RYMOWANE PRZYGODY Z MANDALAMI
Ćwiczenia dźwiękonaśladowcze i grafomotoryczne dla młodszych dzieci
Autor: Renata Urbańska
Książka jest połączeniem dwóch form terapeutycznych: prostych wierszy z elementami dźwiękonaśladowczymi oraz mandali z bohaterami tych utworów.
Do każdego wierszyka zostały ułożone pytania, które sprawdzają stopień rozumienia i koncentracji słuchowej dziecka. Kolorowanie mandali z kolei uczy je skupienia i koncentracji, uspokaja, daje olbrzymią satysfakcję, wspomaga rozwój motoryki ręki oraz koordynację wzrokowo-ruchową. Jednocześnie może być okazją do powtarzania dźwięków.
Wydawnictwo Harmonia
A4 76 STRON MIĘKKA
Zalety pracy z MANDALĄ:
Obecnie coraz częściej obserwujemy u dzieci stany napięcia, lęku, problemy ze skupieniem uwagi, agresję, czy nerwowość, wiele dzieci ma również ADHD. Jednym ze sposobów odnalezienia wewnętrznej harmonii jest malowanie mandali – wpisanych w koło obrazków.
Pracę z mandalą można stosować podczas zajęć świetlicowych, na lekcjach plastyki, sztuki, czy podczas wszelkiego typu zajęć – jako etap wyciszający i poprawiający koncentrację, również jako terapia dla dzieci nadpobudliwych. Nauczyciele matematyki mogą wykorzystywać ją przy okazji omawiania zasad symetrii.
Z obserwacji nauczycieli i psychologów wynika, że technika mandali uspokaja i wycisza dzieci nadpobudliwe psychoruchowo, ułatwia koncentrację, prowadzi do wytrwałości i konsekwencji w działaniu, sprzyja wewnętrznej integracji.
Z drugiej strony zauważono wzrost aktywności dzieci nieśmiałych, czy biernych. Poprzez radość tworzenia otwierają się, stają się odważniejsze i bardziej komunikatywne w stosunku do rówieśników.
Należy dodać, że specyficzna atmosfera, jaka wytwarza się podczas malowania, łagodzi napięcia, nieporozumienia i agresję wśród dzieci. Trzeba jednak pamiętać, że praca nad mandalą powinna odbywać się w ciszy i skupieniu, można włączyć spokojną lub powiązaną z tematem rysunku muzykę.
I wreszcie rysowanie mandali to dobra okazja do poznania warsztatu plastycznego, kształcenia zdolności manualnych i techniki rysunku. Ćwiczy motorykę dłoni najmłodszych, uczy jak dobierać kolory, kształty, typ kreski, pozwala na wypracowanie własnego stylu.
Nie można pominąć funkcji dekoracyjnych mandali. Kolorowe kompozycje ozdabiają ściany sal, korytarzy, często pojawiają się na wystawach prac dziecięcych.