Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

RYSZKA NAUKA O POLITYCE ROZWAŻANIA METODOLOGICZNE

07-02-2014, 19:35
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Aktualna cena: 59.99 zł     
Użytkownik inkastelacja
numer aukcji: 3922128965
Miejscowość Kraków
Wyświetleń: 1   
Koniec: 07-02-2014 19:45:00

Dodatkowe informacje:
Stan: Używany
Okładka: miękka z obwolutą
Rok wydania (xxxx): 1984
Język: polski
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO SPISU TREŚCI

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO OPISU KSIĄŻKI

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY ZNAJDUJĄCE SIĘ W TEJ SAMEJ KATEGORII

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG CZASU ZAKOŃCZENIA

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG ILOŚCI OFERT

PONIŻEJ ZNAJDZIESZ MINIATURY ZDJĘĆ SPRZEDAWANEGO PRZEDMIOTU, WYSTARCZY KLIKNĄĆ NA JEDNĄ Z NICH A ZOSTANIESZ PRZENIESIONY DO ODPOWIEDNIEGO ZDJĘCIA W WIĘKSZYM FORMACIE ZNAJDUJĄCEGO SIĘ NA DOLE STRONY (CZASAMI TRZEBA CHWILĘ POCZEKAĆ NA DOGRANIE ZDJĘCIA).


PEŁNY TYTUŁ KSIĄŻKI -
AUTOR -
WYDAWNICTWO -
WYDANIE -
NAKŁAD - EGZ.
STAN KSIĄŻKI - JAK NA WIEK (ZGODNY Z ZAŁĄCZONYM MATERIAŁEM ZDJĘCIOWYM) (wszystkie zdjęcia na aukcji przedstawiają sprzedawany przedmiot).
RODZAJ OPRAWY -
ILOŚĆ STRON -
WYMIARY - x x CM (WYSOKOŚĆ x SZEROKOŚĆ x GRUBOŚĆ W CENTYMETRACH)
WAGA - KG (WAGA BEZ OPAKOWANIA)
ILUSTRACJE, MAPY ITP. -

DARMOWA WYSYŁKA na terenie Polski niezależnie od ilości i wagi (przesyłka listem poleconym priorytetowym, ew. paczką priorytetową, jeśli łączna waga przekroczy 2kg), w przypadku wysyłki zagranicznej cena według cennika poczty polskiej.

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ

SPIS TREŚCI LUB/I OPIS (Przypominam o kombinacji klawiszy Ctrl+F – przytrzymaj Ctrl i jednocześnie naciśnij klawisz F, w okienku które się pojawi wpisz dowolne szukane przez ciebie słowo, być może znajduje się ono w opisie mojej aukcji)

FRANCISZEK RYSZKA
NAUKA O POLITYCE
ROZWAŻANIA METODOLOGICZNE
PAŃSTWOWE WYDAWNICTWO NAUKOWE WARSZAWA 1984
Projekt okładki i obwoluty
LESZEK ROBACZKIEWICZ
Redaktor
WOJCIECH JARMOŁOWICZ
Redaktor techniczny
ANNA GRZEGOROWSKA
Korekta
ZESPÓŁ




