Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

RUNCIMAN SCHIZMA WSCHODNIA 1963 R. KRUCJATY UNIKAT

19-01-2012, 14:52
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Aktualna cena: 50 zł     
Użytkownik inkastelacja
numer aukcji: 2036022820
Miejscowość Kraków
Wyświetleń: 14   
Koniec: 13-01-2012 20:23:47
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha



PEŁNY TYTUŁ KSIĄŻKI -
SCHIZMA WSCHODNIA



PONIŻEJ ZNAJDZIESZ MINIATURY ZDJĘĆ ZNAJDUJĄCYCH SIĘ W DOLNEJ CZĘŚCI AUKCJI (CZASAMI TRZEBA WYKAZAĆ SIĘ CIERPLIWOŚCIĄ W OCZEKIWANIU NA ICH DOGRANIE)


AUTOR -
STEVEN RUNCIMAN

PRZEŁOŻYŁ JAN GAWROŃSKI


WYDAWNICTWO, WYDANIE, NAKŁAD -
WYDAWNICTWO - INSTYTUT WYDAWNICZY "PAX", WARSZAWA 1963
WYDANIE - 1
NAKŁAD - 3000 + 350 EGZ.

STAN KSIĄŻKI -
DOBRY JAK NA WIEK (ZGODNY Z ZAŁĄCZONYM MATERIAŁEM ZDJĘCIOWYM, PRZYBRUDZENIA OKŁADKI) (wszystkie zdjęcia na aukcji przedstawiają sprzedawany przedmiot).

RODZAJ OPRAWY -
ORYGINALNA, MIĘKKA

ILOŚĆ STRON, WYMIARY, WAGA -
ILOŚĆ STRON - 240
WYMIARY - 19 x 12,5 x 1,3 CM (WYSOKOŚĆ x SZEROKOŚĆ x GRUBOŚĆ W CENTYMETRACH)
WAGA - 0,212 KG (WAGA BEZ OPAKOWANIA)

ILUSTRACJE, MAPY ITP. -
NIE ZAWIERA


KOSZT WYSYŁKI -
8 ZŁ - KOSZT UNIWERSALNY, NIEZALEŻNY OD ILOŚCI I WAGI, DOTYCZY PRZESYŁKI PRIORYTETOWEJ NA TERENIE POLSKI.

ZGADZAM SIĘ WYSŁAĆ PRZEDMIOT ZA GRANICĘ. KOSZT WYSYŁKI W TAKIM PRZYPADKU, USTALA SIĘ INDYWIDUALNIE WEDŁUG CENNIKA POCZTY POLSKIEJ I JEST ZALEŻNY OD WAGI PRZEDMIOTU. (PREFEROWANYM JĘZYKIEM KONTAKTU POZA OCZYWIŚCIE POLSKIM JEST ANGIELSKI, MOŻNA OCZYWIŚCIE PRÓBOWAĆ KONTAKTU W SWOIM JĘZYKU NATYWNYM.)

I AGREE to SEND ITEMS ABROAD. The COST of DISPATCHING In SUCH CASE, IS ESTABLISH ACCORDING TO PRICE-LIST of POLISH POST OFFICE SEVERALLY And it IS DEPENDENT FROM WEIGHT of OBJECT. ( The PREFERRED LANGUAGE of CONTACT WITHOUT MENTIONING POLISH IS ENGLISH, BUT YOU CAN OBVIOUSLY TRY TO CONTACT ME IN YOUR NATIVE LANGUAGE.)


DODATKOWE INFORMACJE - W PRZYPADKU UŻYWANIA PRZEGLĄDARKI FIREFOX MOŻE WYSTĄPIĆ BŁĄD W POSTACI BRAKU CZĘŚCI TEKSTU LUB ZDJĘĆ, NIESTETY NARAZIE JEDYNYM ROZWIĄZANIEM JAKIE MOGĘ ZAPROPONOWAĆ TO UŻYCIE INTERNET EXPLORERA LUB WYSZUKIWARKI "OPERA", Z GÓRY PRZEPRASZAM ZA NIEDOGODNOŚCI.
PRZY OKAZJI PRZYPOMINAM O KOMBINACJI KLAWISZY CTRL+F (PRZYTRZYMAJ CTRL I JEDNOCZEŚNIE NACIŚNIJ F), PO NACIŚNIĘCIU KTÓREJ Z ŁATWOŚCIĄ ZNAJDZIESZ INTERESUJĄCE CIĘ SŁOWO O ILE TAKOWE WYSTĘPUJE W TEKŚCIE WYŚWIETLANEJ WŁAŚNIE STRONY.



SPIS TREŚCI LUB/I OPIS -

Steven Runciman, ur. 7. VII. 1903, zarówno przez swą działalność naukową, jak i przez służbę dyplomatyczną związany jest z terenem chrześcijaństwa wschodniego. W latach 1942— —1945 jest profesorem sztuki bizantyjskiej i historii na uniwersytecie w Istambule, w latach 1945—1947 przedstawicielem British Council w Grecji, w roku 1940 attache prasowym w Sofii, w roku 1941 pracuje w ambasadzie brytyjskiej w Kairze. Jest przewodniczącym British Institute of Archaeology w Ankarze. Doctor honoris causa szeregu uniwersytetów oraz członek korespondent madryckiej Real Academia de Historia, znany jest z wielu prac historycznych, na których czoło wysuwa się podstawowe, trzytomowe dzieło o dziejach wypraw krzyżowych, A History of the Crusades (1951— —1954).





STEVEN RUNCIMAN
SCHIZMA WSCHODNIA
PRZEŁOŻYŁ JAN GAWRONSKI
Tytuł oryginału: THE EASTERN SCHISM
A Stućly of the Papacy and the Eastern Churches
during the XIth and XIIth Centunes Copyright Oxford University Fress 1955
Przekład przejrzał i poprawił EDWARD ZWOLSKI
Okładkę, obwolutę i kartę tytułową projektował
TADSUSZ NIEMIRSKI
Redaktor Zofia Kurzelanka
Redaktor techniczny Tadeusz Marciniak
INSTYTUT WYDAWNICZY .PAX-WARSZAWA 1963





PRZEDMOWA

Książka niniejsza powstała z cyklu siedmiu wykładów wygłoszonych na uniwersytecie w Oksfordzie wiosną 1954 roku na zaproszenie dyrektora i członków Magdalen College. Jestem niezmiernie wdzięczny za zaszczytne zaproszenie i za daną mi sposobność rozpatrzenia jednego z najbardziej spornych, a zarazem najsmutniejszych rozdziałów w historii chrześcijaństwa.
Obszerne i szczegółowe przedstawienie rozłamu między wielkimi Kościołami Wschodu i Zachodu wymagałoby wielotomowego dzieła. W tych kilku rozdziałach usiłowałem zwięźle przedstawić to, co uznałem za niezbędne dla zrozumienia historii kontrowersji. Dotychczas prawie wyłącznie teologowie wypowiadali się na ten temat, i działo się tak nie bez racji, ponieważ spór toczył się o zagadnienia doktryny i praktyki religijnej. Ale wojny nie zaczynają się na polu bitwy i tak jak byłoby nieroztropnie powoływać do opisywania ich przyczyny i przebiegu samych wojskowych, tak też i dziejów schizmy nie należy rozpatrywać jedynie z punktu widzenia teologii. Chciałbym wykazać, iż zasadniczym powodem schizmy wschodniej nie była różnica w poglądach na pochodzenie Ducha Świętego czy jakość chleba w Eucharystii, lecz splot wydarzeń politycznych i wywołanych przez nie uprzedzeń i żalów wraz z rosnącą rozbieżnością w podstawowych kwestiach ideologicznych, którą wypadki polityczne ujawniły światu.
Ogólnie uważano dotąd, że po likwidacji dawniejszych nieporozumień między wielkimi patriarchatami nowy, bardziej niebezpieczny rozłam w Kościele zapoczątkował patriarcha konstantynopolitański Focjusz i że schizma, jakkolwiek po jego śmierci zażegnana, wybuchła znów w ostatecznej i nieodwołalnej postaci z winy patriarchy Michała Cerulariusza.
Pisma prof. Dvornika i o. Grumela rzuciły nowe światło na ten tradycyjny pogląd. Inaczej obecnie sądzimy Fo-
cjusza. Historycy dzisiejsi doszli do przekonania, że dokonane w roku 1054 zerwanie stosunków między Michałem Cerulariuszem a kardynałem Humbertem nie może być uważane za moment ostatecznego rozłamu między ich Kościołami. Rozłam narastał powoli i stopniowo, w miarę jak najazdy Normanów na Italię, wielkie wyprawy krzyżowców oraz energiczne poczynania reformatorskie papieży uprzytamniały wschodniemu chrześcijaństwu, jak dalece jego poglądy na powszechność Kościoła odbiegały od zasad, którymi kierował się Zachód.
Wiele zawdzięczam wybitnym uczonym, których prace przyczyniły się do wyjaśnienia dziejów schizmy. Jules Gay w Ultalie Meridioncde et VEmpire Byzantine (867—1071), Paris 1904, pierwszy postawił w nowym świetle wydarzenia z 1054 roku. Lepsze zrozumienie całego zagadnienia umożliwiły nam z kolei dzieła prof. Michela, katolickich historyków Kościoła: Amanna, Jugie"go i Leiba, jak również anglikańskiego pisarza George5a Everyłego. Już same przypisy w niniejszej książce dowodzą, ile im zawdzięczam w szczegółach, ale chciałbym jeszcze tu podkreślić, jak wielki jest mój dług wobec nich.
Traktując o spornej kwestii, trudno wszystkich zadowolić, niemniej jednak żywię nadzieję, że moje słowa nie urażą ani członków wielkiego Kościoła rzymskiego, ani wyznawców Kościołów wschodnich. Jeżeli moje osobista sympatie skłaniają się ku Bizancjum, wypływa to stąd, że dążyłem do zrozumienia bizantyjskiego punktu widzenia. Większość piszących o tej nieszczęsnej sprawie należała do świata łacińskiego i chociaż nic nie można zarzucić skrupulatnej bezstronności badaczy katolickich, jak ojcowie Jugie czy Amann, wydaje mi się, że argumenty Bizancjum nie zawsze były dostatecznie uwzględniane. Jestem przekonany, że tylko głębsze zrozumienie obustronnych uczuć i tradycji może doprowadzić do zbliżenia Kościołów, i jakkolwiek nie sądzę, by na razie dało się stworzyć warunki do prawdziwego porozumienia, mam nadzieję, że niniejsza książka nie tylko w niczym nie zaogni sporu, ale przyczyni się choć w drobnej mierze do złagodzenia wzajemnych zadrażnień.

