Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

RUŚ WIKINGÓW. Władysław Duczko

30-01-2015, 16:59
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 90 zł     
Użytkownik imes_88
numer aukcji: 5012720022
Miejscowość Rzeszów
Wyświetleń: 5   
Koniec: 30-01-2015 16:24:10

Dodatkowe informacje:
Stan: Nowy
Okładka: twarda
Rok wydania (xxxx): 2007
Kondycja: bez śladów używania
Tematyka: Narody, państwa, miasta
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Władysław Duczko – Ruś Wikingów.

Historia obecności Skandynawów we wczesnośredniowiecznej Europie Wschodniej.

Wydawnictwo : Trio

Rok wydania : 2007

Wydanie : I

Stron : 252

Format : 170x230mm

Oprawa : twarda

"Odkrycia archeologiczne, które potwierdzają świadectwa źródeł pisanych o Skandynawach-Rusach, stanowią obecnie najmocniejszy argument za fizyczną obecnością dużej ilości Normanów żyjących wśród wszystkich ludów Europy Wschodniej, i wszelkie próby zanegowania tego nie mogą być brane na poważnie" - mówi prof. Władysław Duczko, autor książki "Ruś Wikingów. Historia obecności Skandynawów we wczesnośredniowiecznej Europie Wschodniej". W swojej książce profesor Duczko, archeolog z Akademii Humanistycznej im. A. Gieysztora, prezentuje bogactwo i różnorodność znalezisk archeologicznych wskazujących na istnienie znacznego osadnictwa skandynawskiego na terenie całej Europy Wschodniej, począwszy od połowy VIII do początku XI wieku. Pisząc "Ruś Wikingów" autor zabiera głos w jednej z najciekawszych dyskusji ciągnących się od wieków - o roli, jaką odegrali Skandynawowie w powstaniu państw słowiańskich.

"Od początku XVIII wieku problem roli Skandynawów we wczesnej historii Europy Wschodniej, a zwłaszcza w stworzeniu Rusi Kijowskiej, pierwszego państwa Słowian Wschodnich, był problemem wywołującym intensywne dyskusje wśród badaczy" - przypomina archeolog.

"Zwolennicy znaczącej obecności ludzi z Północy, powoływali się na świadectwa licznych źródeł pisanych, według których Rusowie byli Normanami, którzy na początku IX wieku stworzyli swoją pierwszą organizację polityczną, chaganat ruski, i którzy nakładali trybuty na różne ludy i intensywnie zajmowali się handlem" - tłumaczy prof. Duczko.

Ta opinia miała oczywiście oponentów, którzy twierdzili, że Rusowie byli Słowianami, a Skandynawowie, pod nazwą Waregów, służyli jako drużynnicy u książąt kijowskich. "Uczeni ci interpretowali wymowę źródeł pisanych jak im pasowało, a liczne przedmioty typowe dla kultury nordyckiej okresu wikingów zwykli identyfikować jako towary handlowe. Patriotyzm, a częściej zwykły szowinizm narodowy miał długo wpływ na to bardzo jednostronne przedstawianie obecności skandynawskiej" - wyjaśnia badacz.

NIE TYLKO O WIKINGACH

Tymczasem, liczne znaleziska archeologiczne, a także źródła pisane przemawiają jednym głosem. "Znaleziska reprezentują typową dla Skandynawów kulturę materialną i duchową (obrządek pogrzebowy i manifestacje religijne) i świadczą jednoznacznie, że wschodnia część kontynentu przez ponad dwa stulecia była organiczną częścią świata skandynawskiego. Źródła pisane, głównie arabskie, ale również bizantyjskie i frankijskie, stwierdzają obecność na wschodzie ludzi zwanych Rusami, identyfikowanych jako Normanie: to właśnie do nich należały odkrywane w Rosji, na Ukrainie i Białorusi liczne osady i groby z kulturą skandynawską" - tłumaczy prof. Duczko.