SPIS TREŚCI

Od Autora...............................5
CZĘŚĆ I KATALOG POJĘĆ ELEMENTARNYCH
Rozdział I O pojęciu polityki ...................... 9
Wprowadzenie historyczne (9). Wprowadzenie operacyjne (25). Wprowadzenie
semantyczne (37).
Rozdział II Polityka i administracja ................... 49
Ewolucja zarządzania (49). Struktura hierarchii (61). Struktura funkcji (70).
Rozdział III Polityka — gospodarka — społeczeństwo ........... 83
Strategia ekonomiczna w polityce (83). Socjologia stosunków politycznych (95). Psychologia polityki (106).
Rozdział IV Polityka — moralność — prawo ...............122
Polityka i moralność (122). Moralność a doktryna i praktyka prawa (136).
Sytuacje graniczne. Wojna i ruch oporu (147). Rozdział V Ideologie, doktryny i programy polityczne...........160
Ideologia: mity i symbole (160). Struktura ideologii (176). Doktryny i programy
(190).
Rozdział VI Kultura polityczna .....................204
Kryteria (204). Kultura i życie (218). Kultura polityczna : przypadek polski (232).
Rozdział VII Podmioty działań politycznych ...............247
Jednostki przywódcze. Władza i autorytet (247). Elity „w ogóle" i elita władzy (266). Partie i ruchy polityczne. Opinia publiczna (280).
CZĘŚĆ II WYBRANE METODY BADAWCZE
Rozdział VIII Nauka o polityce i nauka historii .............307
Wykładnia historyczna: zalety i pułapki (307). Wykładnia genetyczna (332). Wątek narodowy (332).
Rozdział IX Analiza systemowa .....................345
Obserwacja i opis. Behawioralizm (345). Pojęcie systemu (360). „Aktor" i proces (369).
Rozdział X Taksonomia zjawisk politycznych ...............388
Zasady podziału (388). Zasady pomiaru (405). Pojęcie konfliktu (419).
Rozdział XI Metody ilościowe......................429
Znaczenie statystyki (429). Obliczanie zależności (447). Badanie opinii publicznej i analiza tekstów (465).
Rozdział XII Przewidywanie.......................481
Wprowadzenie do teorii gier i metod symulacyjnych (481). Polemologia i „poli-tykometria" (500). Zamiast zakończenia. (520).
Indeks nazwisk.............................529