Londyn 1955
S. R.





BIBLIOGRAFIA

Użyte skróty
Aa. Ss. Acta Sandorum Bollandiana, Antwerpia — Pa-
ryż — Rzym — Bruksela 1643 ns.
M. G. H. Ss. Monumenta Germaniae Historica, Scriptoresx wyd. G. H. Pertz, T. Mommsen ł in., Hannover 1826 ns.
M. P. G. Mignę J. P., Patrologiae cursus completus, Series
Graeco-Latina, 161 tomów, Parisiis 1857—1866.
M. P. L. Mignę J. P., dz. cyt., Series Latina, 221 tomów,
Parisiis 1844—1855.
R. H. C. Grecs Recueil des Historiens des Croisades, Acade-mie des Inscriptions et Belles Lettres, Historiens Grecs, 2 tomy, Paris 1875—1881.
R. H. C. Lois Tamże, Lois, 2 tomy, Paris 1941—1943.
R. H. C. Oce. Tamże, Historiens occidentaux, 5 tomów, Paris 1884—1895.
I. 1: Zbiory źródeł
Allatius L., De Ecclesiae Occidentalis perpetua consensione, Colonia 1648.
Benechewitch V., Catalogus codicum manuscriptorum Grae-corum qui in Monasterio Sanctae Catharinae in Monte Sinai asservantur, Petersburg 1911.
Bezobrazow P. V., Dokumenty do historii cesarstwa bizantyjskiego (po rosyjsku), Journal oj the Ministry of Public Instruction CCLXV, Petersburg 1889.
Bohmer J. F., Acta Imperii selecta, Innsbruck 1870.
Brightman F. E. - zob. Bibliografia II: Prace nowoczesne.
Chroust A., Quellen zur Geschichte des Kreuzzuges Kaiser
Friedrichs I, M.G.H.Ss., nowa s:ria, V, Berlin 1928. Collectio Avellana, wyd. O. Gunther, 2 tomy, Corpus Scrip-
torum Ecclesiasticorum Latinorum, Nr XXXV, Vłenna
18C5. Cotelerius J. B., Ecclesiae Graecae monumenta, 4 tomy, Pari-
siis 1677—1692. D"Achery L., Spicilegium sive Collectio veterum aliąuot scrip-
torum, 3 tomy. Parisiis2 1723. De Khitrowo B., Itineraires Russes en Orient, Societe de
1'Orient Latin, Serie Geographiąue, Nr V, Geneve 1889. Demetracopoulos A. C, Bibliotheąue Ecclesiasiiąue, 2 tomy,
Leipzig 1866. Dólger F., Regesten der Kaiserurkunden des Ostrómischen
Reiches, 3 tomy, Miinchen — Berlin 1924—1932. Goetz K., Kirchenrechlliche und kulturgeschichtliche Denkmd-
ler Altrusslands, Stuttgart 1905. Golutaovitch G., Biblioteca bio-bibliografica delia Terra Santa
e deWOriente Francescano, 5 tomów, Firenze 1906—1927. Hagenmeyer H., Die Kreuzzugsbriefe aus dem Jahre 1088—1100,
Innsbruck 1902.
Hefele C. J.v. — zob. Bibliografia II: Prace nowoczesne. Heisenberg A., Neue Quellen zur Geschichte des lateinischen
Kaisertums, Munchen 1923. Hergenrother J. A. G., Monumenta Graeca ad Photium ejus-
que historiam pertinentia, Regensburg 1869. Ploltzmann W. — zob. Bibliografia II: Prace nowoczesne. Jaffe P., Monumenta Gregoriana, Bibliotheca Rerum Germa-
nicarum II, Bcroiini 1865. Jaffe P., Regesta Pontificum Romanorum, wyd. W. Watten-
bach i in., 2 tomy, Lipsiae2 1885—1888. Kirch J. P., Enchiridion fontium historiae Ecclesiasticae anti-
ąuae, Friburgi Dr. 1910. Leib B., Deux inedits Byzantins sur les azymes au debut du
XIIe siecle, Orientalia Christiana IX, Romae 1924. Loparev C, Żywoty niektórych greckich świętych (po losyj-
sku), Vizantijskij Vremiennik IV, Petersburg 1897. Mansi J. D., Sanctorum Conciliorum nova et amplissima collectio, 31 tomów, Florencja — Wenecja 1759—1798. Michel A., — zob. Bibliografia II: Prace nowoczesne. Patrologia Orientalis, wyd. R. Graffin i P. Nau, Parisiis 1907 ns.
Potthast A., Regesta Pontificum Romanorum inde ab anno
1198 ad annum 1304, 2 tomy, Berolini 1874—1875. Riant P., Exuviae Sacrae Constantinopolitanae, 3 tomy (tom
III przez F. de Mely), Geneva 1877—1904. — Inventaire cirtique des lettes historiąues des Croisades,
Paris 1880. Rohricht R., Regesta Regni Hierosolymitani, 2 tomy, Innsbruck
1893—1904.
Roziere E. de, Cartulair de 1'Bglise du Saint Sepulcre, Paris
1849. Sathas K. N.. M:oaŁtov:xYj IJtpXiofl-!jx7], Bibliotheca Graeca Medii
Aevi, 7 tomów, Venetiae — Parisiis 1872—1879. Sudendorf H., Registrum oder merkwiirdige Urkunden fur
die deutsche Geschichte, 3 tomy, Jena — Berlin 1849 -
-1854.
Taccone Gallucci, Regesta dei Pontifici Romani per le Chiese
delia Calabria, Roma 1902. Theiner A., Monumenta spectantia ad unionem Ecclesiarum
Graecae et Romanae, Vienna 1872. Watterich J. M., Pontificum Romanorum qui fuerunt inde ab
exeunte Saeculo IX usąue ad finem Saeculi XIII vitae,
2 tomy, Innsbruck 1880—1885. Zachariae von Lingenthal, Collectio Librorum Iuris Graeco-
-Romani ineditorum, 7 części, Lipsiae 1856—1884.
2: Źródła greckie
Anna Komnena, Aleksias, wyd. B. Leib, w: Collection By-zantine de VAssociation Guillaume Budę, 3 tomy, Paris 1937—1945.
Balsamon Teodor, patriarcha antiocheński, Opera, M. P. G. CXXXVII-CXXXVIII.
Bazyli I, cesarz, Epanagoge Basilii, Leonis et Alexandrii, w: Zachariae von Lingenthal, Collectio Librorum Iuris Grae-co-Romani ineditorum, część IV.
Bazyli z Cezarei św., Listy, M. P. G. XXXII.
Bazyli z Ochridy, arcybiskup Salonik, Des Basilius aus Achri-da Erzbischofs von Thessalonich bisher unedierte Dia-loge, wyd. J. Schmidt, Munchen 1901.
Cedrenus Jerzy, Synopsis Historiarum, wyd. J. Bekker, 2 tomy, Bonn 1839.
Ccrulariusz Michał, patriarcha konstantynopolitański, Listy, M. P. G. CXX; Edykt synodalny, tamże; Adversus Fran-cos (przypisane Cerulariuszowi), w: J. A. G. Hergen-rother, Monumenta Graeca ad Photium ejusąue historiam pertinentia.
Cinnamus Jan, Epitome Historiarum, wyd. J. Meineke, Bonn 1836.
Criminationes adversus Ecclesiam Latinam, w: J. B. Cotele-rius, Ecclesiae Graecae monumenta III.
Dcmetrius Chomateanus, Listy, M. P. G. CXIX.
Eustratius z Nicei, Orations, w: A. Demetracopoulos, Biblio-theąue Ecde^lasliąue I.
Focjusz, patriarcha konstantynopolitański, Listy, M. P. G. CII.
Greckie duchowieństwo, List do Innocentego III — zob. Criminationes adversus Ecclesiam Latinam.
Jan Oksita, patriarcha antiocheński, Sur les Azymites, w: B. Leib, Dzux inedits Byzantins sur les azymes au de-but du XIle siecle.
Jan z Kijowa, Kanoniczne odpowiedzi mnichowi Jakubowi, wyd. A. Pawłów jako Fragmenty greckiego tekstu kanonicznych odpowiedzi metropolity Jana, Dodatki Nr 22 do Publikacji Rosyjskiej Cesarskiej Akademii Nauk Nr 5, także w: K. Goetz, Kirchenrechtliche und kul-turgeschichtliche Denkmdler Altrusslands.
Leon, arcybiskup Ochridy, Epistoła ad loannem Episcopum Tranensem, M. P.G. CXX.
Leon III, cesarz, Ecloga Leonis et Constantini, w: Zachariae von Lingenthal, Collectio Librorum Iuris Graeco-Roma-ni ineditorum, część IV.
Mesarites Mikołaj, Opera, w: A. Heisenberg, Neue Quellen zur Geschichte des lateinischen Kaisertums I.
Michał z Anchialos, patriarcha konstantynopolitański, Dialog, w: C. Loparew, O pojednawczości cesarza Manuela Komnena (po rosyjsku), Vizantijskij Vremiennik XIV, Petersburg 1917.
Mikołaj z Methone, Bloc ^hlz-.ioo tod Nśoo, wyd. W. G. Wasi-liewski, Wydawnictwa Towarzystwa Palestyńsko-Ro-syjskiego (po rosyjsku), tom VI, część 17, Petersburg -
— Jeruzalem 1866.
Neophytus z Pafos, De calamitatibus Cypri, drukowane razem z Itinerarium peregrinorum et gęsta Regis Ricardi
— zob. I, 3: Źródła łacińskie i inne zachodnie.
Nicetas Chartophylaks, De schismate Graecorum, w: A. Michel, Humbert und Kerullarios II, oraz M. P. G. CXX.
Nicetas Choniates Acominatus, Historia, wyd. J. Bekker, Bonn 1835.
Nicetas z Maronei, arcybiskup Salonik, Dialogi de Spiritu San-
cto, M. P. G. CXXXIX. Phocas John, A Brief Description, tłum. A. Stewart, Pale-
stine Pilgrims Text Society V, London 1896. Phurnes Jan, "Ay^pp^n-zr, Wnókofia, w: A. Demetracopoulos, Bi-
