypływających z różnic indywidualnych w sposobie oznaczania barw, sporządzono z wycinków wszystkich używanych barw skalę, na której każda barwa była oznaczona odpowiednim numerem. Osobom badanym polecono w odtworzeniach podawać właśnie te liczbowe symbole). Po odtworzeniach następowała jednominutowa przer-
wa, w czasie której rozmawiano na tematy niewiązane z dokonywanemi właśnie badaniami, z wyjątkiem nielicznych wypadków, w których osoby badane spontanicznie udzielały eksperymentatorowi swych spostrzeżeń odnośnie do eksponowanych barw, lub swego zachowania się w czasie eksperymentu. Po upływie tej przerwy eksponowano ponownie ten sam kartonik i postępowano jak powyżej. Następnie eksponowano ten sam kartonik poraź trzeci, zawsze zachowując ten sam czas ekspozycji i tę samą długość. Potem eksponowano następny kartonik, postępując z .nim tak samo, jak z poprzednim i t. d. aż do wyczerpania wszystkich kartoników danej serji.
Zmiany, które wprowadzono do warunków eksperymentu zmierzały do odwrócenia uwagi, bądź w czasie ekspozycji, bądź w czasie przerwy między ekspozycją a odtworzeniem, bądź też w czasie ekspozycji i przerwy zarazem. Odwrócenie uwagi w czasie ekspozycji osiągano polecając osobom badanym liczyć znaczki namalowane białą olejną farbą na poszczególnych wycinkach. Znaków tych było trzy grupy: kreski pionowe, kreski poziome i krzyżyki. Każda grupa była przeznaczona dla odpowiednio kolejnej ekspozycji i tak, kreski dla pierwszej i drugiej, krzyżyki zaś dla trzeciej. W trakcie eksperymentów zauważono, iż dwie z osób badanych kończą liczenie na jakieś iVs do 2 sekund przed końcem ekspozycji. Osobom tym polecono liczenie równocześnie znaczków dwóch grup i tak krzyżyki i kreski pionowe za pierwszym razem, krzyżyki i kreski poziome za drugim, obie kategorje kresek za trzecim. Przy takich eksperymentach osoby badane podawały na karteczkach prócz cyfrowych oznaczeń barw, także i ilość policzonych znaczków.
Przy eksperymentach z uwagą swTobodną w czasie ekspozycji, odwrócenie uwagi w czasie przerwy osiągano polecając osobom badanym dodawanie liczb jednocyfrowych.
Przy eksperymentach z uwagą odwróconą w czasie ekspozycji i przerwy zarazem polecano osobom badanym pomnożyć
w czasie przerwy ilości policzonych znaczków przez dwucyfrową liczbę, którą podawał eksperymentator bezpośrednio po zamknięciu otworu aparatu. Mnożenie musiało być dokonane w pamięci. W tych wypadkach osoby badane podawały na karteczkach ilości policzonych znaczków oraz wynik mnożenia, jeśli zdążyły je wykonać w czasie przerwy.
Osobami badanemi byli p. p.: S. P., E. R., S. M. i K. W., wszyscy czterej słuchacze U. J., oraz W. K. i J. II., uczniowie szkól średnich, (VII i VIII klasy).
Korzystam ze sposobności, by Im najserdeczniej podziękować za bezinteresowne ofiarowanie Swego trudu i czasu.
Wszystkie eksperymenty odbywały się w Pracowni Psy-chologji Doświadczalnej Uniwersytetu Jagiellońskiego, przeważnie w godzinach przedpołudniowych i wyłącznie przy świetle dziennem.
...



WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


Możesz dodać mnie do swojej listy ulubionych sprzedawców. Możesz to zrobić klikając na ikonkę umieszczoną poniżej. Nie zapomnij włączyć opcji subskrypcji, a na bieżąco będziesz informowany o wystawianych przeze mnie nowych przedmiotach.