OD AUTORA

Winien jestem Czytelnikowi kilka wyjaśnień, gdyż nie umiałbym jednoznacznie określić charakteru tej książki. Jest to w pewnym sensie „trzecie wydanie" skryptu uniwersyteckiego (I wyd. —1978, II — 1981), z innym wprawdzie tytułem, ale wedle tej samej koncepcji autorskiej i podobnej kompozycji. Zarazem jest to inna, nowa książka nie tylko ze względu na znacznie rozszerzony i zmieniony tekst — choć nie starałem się go specjalnie aktualizować.
Zasadnicza odmienność tej książki od wydań skryptowych polega na dość istotnej odmianie formy. W edycji, którą oddaję do rąk Czytelnika, starałem się po pierwsze informować Go o źródłach, jak to się zwykło czynić w opracowaniach monograficznych, nie przeciążając wprawdzie tekstu przypisami poza konieczne informacje bibliograficzne. Starałem się oczywiście usunąć błędy wydania skryptowego, nie tylko z mojej pochodzące winy. Za błędy w wydaniach skryptowych przepraszam z opóźnieniem Czytelników.
Doraźny użytek dydaktyczny przestał być jedynym motywem wydania tej książki. Adresuję ją do szerszego, ale też bardziej krytycznego odbiorcy. Nakazywało to zwiększoną staranność, ale zwalniało od wyjaśniania spraw prostych, choćby wielu obcych terminów, które zadomowiły się w naszej humanistyce i nie mają odpowiednika w naszym języku. Nie trzymałem się także tak bardzo konwencji encyklopedycznej, ale i nie odszedłem od niej całkowicie. Książka pozostała
nadal utworem napisanym dla celów dydaktycznych, na innym nieco poziomie i w innym wymiarze. Chciałbym ją widzieć przede wszystkim w rękach studentów i ludzi związanych z życiem uniwersyteckim. Reszta to sprawa przypadku. Sądzę, że dla nas, nauczycieli akademickich, jest to najważniejszy dział twórczości, nie lękajmy się zatem zarzutu, że trzymamy się cudzych pomysłów i z nich kompilujemy własne prawdy. Nie bójmy się zarzutu eklektyzmu, skoro chcemy czegokolwiek nauczać. Zawsze znajdzie się miejsce i na pomysły własne. Nie trzeba ich eksponować, gdyż uważny i przygotowany Czytelnik rychło je odnajdzie.
Przedmiot wykładu traktowany jest w wymiarze uniwersalnym. Piszę o „polityce w ogóle", odwołując się do konkretnych przykładów, jakkolwiek nie jest możliwe, aby w książce mającej charakter wstępu do przedmiotu łączyć w celach poznawczych wszystko, cokolwiek można orzec przy definiowaniu polityki współczesnej i zarazem wskazywać na sposoby jej poznawania. Nie kryję jednak, że kategorią porządkującą całość wykładu jest kategoria władzy, zdefiniowanej w ten sposób, aby można ją zastosować również do międzynarodowych stosunków politycznych. Pojęcie „władzy" będzie tedy mieć wspólne atrybuty z pojęciem „interesu", co staram się wyjaśnić w początkowych partiach książki. Drugą kategorią porządkującą jest kategoria zmiany. Porządek taki narzuca historyczne traktowanie tematu, lecz także relacjonalne pojmowanie władzy, tzn. jako procesu łączącego ludzi. Starałem się jednak powstrzymywać przed narzucaniem sądów wartościujących, pozostawiając ich formułowanie krytycznej refleksji Czytelnika.
Obie części książki, jak i każdy rozdział stanowią w pewnym sensie zamknięte całości, co nie wyklucza konieczności pewnych powtórzeń. Długoletnie doświadczenie pedagogiczne nauczyło mnie, że istnieje specjalny „gatunek" czytelników (nic w tym złego), którzy korzystają z tekstów partiami, wybierając po prostu to, co ich najbardziej interesuje. Trzeba się czasem powtarzać, ale zachowując przyzwoitą konstrukcję, aby Czytelnik wiedział, gdzie ma odnaleźć poszukiwane problemy. A są sprawy tak ważne, jak np. konflikt wojenny, iż wypada do nich powracać — co czynię świadomie w wielu miejscach tej książki. Niemniej starałem się zachować dość wyraźny podział. W pierwszej części pragnę zwrócić uwagę na to, co dzieli politykę od innych dziedzin zbiorowej aktywności ludzkiej, a także na pewne
oceny czy kwalifikacje aktów politycznych, pomieszczone w podstawowej literaturze przedmiotu. W drugiej części mowa jest o tym, co łączy we wspólnym procesie poznawczym politykę z innymi aktywnoś-ciami człowieka i jak postępować, aby ustalać najważniejsze zależności między ninii. Stąd odwołuję się głównie do socjologów i metodologów, licząc na ich rzetelną, ale i życzliwą krytykę. Ktoś, kiedyś musi zacząć. Później inni zrobią to lepiej.
Jak zwykle, gdy się próbuje coś uprawiać na sposób interdyscyplinarny, korzystałem z wielu pomysłów moich kolegów w kraju, a to, że nie wszystkich mogłem zacytować, nie zmienia mojej wdzięczności i mojego dla nich szacunku. Mając wszakże na uwadze pomoc bardzo konkretną, czuję się w obowiązku podziękować Kolegom z Instytutów Nauk Politycznych Uniwersytetu Wrocławskiego i Warszawskiego. Niezależnie od dyskusji i uwag krytycznych, których było zapewne za mało — wspólna praca pomogła mi w wielu przemyśleniach. Dotyczy to również studentów, z którymi przez kilka lat prowadziłem zajęcia w oparciu o materiał zawarty w tej książce. Jeśli się cokolwiek nauczyli — powód to dla mnie do radości. Ja także nauczyłem się wiele od nich. W naszym zawodzie trzeba uczyć się całe życie, a człowiek uczy się intensywniej, skoro wypadło mu być nauczycielem.
Szczególne podziękowanie należy się profesorowi Arturowi Bod-narowi z Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz profesorowi | Markowi Sobolewskiemu| z Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego za niezwykle cenne uwagi krytyczne przed oddaniem maszynopisu do druku. Dziękuję w końcu mojej Żonie za rzeczywistą, a różnorodną pomoc przy przygotowaniu tekstu.