bliotheąue Ecclesiastiąue I.
Piotr III, patriarcha antiocheński, Listy, M. P.G. CXX; listy synodalne, w: A. Michel, Humbert und Kerullarios II. Prodromos Teodor, Wiersze, R. H. C. Grecs II. Psellos Michał, oskaiżenię Michała Cerulariusza, wyd. L. Brehier, Un discours inedit de Psellos, Revue des Etu-des Grecąues XVI—XVII, Paris 1903—1904; Mowa pogrzebowa o Michale Cerulariuszu oraz Listy, w: K. N. Sathas, .Vica:oivtx^ Ui^iod-^y.r.
Stethatus Nicetas, Przeciw łacinnikom, w: A. Demetracopoulos, Bibliotheąue Ecclesiastiąue I, i w: A. Michel, Humbert und Kerullarios II; przekłady łacińskie, M. P. L. CXLII i M.P.G. CXX.
Fymeon II, patriarcha jerozolimski, Sur les Azymites, w: B. Leib, Deux inedits Byzantins sur les azymes au debut du XJje siecle.
Teodor ze Studion, Listy, M. P. G. XCIX. Teofilakt, arcybiskup Bułgarii, De iis, iii ąuibus Latini accu-
santur, M. P. G. CXXVI. Teorianus, Listy, M. P. G. CXXXIII. Vita Sancti Nili, M. P. G. CXX. Zigabenus Eutymius, Panoplia, M. P. G. CXXX.
3: Źródła łacińskie i inne zachodnie
Aime, Ystoire de li Normant, wyd. O. Delarc, Rouen 1892. Albert z Aix, Liber Christianae expeditionis pro ereptione,
emundatione et restitutione Sanctae Hierosolymitanae
Ecclesiae, R. H. C. Oce. IV.
Aleksander z Hales, Summa Theologica, Colonia 1622. Aleksy I Komnenos, cesarz, Listy, w: H. Hagenmeyer, Die
Kreuzzugsbriefe aus dem Jahre 1088—1100, i w: P.
Riant, Inventaire critiąue des letires historiąues des
Croisades. Ambroise, UEstoire de la Cuerre Sainte, wyd. G. Paris,
Paris 1897.
Annalista Saxo, Annales, M. G. H. Ss. VI. Anastazjusz Bibliotekarz, Acta Concilii Constantinopolitani IV,
w: J. D. Mansi, Sacrorum conciliorum nova et amplissi-
ma collectio XVI. Anonymi gęsta Francorum et aliorum Hierosolimitorum, wyd.
L. Brehier (jako Histoire Anonyme de la Premierę Croi-
sade), Paris 1924. Ansbert, Historia de expeditione Friderici Imperatoris, w:
A. Chroust, Quellen zur Geschichte des Kreuzzuges Kai-
ser Friedrichs I. Anzelm, biskup Havelberga, Dialogi, w: L. d^chery, Spici-
legium sive collectio veterum aliąuot scriptorum I. Anzelm św., arcybiskup Canterbury, Opera, M. P. L. CLVII. Assises de Jerusalem, R. H. C. Lois. Augustyn św., De fide et symbolo, M. P. L. XL; De Trinitate,
tamże.
Baldwin I, cesarz, List do Innocentego III, R. H. F. XVIII. Barthelemy, Vita S. Nicolai Peregrini Tranensis, Aa. Ss. 2
czerwca, tom I. Baudri z Dol, Historiae JerosolUnitanae Libri IV, R. H. C. Oce.
IV. Benzo z Alby, Ad Henricum IV Imperatorem Libri VII, M.G.H.
Ss. IX.
Berno z Reichenau, Listy, M. P. L. CXLII. Bernold z Konstancy, Chronicon, M. G. H. Ss. V. Boso, Vita Sancti Leonis IX i Vita Alexandri III, Liber Ponti-
ficalis II. Bruno z Segni, De Azymis, M. P. L. CLXV; Vita Sancti Petri
Ananiensis, Aa. Ss. sierpień, tom I. Burchard, Epistoła ad Nicolaum Sigebergensem Abbatem,
w: H. Sudendorf, Registrum oder merkwiirdige Urkun-
den fur die deutsche Geschichte II. Chretiens de Terre Sainte, Lettre a, Charles drAnjou, wyd.
O. Delaborde, Revue de VOrient Latin II, Paris 1894. Chronica de Mailros, wyd. J. Stevenson, Bannantyne Club,
Edinburgh 1835. Chronica Minor auctore Minorita Erphordensis, M. G. H. Ss.
XXIV.
Chronica Sancti Petri Erphordensis Moderna, M. G. H. Ss.
XXX. Chrysolanus Piotr (Grossolano), arcybiskup mediolański, Ora-
tio, M. P. G. CXXVII. De la Broąuiere Bertrandon, Le Voyage d!Outremer, wyd.
C. Schefer, Paris 1892. Dominik, patriarcha Grado, List do Piotra antiocheńskiego,
M. P. G. CXX. Ekkehard z Aura, Hierosolymita, wyd. H. Hagenmeyer, Tiibin-
gen 1877. Ernoul, Chroniąue &Ernoul et de Bernard le Tresorier, wyd.
M. L. de Mas Latrie, Paris 1871. Eudes z Deuil, La Croisade de Louis VII, wyd. H. Waąuet,
Par"s 19.9.
Eugeniusz III, papież, Listy, M. P. L. CLXXX. Fryderyk I, cesarz, List do króla Henryka, w: J. F. Bohmcr,
Acta Imperii selecta. Fulcher z Chartres, Gęsta Francorum Iherusalem peregri-
nantium, wyd. H. Hagenmeyer, Heidelberg 1913. Gęsta Innocentii III, M. P. L. CCXIV. Glaber Radulf, Historia sui temporis, M. P. L. CLXII. Grzegorz VII, papież, Listy, w: P. Jaffe, Monumenta Grego-riana i tegoż autora Regesta Pontificum Romanorum oraz w: Taccone Gallucci, Regesti dei Pontifici Romani per le Chiese delia Calabria.
Guibert z Nogent, Historia Hierosolymitana, R.H.C. Oce. IV. Gunter z Pairis, Historia Constantinopolitana, w: P. Riant,
Exuviae Sacrae Constantinopolitanae I. Historia Translationis Sancti Mamentis, Aa. Ss. sierpień
tom III.
Humbert z Silva Candida, kardynał, Bulla excommunicaiio-nis Michaelis Constantinopolitani i Brevis et sucemeta commemoratio, M.P.L. CLXII; Contra Nicetam Stetha-tum, tamże oraz w: A. Michel, Humbert und Kerulla-rios II. Zob. też Leon IX, papież. Innocenty II, Lisi do Kościoła antiocheńskiego, w: E. de
Roziere, Cartulaire de 1'Eglise du Sainte Sepulcre. Innocenty III, Listy, M. P. L. CCXIV — CCXVI. Itinerarium peregrinorum et gęsta Regis Ricardi, wyd.
W. Stubbs, Rolls Series, London 1864.
Jan z Salisbury, Historia Pontificalis, wyd. A. Lane-Poole, Oxford 1927.
Konrad III, król niemiecki, Listy, zob. Wibald.
Książąt List do Urbana II, w: H. Hagenmeyer, Die Kreuz-
zugsbriefe aus dem Jahre 1088—1100.
Laycus, Rationes de Sancti Spiritus processione, w: A. Mi-chel, Amalfi und Jerusalem im griechischen Kirchen-streit. Leon I, papież, Epistoła Dogmatica, w: C. J. v. Hefele —
H. Leclercą, Histoire des Conciles II-2. Leon III, papież, Listy, M. P. L. CXXIX.
Leon IX, papież, Listy, M. P. L. CXLIII; Adversus Grae-corum calumnias (Dialogus inter Romanum et Constan-tinopolitanum) — w rzeczywistości napisane przez kardynała Humberta — tamże.
Leon z Ostłi, Chronica Monasterii Casinensis, M. G. H. Ss. VII. Lwer Pontificalis, wyd. L. Duchesne, 2 tomy, Paris 1886—
-1892.
Ludwik VII, król francuski, Listy do Sugera, R.H.F. XV. Malaterra Gaufredus, Historia Sicula, M.P.L. CXLIX. Mateusz Paris, Chronica Majora, wyd. H. R. Luard, 7 tomów, Rolls Series, London 1872—1883. Ordericus Vitalis, Historia Ecclesiastica, wyd. A. Le Prś-
vost, 5 tomów, Paris 1838—1855. Paschalis II, papież, Listy, M. P. L. CLXIII. Piotr Diakon, Chronica Monasterii Casinensis, M.G.H. Ss. VII. Piotr Venerabilis, opat z Cluny, Listy, M. P. L. CLXXXIX. Rajmund z Aguilers, Historia Francorum ąui ceperunt Jerusalem, R.H.C. Oce. III. Robert z Clary, La Conąuete de Constantinople, wyd. P. Lauer,
Paris 1924.
Robert Mnich, Historia Hierosolymitana, R.H.C. Oce. III. Seąuentia Andegavensis, w: P. Riant, Exuviae Sacrae Constan-
tinopolitanae II.
Sigebert z Gembloux, Chronicon, M.G.H. Ss. VI. Smaragdus, Carmina, M.P.L. CII. Suger, opat ze Świętego Dionizego, Opera, wyd. A. L. de
la Marche, Paris 1867.
Tractatus Eboracensis, M.G.H. Libellh de Lite III. Villehardouin Geoffrey, La Conąuete de Constantinople, wyd.
E. Faral, 2 tomy, Paris 1938—1939. Walafryd Strabo, Liber de Exordiis, M.P.L. CXIV.
Wibald, Epistolae Wibaldi, wyd. P. Jaffe, Bibliotheca Rerum Germanicarum I, Eerlin 1864.
W.Dert, Vita Sancti Leonis IX, M.P.L. CXLIII.
Wiktor III, papież, Listy, M. P. L. CXLIX.
Wilhelm z Apulii, Gęsta Roberti Wiskardi, M.G.H. Ss. IX.
Whelm z Malmesbury, Gęsta Regum, wyd. W. Stubbs, 2 tomy, London 1887—1889.
Wilhelm z Nangis, Gęsta Ludovici VII, R.H.F. XX.
W^helm z Tyru, Historia rerum in pariibus transmarinis ge-starum, R.H.C. Oce. I.
4: Źródła wschodnie niegreckie