Problematyka skandynawska nie jest jedyną poruszaną w książce. Na jej kartach znalazło się także miejsce dla Słowian, Ugrofinów oraz ludów tureckich. "Ważnym celem książki było pokazanie, w jakich środowiskach etnicznych działali Skandynawowie na wschodzie. Zwykle mówi się tylko o Słowianach, co jest całkiem błędne. Przez dłuższy czas Skandynawowie żyli głównie wśród Ugrofinów, oraz ludów tureckich, jak Bułgarzy nadwołżańscy i Chazarowie" - zaznacza.

"Słowianie, dominujący w południowej strefie leśno-stepowej, byli najpierw traktowani przez Normanów-Rusów jako rezerwuar ludzki, z którego zabierano siłę niewolniczą do sprzedaży na rynki arabskie. Innego rodzaju kontakty powstały we wczesnym X wieku, kiedy wśród Słowian, na Podnieprzu, osadził się skandynawski klan rodziny książęcej Rurykowiczów: na początku ich działalność ograniczała się do nakładania trybutów, ale po pewnym czasie Rusowie weszli w bliskie związki z naczelnikami plemiennymi i szybko się zeslawizowali. Od czasów księcia Włodzimierza Wielkiego i jego syna Jarosława Mądrego Księstwo Kijowskie jest już państwem całkiem słowiańskim" - mówi profesor.

Komu szczególnie polecałby autor "Ruś Wikingów"? "Wszystkim zainteresowanym historią, szczególnie jednak badaczom zajmującym się wczesną historią Europy Wschodniej, archeologom studiującym epokę wikingów, a nawet politologom chcącym dowiedzieć się więcej o okolicznościach powstania państwa kijowskiego, do którego dziedzictwa zgłasza się obecnie tak Ukraina jak Rosja. Książka jest także dla wszystkich zafascynowanych wikingami, a jest ich w Polsce, podobnie jak w całej Europie, wielu" - dodaje.

Spis treści :

Przedmowa

Wprowadzenie

1. Poselstwo bizantyjskie do Ingelheim w 839 roku i sprawa ludu Rhos

Wprowadzenie

Wzmianka pod rokiem 839 w Annales Bertiniani

Nazwa ludu

Tytuł władcy

Chaganat ruski

Rhosiowie w Szwecja

Dania we wczesnym okresie wikińskim

Bizancjum, arabskie zagrożenie i grecka dyplomacja

Dlaczego Rhosowie udali się do Bizancjum, a następnie dołączyli do greckiego poselstwa?

Podróż powrotna Rhosów

2. Ludzie, miejsca i przedmioty pierwszej ziemi ruskiej

Wczesny okres : handel i organizacja polityczna

Aldeigja – pierwszy ośrodek Rusów

Kuźnia i rogaty człowiek

Ładoga i środkowy Dunaj

Po roku 850 : Więcej Rusów i dalsza eksapsja

Atak na Konstantynopol w 860 roku

Stara Ładoga od połowy IX do końca X wieku

Skandynawska kultura w Przyładożu

Holmgardr w górnym biegu rzeki Wołchow

Holmr – nowy początek

Głowa smoka

Dama w długiej sukni

Okucie uzdy

Amulety z napisami runicznymi

Rusowie na zachód od rzeki Wołchow : przypadek Izborska – Pskowa

3. Kultura Rusów

Rusowie w X wieku

Kim byli Rusowie ?

Skandynawska kultura Rusów

Magiczne miniatury

Przesłanie graffiti

Pogrzeb ruskiego wodza według Risali Ibn Fadlana

4.Górny Dniepr

Ośrodek w Gniezdowie

Wielkie kurhany

Nordyckie przedmioty z mniejszych kurhanów i osad

Pochówki komorowe

Ekskluzywna biżuteria

Rusowie z Gniezdowa

5. Rejon Wołgi i Oki


6. Początki państwa ruskiego

Rusowie na południu

Kijów – centrum nowej Rusi

Ekskluzywna nordycka sztuka jubilerska w Kijowie

Znak Ruryka – dynastyczny identyfikator

Rusowie w Czernihowie i Szestowicy

Drużyna Rusów

W drodze do Bizancjum : dolny Dniepr


Podsumowanie i wnioski

Bibliografia

Indeksy

GORĄCO POLECAM !!!