INDEKS NAZWISK

Adorno Theodor 171, 221, 223, 403
Aleksander Macedoński 250
Aleksandrowicz Julian 343
Alker Jr. Hayward R. 224, 412, 414, 463
Allen William S. 329
Almond Gabriel A. 208-213, 355
Allport Gordon W. 116
Andreski Stanisław 262
Arendt Hannach 54, 125
Aron Raymond 133, 184, 218, 266
Arrow Kenneth 289
Arystoteles 14, 17, 20, 23, 94, 129, 135,
151, 365, 415 Augstein Rudolf 350 Ausprenger Franz 527
Baader Franz X. 11 Babeuf François 11 Bachitow M. 103 Bagehot Walter 281 Bakunin Michaił A. 13 Balmes Jaime 11 Bardach Juliusz 386 Barnes S. H. 213 Barone Enrico 431 Barraclough Geoffrey 288, 313 Barlhes Roland 165 Baszkiewicz Jan 32, 104, 325 Bauer Bruno 163 Bay Christian 358
Bayer-Katte W. von 113
Becket Thomas 164
Beckett Samuel 255
Bednarek S. 118
Behrens W. W. 454
Benedict Ruth 336, 342
Benjamin Walter 223
Beradt Charlotte 113
Berelson Bernard 354
Berger Gaston 107
Berle Adolf A. 132-133
Berlin Isaiach 307
Bernardin de Saint-Pierre 161
Bertalanffy Ludwig von 360-363
Biedenkopf Kurt 348
Bierdiejew Mikołaj 292
Bismarck Otto von 58, 309
Bloch E. 171, 221
Bluntschli Jahann C. 281, 302
Boas Franz 336
Bodin Jean 32, 51, 118, 130, 188,195, 196,
209, 399
Bodnar Artur 7, 198-199, 296 Bogardus Emory S. 210 Bokszańska Grażyna 214 Bolesław Szczodry 164 Bonald Louis G. A. de 11 Bookchin Murray 298-299 Borch Herbert von 53 Borel Emil 488
Borgosz Józef 225
Bose Arun 494
Bossle L. 113
Boudon Raymond 295, 430
Boulding Kenneth 321, 346, 362, 422, 425,
491, 502
Bouthoul Gaston 332, 500-501 Boutmy Emil 107 Bracher Karl D. 313, 327 Brenan Gerald 325 Bryce James 502 Buchanan Wiliam 120 Buffon Georges-Louis 473 Burdeau Georges 218, 256-257 Burnham James 270 Brzozowski Stanisław 222
Cantril Hadley 120
Carnap Rudolf 139
Carlyle Thomas 250
Casey Rolph D. 473
Cassier Ernst 166-167, 171-172
Catlin Georg E. G. 355
Cattel Raymond B. 117-118, 332-334,
337, 402
Cervantes Saavedra Miguel de 363 Cezar 250, 285 Chamberlain Arthur N. 512 Chateaubriand Francois René de 161 Chestov Leon 292
Churchill Winston 135, 149-151, 346 Clausevitz Carl von 148, 186, 428, 485,
496, 513, 521 Coleman James 498, 502 Comte August 271 Constant Benjamin 302 Cournot Antoine A. 431 Cramer Kenyon C. 59 Cristoph James B. 90 Cromwell Oliver 135 Crown Stanley 120 Crozier Michel 63, 70 Curry Richard C. 59
Dahl Robert A. 355-356, 358 Dahrendorf Ralf 84, 102, 202, 308, 348
Danton Georges 107
Davies B. P. 381
Davies J. 378
Denney Reuel 209
Destutt de Tracy Antoine 161-162
Deutsch Karl W. 224, 366-368, 370, 372,
393, 412, 414 Dilthey Wilhelm 186 Donoso Cortés Juan 11-13 Dowding H. 149
Durkheim Emile 35,100, 106, 431-434 Duroselle Jean-Baptiste 311, 342 Duverger Maurice 181, 261, 402 Działocha Kazimierz 240-241 Dżilas Milovan 270
Easton David 356, 366-368, 370, 382
Eden Anthony 91
Ehrlich Stanisław 256, 297
Einsenhower Dwight D. 90
Eisennmann Charles 147
Eliade Mircea 164
Engels Fryderyk 15, 60, 153, 162-164,
196, 251, 365, 484-485 Epiktet 172 Eschenburg T. 262 Esmain Ademar J. P. 136-137 Eurypides 128 Eysenck Hans-Jürgen 115, 120, 178,
181-183, 470
Faye Jean-Baptiste 45
Fest Joachim C. 248
Fichte Johann 10