C-ł"-IIebraeus, Grzegorz Abu'1 Faraj, Chronography, wyd. i tłum. E. A. W. Budge, 2 tomy, Oxford 1932.
Beha ed-Din Ibn Sheddad, Life of Saladin (What befell Sułtan Yusuf), tłum. C. R. Conder, Palestine Pilgrims Text Society XIII, London 1897.
Ddi-iiel Higumene, Vie et Pelerinage, tłum. w: B. de Khitro-wo, Itineraires Russes en Orient.
Eatychios, patriarcha aleksandryjski, Annales, tłum. E. Po-cock, M.P.G. CXI.
Kronika Nowogrodzka, wyd. (po rosyjsku) A. N. Nasomov, Moskwa—Leningrad 1950.
Mateusz z Edessy, Chroniąue, wyd. i tłum. E. Dulaurier, Paris 1858.
Wta Sancti Georgii Hagioritae, wyd. i tłum. P. Peeters, Ana-lecta Bollandiana XXXVI-XXXVII, Bruksela 1917 --1919.
Y hya Ibn Said z Antiochii, Kronika, Patrologia Orientałis XVII i XXIII, Parisiis 1924. 1932.
II: Prace nowoczesne
Araandos K. I., ehxopia tou Bv^avcivo5 Kpuzooc, 2 tomy, Ateny 1939—1947.
Amman E., artykuł Michel Cerulaire, w: A. Vacant — E. Mangenot, Dictionnaire de Theologie Catholique X. Baynes N. H., The Byzantine Empire, London 1925.
Bernhardi W. von, Konrad III, Leipzig 1883. Brehier L., UEglise et VOrient au Moyen Age: Les Croisa-des, Paris 1928.
— Le Schisme Oriental du Xle siecle, Paris 1899. Brightman F. E., Liturgies Eastern and Western, 2 tomy,
Oxford 1896.
Buckler G., Anna Comnena, Oxford 1929. Bury J. B., History of the Eastern Roman Empire, London 1912.
— History of the Later Roman Empire, 2 tomy, London 1923.
History of the Later Roman Empire frora Arcadius to Irenę, 2 tomy, London 1889.
— Selcctcd Essays, Cambridge 1930.
Byzantium, wyd. N. H. Baynes i H. St. L. B. Moss, Oxford 1948. Cahen C, Indigenes et Croises, Syria XV, Paris 1934.
— La Syrie du Nord d 1'Epoąue des Croisades, Paris 1940. Chalandon F., Histoire de la domination normande en Italie et en Sicile, 2 tomy, Paris 1907.
— Les Comnene. I: Essai sur le Regne d)Alexis Ier Comnene, Paris 1900; II: Jean II Comnene et Manuel Ier Comnene, Paris 1912.
Cohn L., artykuł Eustathios, Erzbischof von Thessalonike, w: Pauly-Wissowa, Realencyclopddie der classischen Altertumswissenschaft, nowe wydanie, XL
Demetracopoulos A. C, Graecia Orthodoxa, Lipsiae 1872.
Dositheus, patriarcha jerozolimski, lotopia uśpi twv iv cIspoao).o-po:c Hvzpivpy-o-&-Jxw;, Bukareszt 1715.
Duchesne L., UŚglise au VIIme siecle, Paris 1925.
Dvornik F., The Photian Schism, Cambridge 1948.
— Les Slaves, Byzance et Rome au IXme siecle, Paris 1926.
Every G., The Byzantine Patriarchate, London 1947.
— Syrian Christians in Palestine in the Middle Agcs, Eastern Churches Quarterly VI, London 1945—1946.
Fliche A. — Martin V., UHistoire de V&glise, 11 tomów wydanych, Paris 1939 - (w toku). Gardner A., The Lascarids of Nicaea, London 1912.
— Theodore of Studium, London 1905.
Gay J., Ultalie meridionale et 1'Empire Byzantine (867—1071), Paris 1904.
— Les Papes du XJc siecle et la Chretiente, Paris 1926.
Golubiński E. E., Historia Kościoła ruskiego (po rosyjsku),
Moskwa2 1901. Graf G., Die Eucharistielehre der Nestorianers Al-Muhtdr
Ibn Buttan, Oriens Christianus XXXV, Lipsiae 1938. Greenslade S. L., Schism in the Early Church, London 1953. Gregoire H., The Byzantine Church, Byzantium — zob. wyżej.
— The Question of the Diversion of the Fourth Crusade, Byzantion XV, Boston 1941.
Grumel V., Avtour du Voyage de Crossolanus d Constanti-nople, Echos d7Orient XXXII, Par-S 1933.
— Le Decret du Synode Photien de 879—880 sur le Symbole de Foi, tamże XXXVII, Paris 1938.
— UEncycliąue de Photius aux Orientaux, tamże XXXIV, Paris 1935.
— Le Filioąue au Concile Photien de 879—880, tamże XXIX, Paris 1930.
— Jerusalem entre Rome et Byzance: Une Lettre incon-nue du Patriarchę de Constantinople d son Collegue tfAntioche, tamże XXXVIII, Paris 1939.
— Les Lettres de Jean VIII pour le retablissement de Photius, tamże XXXIX, Paris 1940.
— Les Patnarcat dJAntioche, tamże XXXIII, Paris 1934.
— Les Patriarches grecs dyAntioche du nom de Jean, tamże XXXII, Paris 1933.
— La Politiąue religieuse du Patriarchę St. Methode, tamże XXXIV, Paris 1935.
Hefele C. J. v., Histoire des Conciles, wyd. H. Leclercą, 11 tomów, Paris 1907—1952 (cytowane jako C. J. v. Hefele — H. Leclercą).
Heisenberg A., Nicolaos Mesarites, Wiirzburg 1907.
Hergenróther J., Photius, Patriarch von Constantinopel, 3 tomy, Regensburg 1867—1869.
Heyd W., Histoire du Commerce du Levant au Moyen-Age, tłum. Furcy Raynaud, drugi przedruk, 2 tomy, Leipzig 1928.
Hiłl G., A History of Cyprus, 3 tomy, Cambridge 1940—1948. Holtzmann W., Die Unionsverhandlung zwischen Kaiser
Alexios I und Paps Urban II im Jahre 1089, Byzanti-
nische Zeitschrift XXVIII, Leipzig 1928. Hussey J. M., Church and Learning in the Byzantine Empire,
Oxford 1937. Jugie M., Le Schisme Byzantin, Paris 1941.
Krey A. C, A Neglected Passage in the Gęsta, w: The Crv-sades and other Historical Essays presented to D. C. Munro, New York 1928.
Krumbacher K., Geschichte der byzaniinischen Literatur, Miinchen 1897.
Langford James R. LI., A Dictionary of the Eastern Ortho-dox Church, London 1923.
Leib B., Rome, Kiev et Byzance a la fin du Xle siecle, Pa-ris 1924.
Le Quien M., Oriens Christianus, 3 tomy, Paris 1740.
Luchaire A., Innocent III: La Question de VOrient, Paris 1911.
Michel A., Amalfi und Jerusalem im griechischen Kirchen-streit, Orientalia Christiana Analecta Nr 121, Iloma 1939.
— Die Botschaft Petros III von Antiocheia an seine Stadt iiber seine Ernennung, Byzaniinische Zeitschrift XXXVIII, Miinchen 1938.
— Humbert und Kerullarios, 2 tomy, Paderborn 1924— -1930.
— Die romischen Angriffe auf Michael Kerullarios we-gen Antiocheia, Byzantinische Zeitschrift XLIV, Miinchen 1951.
Miiler W., The Latins in the Levant, London 1908.
Munro D. C, The Speech of Pope Urban II at Clermont,
American Historical Review XI, New York 1906. Nau F., Le Croise lorrain Godefroy de Ascha, Journal Asia-
tiąue, series 9, XIV, Paris 1899.
Norden W., Das Papsttum und Byzanz, Berlin 1903. Oster E., Anna Comnena, 3 tomy, Rastadt 1868—1871. Ostrogorsky G., Geschichte des byzantinischen Staates, Mun-
chen2 1952.
— Studien zur Geschichte des byzantinischen Bilderstrei-tes, Breslau 1929.
Palmieri A., artykuł Filioąue w: A. Vacant — E. Mangenot, Dictionnaire de Theologie Catholiąue V.
Pawłów A., Krytyczny przyczynek do historii starożytnej grecko-rosyjskiej polemiki przeciw łacinnikom (po rosyjsku), Petersburg 1878.
Prawer J., LyEtablissement des coutumes du marche d Saint--Jean dfAcre, Revue Historiąue de Droit Francais et Etranger, series 4, XXIX, Paris 1951.
Runciman S., A History of the Crusades, 3 tomy, Cambridge 1951—1954.
Salaville S., artykuł Jean Xiphilin, w: A. Vacant — E. Mangenot, Dictionnaire de Theologie Catholiąue XV.
Stadtmiiller G., Michael Choniates, Metropolii von Aihen, Orientalia Christiana XXXIII, 2, Romae 1932.
Throop P. A., Criticism of the Crvsades, Amsterdam 1940.
Tournebize H. F., Histoire politiąue et religieuse de 1'Arme-nie, Paris 1901.
Vacandard E., Vie de Saint Bernard, Abbe de Clairvaux, 2 tomy, Paris 1895.
Vacant A. — Mangenot E., Dictionnaire de Theologie Catholiąue, 15 tomów, Paris 1899—1950.
Vailhe S., artykuł Constantinople, Eglise de, w: A. Yacant —
E. Mangenot, Dictionnaire de Theologie Catholiąue III.
— UErection du Patriarchę de Jerusalem en 451, Revue
de UGrient Chretien IV, Paris 1896.
Vasiliev A. A., History of the Byzantine Empire, Madison 1952.





