rycerstwo STAROFRANCUSKA EPOPEJA RYCERSKA
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Od Autorki
Starofrancuskie epopeje rycerskie, chansons de gęsie (których nie należy mylić z powieściami dwornymi — romans — osnutymi np. wokół legend o królu Arturze i rycerzach Okrągłego Stołuj, są w Polsce bardzo mało znane. Z jednym chlubnym wyjątkiem: Pieśń o Rolandzie, arcydzieło gatunku tłumaczone na język polski już w XIX wieku, zyskało popularność dzięki opartemu na nowofrancuskim tekście Bediera przekładowi Boya z roku 1932, wielokrotnie po dziś dzień wznawianemu. Może jednak nie wszystkim wiadomo, że Pieśń ta, niewątpliwie godna swej wyjątkowej sławy, jest mimo wszystko tylko jedną z blisko setki zachowanych chansons de gęste, nie mówiąc o zaginionych. Z całej tej reszty, jak się zdaje, ani jedna nie doczekała się u nas drukowanego przekładu. W roku 1934 Anna Ludwika Czerny „z ksiąg starych wskrzesiła)! — w formie swobodnej, autoryzowanej adaptacji jednego z cyklów epopei — swą piękną archai-zującą „powieść rycerską55 O wojewodzie Owilemie Krzywono-sie, która wszakże stanowi dziś rzadkość bibliofilską- Poza tym — głucha cisza. Pośrednio można zaczerpnąć na ten temat trochę wiadomości z odnośnych rozdziałów w publikowanych w Polsce podręcznikach historii literatury francuskiej, ze słowników literackich, antologii itp., z niektórych prac o szerszej tematyce 15 a zwłaszcza ze wstępów do wydań Pieśni o Rolandzie: Krystyny
1 Np.: Christopher Dawson, Szkice o kulturze średniowiecznej, Warszawa, 1966; Erich Auerbach, Mimesis, rzeczywistość przedstawiona w literaturze Zachodu, t. I, Warszawa, 1968, rozdział V.
Tytuł:
STAROFRANCUSKA EPOPEJA RYCERSKA
szkice
Autor: Anna Drzewicka
Wydawnictwo i rok wydania:
Wyd. I
1500 + 180 egz.
Stan: -bdb poszarzenie okladki i brzegow stron
Oprawa: miekka
Ilość stron: 276 str.
Format: 14,5x20,5 cm
Ilustracje: ----
Spis treści:
Od autorki
I. Chcecie posłuchać dobrej, zacnej pieśni? . II. Roland jest mężny, Oliwer roztropny .
Karol, król prawy a cesarz nasz wielki .
Mam ja na imię Wilhelm Krótkonosy .
V. Iżby podwyższyć święte chrześcijaństwo . VI. Dla swego pana mękę ścierpieć trzeba . VII. Wojna, co nigdy kresu nie dobiegła . VIII. Gadają tak i owak, mądrze i swawolnie .
IX. Siostro, miła drużko
X. Gdy wtem przed sobą dziwy zobaczyli .
XI. Odrzecze kmiotek: O tym ja nic nie wiem
XII. Dobra to pieśń, i dworna, i przyjemna .
Uzupełnienia bibliograficzne
5 9
26
51
69
94
119
140
154
175
198
218
240
270
Strona o mnie
Moje aukcje (książki o zbliżonej tematyce. Kliknij.)
Uwaga! Na zdjęciach wokół liter możliwe charakterystyczne zniekształcenia - wynikają z konieczności kompresji zdjęć. W rzeczywistości zniekształcenia nie występują. Możliwe też błędy w opisie - z powodu niedoskonałości odczytu OCR, za co przepraszam.