Ford Gerald 347
Ford Peter L. 485
Foucault Michel 11
Franciszek Ferdynand 373
Franco Francisco 527
Frazer James G. 165, 336
Freud Sigmund 107, 115, 221, 263
Freund Julien 16, 133-135, 221
Friedrich Carl J. 23, 53, 61, 255
Fromm Erich 107, 113, 115, 195, 263
Fryderyk II 131
Gallup Georg 468-469
Galtung Johann 501
Garobetta Leon 107
Gantzel Jürgen 370, 394, 520
Garefield James A. 59
Gaudet Hazel 354
Gierszikow W. I. 365
Gini Corrado 416, 418, 431
Glazer Nathan 209
Głowiński Michał 45
Godwin Williams 11
Goethe Johann Wolfgang 363
Gering Hermann 149-150, 222
Gorer Geoffrey 336
Grabe W. 229
Granaham George 317
Greiffenhagen Martin 182, 214-216, 233
Greiffenhagen Sylvia 214-216, 233
Grocjusz (Grotius) Hugo 195
Guevara Ernesto 156
Guiteau Charles 59
Gurvitch Georges 146
Grzybowski Konstanty 131
Habermas Jürgen 300
Halbwachs Maurice 107
Hamilton Aleksander 285
Harris Arthur 149
Hass Michael 464-465
Haushofer Karl 187
Hegel Georg Wilhelm Friedrich 15, 47,118,
138-139, 250 Heidegger Martin 112 Hellwig Zdzisław 431, 433 Hemingway Ernest 503 Henryk II 164 Herz John H. 32, 54 Hess Rudolf 187 Hesse Hermann 361 Heussen Eduard 40 Hitler Adolf 68-69, 105, 107, 110, 136,
149, 152, 187, 216, 220, 248, 256,
325-326, 346, 512
Hobbes Thomas 54, 132, 139, 253-255 Hobsbawm Eric 159, 299 Hofstaetter Peter R. 471-472
Hondrich Karl O. 379-380, 393 Horkheimer Max 171, 221, 262, 402 Horaey Karen 107, 263 Humboldt Wilhelm 57
Jabłoński Henryk 300
Jackson Andrew 59
Jahrreis Hermann 77
Jamsson Keneth P. 414
Jan Paweł U 249
Janis Irving L. 474-476
Jaspers Karl 285
Jaures Jean 107
Jefferson Thomas 285, 485
Jellinek Georg 142
Jevons Stanley 431
Johst Hanns 222
Jouvenel Bertrand de 22, 253-255
Just D. 350
Kaas Max 213 Kaligula 113 Kahn Hermann 359 Kaminski Henryk E. 166 Kant Emmanuel 138-139, 194 Kaplan Abraham 172, 272 Kaplan Morton 321 Kardiner Abraham 107 Karwat Mirosław 15 Kautsky Karol 191 Kecskemet i Paul 45 Keeler Christine 257 Kejzerow Mikołaj 262 Kelsen Hans 137, 139-141 Kempski Jürgen von 492 Kennan Georg 132 Kent F. 355
Kerstenowa Krystyna 244 Key Jr V. O. 355, 358 Kjellen Rudolf 187 Kierkegaard S0ren 109, 112 King Gregory 431 Kissinger Henry 132, 347 Klatka N. 487, 490, 495 Klemperer Victor 45, 269 Klineberg Frank 514-516, 521
Klineberg O. 317, 336
Kluckhohn Clyde 22
Kłoskowska Antonina 135, 223-224
Koch M. 216-217
Kohn H. 137
Köhler Wilhelm 361
Kolabinska Maria 271
Kon I. S. 403-404
König René 431
Koselleck Reinhard 10, 54, 300
Kotarbiński Tadeusz 427-428
Kozierowska Urszula 271
Krobelsdorf W. 229
Kroeber Alfred L. 22
Kropotkin Piotr 11
Krzysztofiak M. 433
Lamarck Jean B. de 501
Landon Alfred R. 467
Lange Oskar 94
Langer Tomasz 366
Laplace Pierre S. 482
Laski Harold D. 139, 257-258, 281, 348
Lasswel Harold D. 97, 107-108, 166, 172,
208, 221, 224, 267, 271-273, 278, 355,
412, 414, 473-474, 479 Lazarsfeld Paul F. 208, 354, 397, 430,
434, 440
Leibnitz Gottfried W. 32, 161 Leites Nathan 45, 263, 473, 479 Lenin Włodzimierz I. 5, 15, 34, 70, 86, 89,
134-136, 153, 197, 201, 352, 384-385 L;rner Daniel 97, 108, 172, 271-273, 278.
359
Le Senne René 107 Lift on R. J. 113