INDEKS IMION WŁASNYCH

Absalom książę judzki 183 cfAchery L. 143p.# Adela z Flandrii, księżna Apulii 133 Adelajda z Manii errat, hrabina Sycylii, królowa Jerozolimy 133 Ademar biskup Le Puy 103, 105p., 107—109, 115 Adriatyk 51 al-Afdal wezyr Egiptu 95p Agapios I patriarcha Jerozolimy 114p. Agnieszka z Poitou, zachodnia cesarzowa-regentka 74 Aguilers 103p., 109p., HOp. Aime 77p. Aimery patriarcha Antiochii 121 Aix 107p., 108p., HOp., 118, 130p. Akacjusz patriarcha Konstantynopola 25 Akominatos zob. Michał Ako-minatos Choniates; Nice-tas Akominatos Choniates Akra 124 Alba 75p. * p przy cyfrze oznacza, że hasło znajduje się na danej stronie w przypisie. Albara 107 Albert z Aix 107p., 108p., HOp., 118, 130p. Aleksander II papież 74—76 Aleksander III papież 149, 150 Aleksander z Hales 42p. Aleksandria, miasto i patriarchat 20—22, 28, 49, 60, 70, 75, 81, 88p., 115, 124, 155, 127, 196 Aleksy I Komnenos, ce? wschodni 73 p., 73-89, 91, 99, 100, 103-107p., 117—119, 128, 1 -134, 137, 138, 141, 2 Aleksy II Komnenos, cesarz wschodni 162, 164p., 167 Aleksy III Angelos, cesarz wschodni 176—178, 182--185 Aleksy IV Angelos, cesarz wschodni 182—184 Aleksy V Murzuphlos, cesarz wschodni 184, 185 Aleksy Komnenos książę 167, 168 Aleksy Komnenos protoseba-stos 163, 166 Allatius L. 151p. Alpy 40, 50, 100 Amalfi 52, 60, 95, 96 Amalryk I król Jerozolimy 112 Amann E. 6, 54p., 71p. Ambroise 124p. Anagni 75, 76p. Anastazjusz I cesarz wschodni 13p. Anastazjusz II papież 25, 201 Anastazjusz Bibliotekarz 35p. Anatolia 72, 76, 106, 117, 157, 164, 170 Anatoliusz patriarcha Konstantynopola 23p. Anchialos 151 Andrea Dandolo zob. Dandolo Andrea Andronikos I Komnenos, cesarz wschodni 164, 165, 167, 168, 181p. Andrzej św. 23 Angelosów rodzina 190, 207; -fijzob. Aleksy; Izaak -H^ers 176 J&ia, Anglicy 97, 183 - s&i Dalassena regentka 73p. t~M Komnena historyk 77p., -86p., 105p., 118p., 119p., 130p., 131p., 133p., 138--141, 147 Ansbert 170p. Antiochia, miasto i patriarchat 20—22, 25p., 28, 29p., 48, 49, 60, 75, 81—84, 106--110, 114p., 115—122, 138, 152, 155, 160, 161, 173, 192, 194, 196, 206 Anzelm św., arcybiskup Can- terbury 44p., 63p., 96—98 Anzelm biskup Havelbergu 143, 145, 147, 148 Apulia 52, 57, 60, 74, 78p. Argyros katepano 53—55, 57, 59-61, 66, 73, 82, 83 Armenia, Armeńczycy 55, 56, 95, 107, 109, 112, 121, 137, 146 Arnold z Choąues, patriarcha Jerozolimy 110 ArniUf z Seez, biskup Lisieux 157 -Aisciios II patriarcha Jerozolimy 114p. Artah 116 Asbestas Grzegorz zob. Grzegorz Asbestas Aianazy I patriarcha Aleksandrii 22 Atanazy II patriarcha Antiochii 114p., 115p., 121 Aianazy II patriarcha Jerozolimy 113p., 114p. Ateny 130, 131, 172, 190 Atos 51 Attalia 138 Augustyn św., biskup Hip- pony 7, 44p. Aura i30 Aurillac 47 Aulhoreanos Michał zob. Michał IV Authoreanos Ay ubito w dynastia 125 Azja 72, 157, 170 Baldwin I hrabia Flandrii, cesarz łaciński 191 Baldwin I król Jerozolimy 107, 111, 112, 117 Baldwin II król Jerozolimy 112 Baldwin III król Jerozolimy 112 Baldwin z Flandrii 176p., I85p,. 187p., 188 Baldwin z Ibelin 161p. Balsamon Teodor zob. Teodor Balsamon Bałkany 36p., 49, 72, 76, 103, 130, 156, 170 Barbarossa Fryderyk zob Fryderyk Barbarossa Barcelona 118p. Barcinona 118p. Bar-Hebraeus 122p. Bari 52, 63, 72, 74, 86, 96 Barthelemy 97p. Barzenona 118p. Baudri z Dol lOlp. Baynes N. H. 20p. Bazyli św., arcybiskup Cezarei 70, 104, 105p. Bazyli I Macedoński, cesarz wschodni 13p., 36, 37 Bazyli II Bułgarobójca, cesarz wschodni 49 Bazyli patriarcha Konstantynopola 166 Bazyli z Ochridy, arcybiskup Salonik 148, 149 Bazyli z Reggio 90p. Beha ed-Din 123p., 124p. Bekker J. 13p., 114p. Bela III król węgierski 164, 167 Benechevitch V. 116p. Benedykt kardynał ze Suietcj Zuzanny 194p. Benevento 51, 57 Benigna Świętego opactwo 50 Benzo z Alby 75p. Berengar II arcybiskup Barcelony 118p. Bergamo 143 Bernard św., opat Clairvaux 155, 157, 159, 160 Bernhardi W. von 160p Bernold z Konstancy lOOp. Berno z Reichenau 43p. Bertrandon de la Broquiere 122p. Betlejem 112 Bezobrazow P. K. 77p. Bizancjum, Bizantyjczycy 6, 13—15, 20p., 28, 31, 33, 36p., 38, 48—50, 52—55, 57, 60, 62, 67, 74—80, 87, 88, 93, 95, 102—106, 113T 118, 119, 121, 123, 126, 129. 131. 132, 140, 146, 147, 153, 157—163, 165, 167, 169--171, 174—177, 182, 183, 184, 186, 188, 189, 193, 194? 196, 203—209 Blois 103 Boemund I z Tarentu, książę Antiochii 102, 103. 105—107, 115, 116, 118. 119, 132, 133, 140 Boemund III książę Antiochii 121, 122 Boemund IV książę Antiochn 121 Bohmer J. F. 170p. Bonifacy z Montferrat, król Salonik 180—182, 183, 190 Borys I król Bułgarii 35, 37 Bosfor 46, 74, 79, 90, 157, 158. 201 Boso 68p., 151p. Boteniates Nicefor zob. Nice- for III Boteniates Boulogne 107 Branas, dowódca wojsk Iza- aka Angelosa 168, 177p. Brehier L. 55p., 60p., 108p. Brightman F. 114p. Broąuiere Bertrandon de la zob. Bertrandon de la Broquiere Bruno biskup segni 75p., 76p., 96p., 118 Bruno biskup Toul, późniejszy papież Leon IX 53 Bruno, późniejszy papież Grzegorz V 47 Buckler G. 138p., 139p. Budge E. A. W. 122p. Bułgaria 34—36, 43, 56. 92, 170 Burchard 151p. Bury J. B. 13p., 31p., 71p. Cahen C. 112p. 121p., 123p. Canterbury 96, 93 Capua 51 Cedrenus Jerzy 13p. Celestyn III papież 169p.. 177, 178 Cerulariusz Michał zob. Michał Cerulariusz Cezarea 104, 105p. Chalandon F. 53p., 73p., 74p., 78p., 114p., 134p., 135p., 153p., 156p., 159p. Chalcedon 22—24, 28, 31, 55, 140, 141, 164, 200 Chartres 100p., 109p.-lllp. Chatillon 120, 121, 165 Chomateanos Demetriusz zob. Demetriusz Chomateanos Choniates Michał zob. Michał Akominatos Choniates Choniates Nicetas zob. Nice-tas Akominatos Choniates Choąues 110 Chorwacja 49 Chroust A. 170p. Chrysoberges Łukasz zob Łukasz Chrysoberges Chrysolan (Grossolano) Piotr zob. Piotr Chrysolan Chryzostom Jan zob. Jan I Chryzostom Cinnamus Jan zob. Jan Cin- namus Civetot 102, 130p., 133, 142 Civitate 57 Clairvaux 155 Clary 181p., 187p. Clermont 100 Cluny 40, 41, 49, 50, 133, 142, 159 Cohn L. 172p. Conder C. R. 124p. Cotelerius J. B. 187p., 190p.r 192p. Cylicja 118, 119, 121 Cymisces Jan zob. Jan I Cy- misces Cypr 99, 108, 110, 114, 115, 120, 165, 170, 171, 178 Cyryl z Tracji św. 119p. Cyryl zob. Konstantyn-Cyryl św. Czarna Góra 95 Czernichów 111 Baimbert arcybiskup Pizy, patriarcha Jerozolimy 110, 112, 116 Dalassena Anna zob. Anna Dalassena Dalmacja 38 Damazy papież 53 Damietta 126p. Dandolo Andrea doża wenecki 182, 183, 186 Daniel z Czernichowa 111 Dante Alighieri 25 Dardanele 170 Dawid król judzki 183 Delaborde O. 122p. Delarc O. 77p. Demetracopoulos A. 63p., 87p., 136p. Demetriusz Chomateanos arcybiskup Ochridy 175 Deuil 156p.