Tytuł: Instytucje Justyniana.
Tytuł oryginalny: Theophili Antecessoris Institutionum libri quatuor.
Autor: Teofil Antecessor z Konstantynopola, prawnik bizantyjski pod kierunkiem ministra Tryboniana. Tłum. na j. łaciński i adnotacje Jacques Cujas (1[zasłonięte]522-15), słynny francuski prawnik epoki humanizmu; wydanie krytyczne Jean Doujat (1[zasłonięte]609-16), prawnik i historyk francuski.
Miejsce i rok wydania: Paryż 1681
Oficyna: Dezalier, rue St. Jacques.
Wymiary i ilość str.: 16 cm, s. 450
Tematyka: Oryginalna edycja słynnych Instytucji Justyniana. Był to kluczowy tekst prawa rzymskiego, podręcznik będący częścią kodyfikacji justyniańskiej (Kodeksu Justyniana) - Corpus Iuris Civilis, posiadający moc obowiązującą w Cesarstwie Bizantyjskim. Adresowany do żądnej poznania praw młodzieży i zawierający w sobie zasady dotyczące prawa cywilnego. Dzieło to przygotował w dużej części prawnik Teofil Antecessor z Konstantynopola. Zaś zrekonstruował je i uzupełnił wybitny humanistyczny francuski prawnik Jacques Cujas. W sumie liczy ono cztery księgi. Księga pierwsza obejmuje m.in. zagadnienia sprawiedliwości i prawa. Ponadto omawia prawo natury i prawo narodów, a także prawo cywilne. Szczegółowo z tej ostatniej dziedziny zostaje przedstawiony problem ojcostwa, małżeństwa, adopcji kurateli itd. Księga druga odnosi się do praw rzeczowych, m.in. służebności, dzierżawy, testamentów, sposobów nabycia majątku, czy też spadkobraniu. Tekst w j. łacińskim. Tom pierwszy zawierający pierwszą i drugą księgę Instytucji.
Stan zachowania: oprawa z epoki, pełna skóra w dobrym stanie; grzbiet tłoczony i pozłacany pięknymi wzorami; oprawa z minimalnymi przetarciami na okładkach i grzbiecie; wnętrze w bardzo dobrym stanie, bez zarzutu, gdzieniegdzie plamy, ale suche; jedynie strona tytułowa ma minimalne przedarcie; ogólnie stan dobry jak na ponad 330 letnie dzieło.
Opis dodatkowy: Dzieło zawiera frontispis z mini ryciną o motywach roślinnych. Ponadto dzieło zawiera wyjątkowo ładne mini ryciny i winietki z motywami roślinnymi i geometrycznymi, na początku lub końcu rozdziałów. W Bibliotece Narodowej w Paryżu znajdują się tylko dwa egzemplarze tego dzieła. Oryginalność edycji, oprawa, frontispis, mini ryciny, a przede wszystkim tematyka i wiek tego wydania dodają szczególnej wartości tej ponad 330 letniej książce. Starodruk stanowi nie lada okazję dla każdego bibliofila i konesera klasycznych tekstów prawniczych.