Linneusz Karol (Line Cari von) 396 Lipset Seymour M. 103-105, 282, 358, 402 Lippmann Walter 119, 132 Locke John 22, 118, 161, 255 Lohmar Ulrich 348 Lorenz P. 416-417 Ludwik XIV 136, 260 Luhman Niklas 348 Lukâcs György 99 Lundeen 467
Luszniewicz A. 433 Luter Marcin 195
Łopatka Adam 297 Łoza Stanislaw 276
Machiavelli Nicolo 51, 114, 131-132, 135, 188, 195-196, 221, 482
Madariaga Salvador de 128, 363
Madison James 285
Maistre Joseph de 11, 288
Malatesta Errico 11
Malewski Andrzej 308, 420
Malinowski Bronisław 165, 315
Mann Tomasz 126, 129, 168-169, 421
Mannheim Karl 194, 196
Mao Zedong 156
Marat Jean Paul 485
March J. G. 498
Marciszewski Witold 43
Marcause Herbert 225, 403
Marks Karol 15, 25, 84, 99, 104, 153, 162-164, 191, 196, 202, 250-251, 269, 359, 365, 415, 420, 484-485
Marlowe Christopher 363
Marody Mirosław 115, 179, 467
Marsh Artur 213
Marsyliusz z Padwy 14
Maser Werner 256
Maslow Abraham 377-378
Mazzini Giusepe 13
McLuhan Marshall 11, 248, 346
Mead Margaret 336
Meadows D. H 454
Meadows D. L. 454
Menger Karl 431, 502
Menzel Herbert 440
Méré de 488
Merriam Charles 166, 172, 208, 267, 355
Merton Robert K. 97, 102, 358-359, 523
Michels Robert 104, 173, 262, 281-283
Mikołaj z Kuzy 360
Milgram Stanley 263, 265-266
Mill John Stuart 281
Miller J. 346
Mir.tz Alexander 478-479
Mohl Robert von 281
Mohler Armin 186-188
Mołdawa Tadeusz 278
Mollet Guy 91
Montesquieu Charles Louis 62, 76, 114,
118, 151, 209, 399 Moore Thomas 170 Moreno Jakub 102, 352 Morgenstern Oskar 361, 489 Morgenthau Hans J. 118, 132, 321 Morris R. B. 524 Mosca Gaetano 166, 173, 266-267, 271
282, 292 Mosley L. 150 Mosse Georg L. 166 Müller Adam 11, 38 Musset Alfred 268 Mussolini Beniio 220, 282, 288
Nagel Ernest 323, 511
Napoleon Bonaparte 88, 107, 156, 162,
249, 250 Neron 113
Nietzsche Friedrich 110, 129, 167 Nipperdey Thomas 129, 313 Nixon Richard 347 Nowak Stefan 26, 308, 390-391, 397-398,
468, 494, 523
Neumann Franz L. 113, 325, 403 Neumann Johan von 361, 489 Neumann Sigmund 282
Ockham William 388 Olson Mancur 293-296 Opałek Kazimierz 137-138, 145 Ortega y Gasset José 292 Orzechowski Marian 239 Ostrogorski Mojsiej 281-282
Pachter Henry 403 Pahlawi Reza 527 Papacke S. 485
Pareto Vilfredo 35, 92, 94, 96, 98-99, 173, 266-271, 274, 282, 295, 309, 431', 502 Parkinson Cyril N. 71 Parsons Talcott 35, 101, 213, 247, 366, 368
Pascal Blaise 488
Pasek Jan Chryzostom 9
Pastusiak Longin 497-498
Pearson Karl 181, 431, 459, 465
Perrone Luca 292
Perykles 135
Petrażycki Leon 146, 405
Peyerefitte Alain 62
Platon 23, 415
Plezia M. 164
Podgórecki Adam 66
Popper Karl R. 434
Powell Bighman G. 208-209
Princip Gawriło 373
Profumo J. 257
Proudhon Pierre J. 11
Przeworski Adam 293
Pye Lucian W. 208
Raczyński Atanazy 11
Randers J. 454
Rapoport Anatol 37, 364, 501-502 505 509
Rashevsky Nicholas 289-291, 372
Ratzel Fryderyk 500
Read Herbert 166
Reagan Ronald 249
Reclus Elisée 11
Renouvin P. 342
Riesman David 209, 213
Richardson Lewis Fry 334, 336, 372-374,
502-507, 509-510, 513, 521 Richelieu Armand Jean de Plessis de 107
135