-158p. Devol rzeka 119, 138 Dezyderiusz opat Monte Cas-sino 74 Dijon 50 Dionizego Świętego opactwo 159 Dol lOlp. Dominik patriarcha Grado 82 Dorylaion 105p., 106, 157 Dositheus patriarcha Jerozolimy 113p., 114p. Dolger F. 75p., 89p., 123p., 169p., 177p. Duchesne L. 25p. Dulaurier E. 56p. Dumas A. 41p. Dunaj 79, 167 Duńczycy 183 Dvornik F. 5, 20p., 32p., 36p., 43p., 68p. Ecry-sur-Yonne 180 Edessa 107, 116 Efez 157, 194p. Egipt, Egipcjanie 11, 12, 24, 25, 28, 70, 125, 161 Ekkehard opat Aura 130 Eleonora akwitańska, królowa Anglii i Francji 159p. Emeryk król węgierski 181 Epir 78, 79, 105, 119, 190 Ernoul 113, 161p, 187p. Eubea 92 Eucherios I patriarcha Jerozolimy 114p. Eudes z Deuil 156p- 158p. Eufemiusz patriarcha Konstantynopola 13p. Eufrosyne, cesarzowa wschodnia 178 Eugeniusz III papież 143, 160 Europa 34, 49, 167 Eustatios patriarcha Konstantynopola 49, 50, 204 Eustatios arcybiskup Salonik 172 Eustratios metropolita Nicei 136 Eutyches 44 Eutychiusz z Aleksandrii 2Bp. Eutymios patriarcha Jerozolimy 89, 95, 96 Eutymios wygnany grecki patriarcha Antiochii 194 Eutymios Zigabenus teolog 137 Every G. 6, 10p., 15p., 56p., 89p. Faral E. 176p. Fatymidów dynastia 48, 88, 95, 115, 117 Feliks III papież 25 Filagatos Jan zob. Jan Fila-gatos Filip II król francuski 181p. Filip ze Szwabii, król niemiecki 177—179, 181, 182 Flandria 133, 176p., 185p., 187p., 188 Flawian z Antiochii 25p. Fliche A. 41p. Florencja 196 Focjusz patriarcha Konstantynopola 5, 6, 14p., 20p, 29p., 32—38, 43, 44, 46, 54, 68p., 90, 137, 173, 202 Fokas, cesarz wschodni 27, 28 Formozus z Porto, papież 35, 36, 38, 43 Francja, Frankowie 30, 42, 52, 57, 110, 117, 125, 155, 156p., 157—159, 164, 180, 181, 183, 184, 186, 193, 206 Frankfurt 42p. Fryderyk I Barbarossa, cesarz zachodni 156, 159, 167, 169, 170, 177, 198 Fryderyk II, cesarz zachodni 178, 195 Fryderyk z Lotaryngii, późniejszy papież Stefan IX 60, 67, 74 Fulcher z Chartres 100p., 109p- lllp. Fulko z Neuilly kaznodzieja 180 Furcy Raynaud 163p. Gaeta 52 Gardner A. 190p., 191p., 193p. Gaufredus Malaterra zob. Ma-laterra Gaufredus Gay J. 6, 40p., 47p., 49p . 52p., 53n., 55p., 60p., 73p., 74p. Gembloux 68p. Genua, Genueńczycy 169, 172p., 183 Gerbeit z Aurillac, późniejszy papież Sylwester II 47 German II patriarcha Konstantynopola 194 Girard opat Monte Cassino 132, 133 Goci 43 Godfryd z Laroche, biskup Langres 86, 157 Godfryd z Lotaryngii, król Jerozolimy 102 Goetz K. 91p. Golgota 95 Golubiński E. E. 91p. Gracjan cesarz 22 Grado 82, 84p. Graf G. 55p., 71p. Graffin R. 29p. Grecja, Grecy 47, 60, 72, 77, 86, 89, 92, 107, 109, 113, 130p., 131, 137, 154, 156, 162, 164, 170, 209 Grobu Pańskiego kościół 88, 112, 113 Grossolano zob. Piotr Chry-solan Grottaferrata opactwo 49, 80 Grumel V. 5, 32p., 84p., 85p., 88p., 116p. Grzegorz z Nazjanzu św. 70 Grzegorz I papież 27 Grzegorz V papież 47 Grzegorz VII (Hildebrand) papież 18, 29, 67, 75, 76, 79, 91, 118, 132, 138—140, 147, 208 Grzegorz IX papież 194, 195 Grzegorz Abu'1 Faraj 122p. Grzegorz Asbestas arcybiskup Syrakuz 33 Guibert arcybiskup Rawenny, późniejszy anty papież Klemens III 79, 89, 90, 99 Guibert z Nogent, kronikarz 130", 131 Guiscard zob. Robert Guiscard Gunther O. 26p. Gunther z Pairis 187p. Hadrian II papież 36 Hadrian IV papież 148 Hagenmeyer H. 100p., 108p, 109p., 130p., 132p. Hakim Fatymida kalif 48, 88 Hales 42p. Hauteville!ów rodzina 52 Havelberg 143, 148 Hefele C. J. von 21p., 23p.— - 28p., 31p., 42p., 97p., lOOp., 125p., 195p. Heisenberg A. 187p., 194p. Helena księżniczka normandz-ka 76, 77, 78p. Hellespont 157 Henryk II cesarz zachodni 43 Henryk III cesarz zachodni 53, 62, 73 Henryk IV cesarz zachodni 74, 79, 91, 99, 139 Henryk V cesarz zachodni 133 Henryk VI cesarz zachodni 177, 178, 181p. Henryk Jasimirgott, książę austriacki 158 Henryk z Flandrii cesarz łaciński 191, 192 Heraklea 22 Herakliusz patriarcha Jerozolimy 113 Hergenróther J. A. G. 69p. Heyd W. 162p., 166p., 169p., 172p., 177p. Hildebrand, późniejszy papież Grzegorz VII 67, 75, 208 Hill G. 170p., 171p. Hiszpania, Hiszpanie 41, 42 Holtzmann W. 80p., 90p. Honoriusz I papież 26, 201 Honoriusz II papież 143 Honoriusz II (Kadalus) anty-papież 74, 75p. Humbert z Mourmoutiers, kardynał z Silva Candida 6, 56p., 57—60, 62—68, 71, 74, 83, 96, 197, 208 Hussey J. M. 71p. Ibn Butlan nestorianin 55p., 71p. Ibelin 161p. Ignacy patriarcha Konstantynopola 32—38 Ikonium 136 Iliria 30, 31, 34, 38 Innocenty II papież 120, 155 Innocenty III papież 18, 125p., 127, 177—180, 182, 187, 188p., 189, 190p., 191—194 Innocenty IV papież 195, 198 Irena cesarzowa wschodnia 31 Italia 6, 17, 26, 29, 30, 38—40, 49, 50, 53, 56, 57, 59, 63, 66, 67, 72, 73, 77p., 80, 86, 97, 99, 105, 109, 117, 118, 132—134, 141, 150, 155, 167, 202—205, 208 Izaak I Komnenos, cesarz wschodni 71 Izaak II Angelos, cesarz wschodni 168—171, 177, 181p., 183, 184, 190, 191 Izaak Dukas Komnenos, gubernator Cypru 170, 171 Izabella królowa Jerozolimy 181p. Izauryjska dynastia 29, 31 Jaffe P. 77p., 158p. Jakub św., „brat" Chrystusa 24 Jakub II patriarcha Jerozolimy 114p. Jakub mnich 91p. Jan I Cymisces, cesarz wschodni 13p. Jan II Komnenos, cesarz wschodni 120, 128, 134, 141—143, 148, 155 Jan III Vatatzes, cesarz nicejski 194, 195 Jan VIII papież 37, 43 Jan XII papież 40 Jan XVIII papież 45, 47, 82, 84 Jan XIX papież 49—51 Jan XVI (Jan Filagatos) an- typapież 47 Jan I Chryzostom św., patriarcha Konstantynopola 70 Jan II patriarcha Konstantynopola 25 Jan IV Pościciel, patriarcha Konstantynopola 27 Jan VIII Ksifilinos, patriarcha Konstantynopola 76, 77p. Jan X Kamateros, patriarcha Konstantynopola 178, 191, 193p. Jan Oksita, patriarcha Antio-chii 107—109, 116, 118,123, 135 Jan VII patriarcha Jerozolimy 114 Jan II metropolita Kijowa 89—91 Jan Filagatos, arcybiskup Pia-cenzy, późniejszy antypa-pież Jan XVI 47, 49 Jan biskup Trani 56, 57, 59, 61 Jan Cinnamus historyk 115p., 150, 151p., 156p.-159p. Jan Fokas pielgrzym 113 Jan Furnes opat 136 Jan Hiszpan mnich 65p. Jan Zonaras 136 Jan z Damaszku św. 30 Jan z Salisbury 159p. Jerozolima 23, 24, 28, 49, 62, 70, 73, 74p., 75, 81, 88, 89, 95, 96, 99, 104, 108, 110—116, 123, 124, 126p., 152, 161, 165, 169, 181p., 192, 196, 206 Jerzy Hagioryta 87 Jugie M. 6, 20p., 21p., 28p., 46p., 55p., 58p., 60p., 62p., 66p. Justyn I cesarz wschodni 25, 26p. Justynian I cesarz wschodni 26 Justynian II cesarz wschodni 27 Kadalus biskup Parmy, późniejszy antypapież Honoriusz II 74, 75p. Kaisariani 190p. Kalabria 49, 52, 74, 203 Kalikst II papież 143 Kamateros Jan zob. Jan X Kamateros Kanabos Mikołaj zob. Mikołaj Kanabos Karol I Wielki, cesarz zachodni 28p., 30, 31, 42 Karolingów dynastia 38, 42, 70 Kastoria 103 Katarzyny Świętej klasztor 114, 115 Khitrowo B. de lllp. Kijów 89—91 Kirch J. S. 105p. Klemens II papież 53 Klemens III (Guibert arcybiskup Rawenny) antypapież 79, 89, 90, 99 Komnenów dynastia 154, 167, 190; zob. Aleksy; Andro-nikos; Anna; Izaak; Jan; Manuel; Maria Konrad II Salicki, cesarz zachodni 51 Konrad III król niemiecki 156—158, 160 Konrad z Montferrat 177p, 181p. Konstanca 100p., 167 Konstancja Hohenstaufen, cesarzowa Nicei 195 Konstancja z Francji, księżna Antiochii 133 Konstantyn I Wielki, cesarz 11, 19, 20, 75, 142; jego donacja 12, 19, 41p., 58 Konstantyn V Kopronim, cesarz wschodni 30 Konstantyn IX Monomachos, cesarz wschodni 54, 60, 65, 69—71, 74p., 81 Konstantyn X Dukas, cesarz wschodni 74, 75p., 87, 88, 92 Konstantyn książę 77p. Konstantyn I papież 27 Konstantyn-Cyryl św. 35p.. 202 Konstantynopol 10, 21—37, 40, 45—50, 52, 53, 55. 