Roberts G. K. 491 Robespierre Maximilien F. 485 Robin Régine 45 Roosevelt Franklin D. 467-468 Rose R. 381 Rosenau James N. 393 Rosencrance Richard N. 374-376, 381, 501 Rothwell Easto C. 108, 271, 273, 278 Rotteck Carl von 302 Rousseau Jean Jacques 10,45,56,139 195
255 Rudniański Jarosław 427-428
Rummel Rudolp J. 333-334, 336, 411, 501
Rüssel Bertrand 5, 385
Russet Bruce M. 224, 402, 412, 414-416,
463
Rybicki Zygmunt 63 Ryszka Elżbieta 225 Ryszka Franciszek 69, 90, 213, 225, 236,
335, 359, 361, 389, 407, 425
Saint-Just Antoine L. 485
Sartre Jean-Paul 34-35, 126-127, 129, 134
Scheler Max 110
Schlesinger Artur Jr 311-312
Schmidtchen Gerhard 301
Schmitt Carl 12-13, 16, 133, 154-156, 340,
358, 427, 496, 510, 516 Schmoller Gustaw 55 Schoeck Helmut 109-111 Schopenhauer Artur 109 Schuller George K. 272 Schumpeter Josef 492 Schwarz Urs 113-114 Senghaas Dreier 501 Shannon Claude 361 Shils Edward A. 209 Siegrfried Andre 106, 329 Simon Herbert A. 355, 524 Simmel Georg 100, 291-292, 420 Singer David J. 336, 501 Skinner B. F. 354 Skrzydło Wiesław 297
Smith Bruce L. 473
Sola Pool Ithiel 172, 272
Sobolewski Marek 7, 207-208, 214, 280, 284-285, 297, 327, 329, 330-331
Sombart Werner 55
Sorel Georges 168, 170-171
Sorokin Pitrim 501-502, 504
Spearman 459, 465
Spengler Oswald 110, 221, 292
Spinoza 253
Sproat John G. 59
Stanisław św. 164
Staniszkis Jadwiga 63
Stawisky Aleksander 125,257
Stein 57
Steinhaus Hugo 488
Slirner Max 163
Swetoniusz 107, 113
Szacki Jerzy 367
Szaniawski Klemens 498
Szczepański Jan 122-123
Szekspir (Shakespeare) Wiliam 363
Szymanderski Jacek 276
Szymonowicz Kinga 412-414
Tarie Eugeniusz 249
Tawney Robert 55
Taylor Alan J. P. 186
Tillich Paul 112
Timasheff Nicholas S. 253
Tingsten H. 355
Tirso de Molino 363
Thomas Wiliam 523
Thompson James D. 524-325
Thorpe Jeremy 257
Thurstone Louis L. 516
Tocqueville Alexis de 56, 62, 104, 271, 325,
365
Toffler Alvin 323
Tomasz z Akwinu 54, 151, 359, 392 Tönnies Ferdynand 100 Topolski Jerzy 85, 242, 308-309, 342, 475,
478
Trilling Lionel 220-221, 249 Trucco Ernesto 372 Truman David 355-356 Trzciński Janusz 240-241 Tudena Arthur 524-525 Tuwim Julian 254 Tyberiusz 113
Vandervelde Emil 406-407, 413 Verba Sidney 208-213 Veuillot L. 13
Wagemann E. 87, 94 Walaszek Zdzisława 498-499 Waidenberg Marek 171 Walras Leon 94, 431 Washington George 285 Weaver Werner 361
Weber Max 18, 35, 52-53, 60-61, 66, 68, 97, 100, 104, 134, 196, 252, 271, 287-288, 420
Wesołowski Włodzimierz 276-277
Wiatr Jerzy J. 100, 108, 184, 194, 280, 297, 355, 381
Wielowieyski Andrzej 224
Wiener Norbert 361
Wierzbicka Anna 112
Williams Raymond 221
Winkler Heinrich A. 282
Wittgenstein Ludwig 139
Wolter (Voltaire) 118
Worobiow Mikołaj 488
Wright Erik O. 292-293
Wright Quincy 132, 336, 501-502, 504,
511-513, 516-517, 519, 521, 523 Wróblewski Jerzy 137-138
Zagórski K. 377 Zakrzewski Witold 297 Zapf Wolfgang 274 Zieliński Henryk 337 Znaniecki Florian 35, 100, 523



WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


Możesz dodać mnie do swojej listy ulubionych sprzedawców. Możesz to zrobić klikając na ikonkę umieszczoną poniżej. Nie zapomnij włączyć opcji subskrypcji, a na bieżąco będziesz informowany o wystawianych przeze mnie nowych przedmiotach.