56, 58--62, 64—67, 68p., 69—77, 79—82, 84—87, 89—92, 94--96, 98, 100, 102, 103, 106, 107, 114—117, 121p, 122, 123, 125—131, 134, 135, 140—143, 146—153, 155, 157, 158, 160—164, 166--168, 170, 175—180, 181p,. 182, 184, 186—188, 190, 192, 193, 195—198, 200--205, 207 Kopronim Konstantyn zob. Konstantyn V Kopronim Korfu 131 Kosmas Protospatharios 65p. Krescencj uszów rodzina 40, 47" Kreta 48 Krey A. C. 106p. Krumbacher K. 46p., 114p., 136p. Krzysztof papież 43p., 46p. Ksifilinos Jan zob. Jan VIII Ksifilinos Landolf gubernator Attalii 153 Lane-Poole A. 159p. Langford-James R. LI. 10p., 12p. Langres 86, 157 Larissa 191p. Laskaris Teodor zob. Teodor I Laskaris Lateran 125, 127 Lattakieh 118 Lauer P. 181p. Laycus z Amalii 95. 96 Leclercą H. 21p., 23p.-28p., 31p., 42p., 97p., 100p., 125p., 195p. Leib B. 6, 45p., 51p., 73p., 77p., 86p., 90p., 95p.-97p., 136p. Leon III Izauryjczyk, cesarz wschodni 13p. Leon V Armeńczyk, cesarz wschodni 31 Leon VI Mądry, cesarz wschodni 38 Leon I papież 24, 25p., 28p. Leon III papież 31, 42, 43 Leon IX (Bruno z Toul) papież 53, 56p., 57, 58, 61, 62p., 63, 68p., 73, 82 Leon arcybiskup Ochridy 56— -58, 62, 64 Leon z Ostii 74p. Leontios patriarcha Jerozolimy 114p. Le Prevost A. 118p. Le Puy 103, 107—109 Le Quien M. 113p., 114p., 126p. Leucas 131 Lingenlhal 13p. Lisieux 157 Longobardia, Longobardowie 30, 52, 53, 74, 117 Loparew C. 120p., 152p. Lotar III cesarz zachodni 143, 147 Lotaryngia, Lotaryńczycy 40— -42, 53, 60, 67, 74, 102, 180 Luard R. H. 198p. Luchaire A. 192p. Ludwik VII król francuski 157—159 Lydda 113 Lyon 195, 196 Łukasz Chrysoberges, patriarcha Konstantynopola 114p., 115p., 150 Łukasz Notaras, wielki książę 153 Macedonia 92 Macedońska dynastia 71 Magnusa Świętego kościół 76p. Makarios III patriarcha Jerozolimy 114p. Maksym Wyznawca św. 26 Malaterra Gaufredus 77p. Malmesbury lOlp. Małgorzata Węgierska, cesarzowa wschodnia 172, 190, 191p. Mamas św. 86 Mameluków dynastia 125 Mamistra 116 Manasses biskup 117, 118 Mangenot E. 42p., 54p., 76p. Mansi J. D. 35p., 149p. Manuel I Komnenos, cesarz wschodni 46p., 112, 113, 115, 120—122, 128, 148- -151, 153, 155—158, 161, 162, 207 Manuel II Paleolog, cesarz wschodni 208 Manzikert 72 Marche de la A. L. 159p. Marcin opat z Pairis 180, 136 Marek Ewangelista św. 21 Marek patriarcha Aleksandrii 125, 174, 175p. Maria z Antiochii, cesarzowa wschodnia 115p., 162, 163, 166 Maria Komnena, królowa Jerozolimy 113 Maria Komnena Porfirogene- tka, caesarissa 162, 166, 181p. Marmara morze 166 Maronea 46p., 146 Martin V. 41p. Mas Latrie M. L. de 113p. Mateusz Paris 196p. Mateusz z Edessy 56p., 95p., Hlp. Mądrości Świętej kościół 64, 71p., 81, 163, 168, 170, 184, 186, 204 Mediolan 135 Meineke J. 115p. Melchiades (Milcjades) papież 144 Meletios pustelnik 130 Melfi 74 Melisende 112 Melo, buntownik longobardzki 52, 53 Mesarites Mikołaj zob. Mikołaj Mesarites Methone 13 lp. Michał I Rhangabe, cesarz wschodni 32 Michał III Pijak, cesarz wschodni 33, 36 Michał VI Stratiotikos, cesarz wschodni 71 Michał VII Dukas, cesarz wschodni 75, 77, 86, 87, 92, 140 Michał I Cerulariusz, patriarcha Konstantynopola 5, 6, 40, 54—56, 58—65, 68—71, 73, 74, 81, 83, 84, 87, 88, 90, 173, 197, 208 Michał III z Anchialos, patriarcha Konstantynopola 151—153 Michał IV Authoreanos, patriarcha Konstantynopola 193 Michał Akominatos Choniates, arcybiskup Aten 172, 190, 194p. Michał Konstantyn, kanclerz patriarchy 64 Michał Psellos historyk 55p., 68p., 76, 87, 92 Michała Świętego kościół 52 Michel A. 6, 44p., 46p., 47p., 50p., 57p., 58p., 63p., 84p., 87p., 89p., 96p. Mikołaj Pielgrzym św. 97 Mikołaj z Myra św. 86 Mikołaj I papież 20p., 32—36 Mikołaj II papież 74 Mikołaj I Mystikos, patriarcha Konstantynopola 43p. Mikołaj III patriarcha Konstantynopola 80, 85p., 92 Mikołaj patriarcha Aleksandrii 125 Mikołaj patriarcha Jerozolimy 114p. Mikołaj opat Grottaferrata 80 Mikołaj Diakon z Konstantynopola 92 Mikołaj Kanabos 184 Mikołaj Mesarites biskup Efezu 187p., 194p. Mikołaj z Methone 131p. Miller W. 190p. Mojżesz z Bergamo tłumacz 143 Mommsen T. 51p. Mongołowie 122 Monomachos Konstantyn zob. Konstantyn IX Monomachos Monte Cassino 74, 132, 133, 147, 209 Monte Gargano 52 Montferrat 133, 162, 177p., 180, 182, 190 Morawy 34, 35 Morosini Tomasz, łaciński patriarcha Konstantynopola 188, 189p., 191, 194p. Mourmoutiers 57 Munro D. C. lOlp. Murzuphlos Aleksy zob. Aleksy V Murzuphlos Myra 86 Myriokephalon 62 Mystikos Mikołaj zob. Mikołaj I Mystikos Nangis 159p. Nasonow A. N. 187p. Nau F. 29p., 112p. Naumberga 97 Neapol 52, 133 Neophytos 171p. Nestoriusz 44 Neuilly 180 Nicea, cesarstwo 121p., 190, 193, 195; miasto 7, 41, 42, 105, 136, 179, 190, 193 Nicefor III Boteniates, cesarz wschodni 76 Nicefor I patriarcha Konstantynopola 14p. Nicefor II patriarcha Jerozolimy 114p. Nicetas arcybiskup Nikomedii 143—146, 148 Nicetas Akominatos Choniates, historyk 114p., 153p., 157p., 164p., 166p.( 168p., 170p., 171p., 172, 177p., 187p. Nicetas z Maronei, chartophy-laks z Konstantynopola 43p., 46p., 146, 198 Nicetas z Nicei, chartophy-laks 46p. Nicetas Seides 136 Nicetas Stethatos mnich 62, 63 Niemcy, naród i państwo 40, 42, 47, 53, 62, 73, 75, 99, 133, 155, 157, 159, 177, 178, 180, 181 Nikomedia 143 Nil św. 49, 203 Nogent 130, 131 Norden W. 156p., 160p., 177p., 194p. Normandia, Normanowie 6, 52, 53, 56, 57, 63, 72—74, 76, 78, 79, 86, 89, 91, 103, 105, 118, 133, 139—141, 148, 149, 168, 203—206, 208 Notaras Łukasz zob. Łukasz Notaras Nymphaeum 194 Ochrida 56, 57, 62, 64, 92, 98, 148 Oderyzjusz opat Monte Cassino 132 Odo z Lagery, późniejszy papież Urban II 79 Oksford 5 Oksita Jan zob. Jan Oksita Oliwna Góra 42 Ordericus Vitalis 118p. Ortoq książę turecki 95, 99 Ostrogorsky G. 30p., 38p., 164p., 166p., 168p., 170p. Otho opat Monte Cassino 132 Otto I cesarz zachodni 40 Otto III cesarz zachodni 47 Pairis 180, 186, 187p. Palermo 133 Palestyna 48, 49, 70, 74p., 88, 89, 95, 110—114, 117, 125, 130, 157, 158, 164, 170, 171, 181p., 182, 188, 205 Palmieri A. 42p. Paris G. 124p. Parma 74 Paryż 42 Paschalis II papież 117—119, 132, 133, 134p., 135, 138, 140 Patras 191p. Paweł św. 7, 21, 86 Pawłów A. 90p., 91p. Peeters 87p. Pelagiusz kardynał z Santa Lucia 192p. Pertz G. H. 51p. Piacenza 99 Płeczyngowie 140 Piotr św. 17, 19, 21, 23, 24, 27, 50, 82, 83, 86, 94, 109, 145, 152, 189, 201, 209 Piotr III patriarcha Antiochii 44p., 58p., 59p., 61p., 69, 70, 71p., 81—85, 88 Piotr armeński katholikos 56p. Piotr arcybiskup Amalfi 60 Piotr biskup Anagni 75, 76p. Piotr Chrysolan (Grossolano) arcybiskup Mediolanu 135, 136 Piotr Czcigodny, opat Cluny 142, 159, 160 Piotr Diakon, zakonnik z Monte Cassino 132p., 134p., 147, 148p. Piotr Pustelnik 95, 102, ISO Pireus 130 Piza, Pizanie 110, 131, 165, 167, 169, 172p., 183 Polyeuktos patriarcha Konstantynopola 13p. Porfirogenetka Maria zob. Maria Komnena Porfirogenetka Porfirogenetka Teodora zob. Teodora Porfirogenetka Porto 35 Potthast A. 125p. Prawer J. 124p. Prodromos Teodor zob. Teodor Prodromos Psellos Michał zob. Michał Psellos Pyrus Rzymianin 65p. Fadulf Glaber 50p. Rainald adresat listu św. Anzelma 44p. Rainier z Montferrat 162, 181p. Rajmund VI hrabia Tuluzy 103, 106 Rajmund z Aguilers 103p., 109p., HOp. Rangier (Roger) kardynał, arcybiskup Reggio 80 Rawenna 30, 79, 89 Reggio 80, 90p. Reichenau 43p. Reynald z Chatillon, książę Antiochii 120, 121, 165, Riant P. 73p., 133p., 176p., 187p. Robert Guiscard, książę Apu-lii 72, 74, 76, 77, 86, 105, 132, 139 Robert II książę Normandii 103 Robert Mnich kronikarz lOOp, 130 Robert z Clary 181p., 187p. Roger I hrabia Sycylii 78p. Roger II hrabia, potem król Sycylii 143, 156 Roger z Reggio zob. Rangier z Reggio Roman III 88 Roziere E. de 113p., 120p. Rohricht R. 112p. Runciman S. 49p., lOOp.—102p, 105p., 106p., 113p., 120p.--123p., 181p., 183p. Ruś, Rusini 89, 91 Ryszard Lwie Serce, król angielski 124, 170 Rzym, Rzymianie 10, 12, 17, 20—27, 29—34, 36—38, 40, 41, 43, 45, 46p., 47, 49, 50, 52—57, 59, 62, 64—67, 72--77, 79, 81—83, 84p., 85, 86, 88, 89p., 90, 94, 98, 108, 109, 117, 119, 120p., 121, 123, 125—130, 132— —135, 137, 140, 141, 145--153, 155, 161, 169, 171--180, 183, 188, 189, 191--197, 199—204, 209 Saba patriarcha Jerozolimy 114p. Saby Świętego klasztor 111, 112 Saladyn 111, 114, 123, 169, 181p. Salaville S. 76p. Salerno 51 Saloniki 46p., 141, 146, 148, 167, 168, 172, 190 Saraceni 38, 161 Sardyka 21, 23, 200 Sathas K. N. 55p., 87p., 171p. Saxo annalista 68p. Schefer C. 122p. Schmidt J. 148p. Segni 75p., 76p., 96p., 118 Seides Nicetas zob. Nicetas Seides Seldżucy 72; zob. Turcy Selymbria 65 Serbia 170 Sergiusz III papież 46p. Sergiusz IV papież 46—48, 50 Sergiusz II patriarcha Konstantynopola 46, 50 Sigebert z Gembloux 68p. Silva Candida 56p. Skandynawia 91 Słowianie 202 Smaragdus 42p. Smyrna 136 Sofroniusz patriarcha Aleksandrii 114p., 115p., 124 Stadtmiiller G. 172p. Stefan II papież 30 Stefan IX (Fryderyk z Lotaryngii) papież 67, 73 Stefan hrabia Blois 103 Stethatos Nicetas zob. Nicetas Stethatos Stevenson J. 126p. Strabo Walafryd zob. Wala-fryd Strabo Stubbs W. lOlp. Studion klasztor 31—33, 62 Sudendorf H. 151p. Suger opat Świętego Dionizego 158p., 159 Suleiman ibn Daoud lekarz 112p. Sybilla królowa Jerozolimy 181p. Sycylia 30, 31, 34, 38, 97, 112, 143, 159, 167 Syjon góra 112 Sylwester I św. papież 20 Sylwester II (Gerbert z Auril-lac) papież 47 Symeon II patriarcha Antiochii 121p., 122p. Symeon II patriarcha Jerozolimy 85p., 95, 96, 99, 108, 110, 113p. Symmachus papież 41p. Symplicjusz papież 25 Synaj góra 114 Synaj półwysep 115 Syrakuzy 33 Syria, Syryjczycy 11, 12, 24, 25, 28, 48, 107, 109, 118, 119, 158 Syrycjusz papież 144 Szampania 180 Szwabia 177—179, 181, 182 Śródziemne Morze 48 Taccone Gallucci 77p. Tankred regent w Antiochii 118, 119 Tarazjusz patriarcha Konstantynopola 42p. Tarent 105, 133 Tars 116 Teby 191p. Teodor I Laskaris, cesarz nicejski 185, 186, 190, 19 ^ 194 Teodor Balsamon, patriarcha Antiochii 125, 172—175. 197, 198 Teodor opat ze Studion 31p. Teodor Prodromos 136, 159p. Teodor ze Smyrny 136 Teodora, wschodnia cesarzo-wa-^regentka 31—33 Teodora Porfirogenetka, cesarzowa wschodnia 71, 73, 74p., 88 Teodozjusz I cesarz 22 Teodozjusz I patriarcha Konstantynopola 163, 16(5 Teodozjusz III patriarcha Antiochii 88 Teofano, cesarzowa wschodnia lCp. Teofilakt arcybiskup Ochridy 92—98, 131, 146 Teofilakta rodzina 38, 40 Teorianus filozof armeński 146, 147p. Termoli 51 Termopile 101 p. Terracina 51 Tertulian 105p. Theiner A. 143p. Theudwin kardynał z Porto 159 Tirnowo 189p. Toledo 42p., 105p. Tomasz Morosini zob. Moro- sini Tomasz Toul 53 Tournebize H. F. 147p. Tracja 119p., 185 Trani 56, 57, 59, 61 Trebizonda 190 Trullo 27 Tuluza 103, 106 Turcy 76, 79, 86, 88, 95, 99, 101, 104, 107, 117, 132, 156—158, 162, 169, 170, 203, 205; zob. Seldżucy Turkmeni 122p. Tybalt III hrabia Szampanii 180 Tyr 110p., 113p., 116p., 118p., 161, 164, 165, 181p. Tyrreńskie Morze 51 Tytus cesarz 24 Urban II (Odo z Lagery) papież 79, 81, 85p., 91, 96--100, 103, 108, 117, 127, 132, 139, 205 Uifa 107 Vacandard E. 160p. Vacant A. 42p., 54p., 76p. Vailhe S. 24p. Vasiliev A. A. 168p. Vatatzes Jan zob. Jan Vata-tzes Villehardouin Geoffrey historyk 176, 180p., 186, 187p. Walafryd Strabo 41p. Walram biskup Naumbergi 97, 98p. Walter Sansavoir 102 Wardar rzeka 103 Waregów gwardia 51, 183, 185 Wasiliewski W. G. 131p. Wattenbach W. 77p. Watterich J. M. 62p., 149p. Wenecja, Wenecjanie 77p., 78p., 79, 114p., 168, 172p., 181—186, 188, 193 Węgry 49, 167, 181 Wigiliusz papież 70, 84 Wiktor II papież 62, 73, 79 Wiktor III papież 73p. Wilhelm II król Sycylii 167, 168 Wilhelm arcybiskup Tyru 161, 164, 1G5 Wilhelm z Apulii 78p. Wilhelm z Malmesbury lOlp. Wilhelm z Nangis 159p. Wizygoci 41 Włosi 143, 164, 165, 167, 169, 177 Yahya z Antiochii kronikarz 29p. Zacharia von Lingenthal 13p. Zante 131 Zara 181, 182 Zenon cesarz wschodni 25 Zigabenus Eutymios zob. Eu- tymios Zigabenus Złoty Róg 185 Zonaras Jan zob. Jan Zonaras Zuzanny Świętej klasztor 194p.




SPIS RZECZY

Przedmowa......... 5
I. Tło historyczne...... 7
II. Michał Cerulariusz..... 40
III. Od 1054 roku do pierwszej wyprawy krzyżowej ....... 72
IV. Kościoły a krucjaty..... 99
V. Dyplomacja i dyskusje .... 128
VI. Wzrost wrogich nastrojów vvrćd
ludności........ 155
VII. Czwarta krucjata...... 180
VIII. Data i charakter schizmy . . . 197
Bibliografia......... 211
Indeks imion własnych...... 224




Możesz dodać mnie do swojej listy ulubionych sprzedawców. Możesz to zrobić klikając na ikonkę umieszczoną poniżej. Nie zapomnij włączyć opcji subskrypcji, a na bieżąco będziesz informowany o wystawianych przeze mnie nowych przedmiotach.


ZOBACZ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG CZASU ZAKOŃCZENIA

ZOBACZ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG ILOŚCI OFERT


NIE ODWOŁUJĘ OFERT, PROSZĘ POWAŻNIE PODCHODZIĆ DO LICYTACJI