Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

ROZMYŚLANIA DOMINIKAŃSKIE 1532 reprodukcja rękopis

16-01-2012, 18:00
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Aktualna cena: 50 zł     
Użytkownik Askeladden
numer aukcji: 2034180141
Miejscowość Kraków
Wyświetleń: 10   
Koniec: 12-01-2012 20:22:06

Dodatkowe informacje:
Opis niedostępny...
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Dostawa i płatność

  Płatność z góry
  • Przelew bankowy
  • List polecony ekonomiczny                    9,50 zł

  • List polecony priorytetowy                      12,10 zł
                 ANALIZA PISARSKA - METODA WYDAWNICZA - ZAGADNIENIE AUTORSTWA
   I. OPIS RĘKOPISU
   Publikowany tu rękopis, który nazwany został Rozmyślaniami dominikańskimi, znaj­duje się w skatalogowanej bibliotece klasztoru Karmelitanek Bosych w Krakowie pod nr. 287. W r. 1958 w toku poszukiwań źródeł do dziejów religijności w Polsce zapoznałem się z nim i uzyskałem bez żadnych przeszkód zgodę na publikację i nawet wypożyczenie go na pewien czas. Pragnę za to zrozumienie dla interesu nauki złożyć najszczersze po­dziękowania.
   Bękopis sporządzony został na pergaminie północnym, tzn. wyprawionym i wygła­dzonym dwustronnie. Skóra jest bardzo cienka i miękka. Eękopis posiada wymiary li x 18,5 cm. Pierwotnie wymiary były większe, ale przy oprawianiu w XVII lub XVIII w. obcięto go tak, że miejscami tekst został uszkodzony u dołu i u góry, wszędzie zaś na marginesie zewnętrznym odcięto pas szerokości co najmniej 2—3 liter, jak to wynika z defektów not marginalnych. Rękopis oprawny jest w skórę brązową z mosiężnymi oku­ciami na rogach i z 2 klamrami na paskach, obecnie urwanych. Stan oprawy jest niezły, ale nie najlepszy i wymaga konserwacji. Oprawa nie jest współczesna powstaniu rękopisu i pochodzi zapewne z XVIII w. Na początku doklejono karty papieru ze znakiem wod­nym przedstawiającym koronę lub głowę w koronie. Na oprawie na początku rękopisu od wewnątrz ręka XIX lub XX w. zapisała ołówkiem: „1532 pisana i rysowana w klasz­torze Dominikanów w Krakowie przez X. Wiktoryna dominikana, który umarł w Bochni11. Eękopis liczy 122 karty pergaminowe. Karty 1—119 zapisane są rękami początku XVI w., k. 119v do 122 ręką z końca XVI w., którą w dalszej części niniejszej pracy na­zywamy ręką W, datowaną na podstawie zapiski na r. 1600, pismem kiirsywnym. Na k. 122 naklejono ilustrację podkolorowaną akwarelą, przedstawiającą Zmartwych­wstanie, a wyciętą z niemieckiej książki drukowanej szwabachą. Duża jej część jest obecnie oddarta. Na k. 122 verso była również nalepiona ilustracja z druku niemieckiego; zachowały się z niej tylko resztki. Eękopis został przez edytora opatrzony ołówkową paginacją.
   Bękopis wykazuje szereg uszkodzeń i braków. O uszkodzeniach tekstu w wyniku przycięcia marginesów przy powtórnej oprawie była już mowa. Prócz tego brak niewąt­pliwie czterech kart, a mianowicie po jednej karcie między stronami 14 a 15, 20 a 21, 36 a 37, 50 a 51. Najprawdopodobniej brak też karty tytułowej. Na s. 1 widoczna jest czerwona ramka, nieco mniejsza od formatu występujących w rękopisie miniatur, oraz ślady farby. Być może odbiła się tu zagubiona miniatura.
   Eękopis składa się z 32 składek. Większość z nich została utworzona ze złożonych na pół arkuszy pergaminu (25 kwaternionów, w tym 2 obecnie bez jednej karty, i 2 bi-niony). Eeszta (5) to składki nietypowe, z pojedynczymi kartami doklejonymi lub wszy­tymi na zakładkę. Świadczy to o wystąpieniu pewnych zakłóceń w procesie powstawania rękopisu.

                 Tytuł: 

   ROZMYŚLANIA DOMINIKAŃSKIE
   TOM I                 Autor: WYDALI I OPRACOWALI
   KAROL GÓRSKI I WŁADYSŁAW KURASZKIEWICZ
   ZOFIA ROZANOW
   (OPRACOWANIE IKONOGRAFICZNEJ
   TADEUSZ DOBRZENIECKI
   (WSTĘP KOMPARATYSTYCZNY)

                 Wydawnictwo i rok wydania: 
   WROCŁAW - WARSZAWA - KRAKÓW ZAKŁAD NARODOWY IMIENIA OSSOLIŃSKICH WYDAWNICTWO POLSKIEJ AKADEMII NAUK
   MCMLXV
   1965 Wyd. I
   1800 + 200 egz


                 Stan: -bdb minus za przytarcia i zadarcia obwoluty

                 Oprawa:  twarda w obwolucie

                 Ilość stron: XLI + 244 + 96 str.

                 Format: 21,5x30 cm

                 Ilustracje: reprodukcje, miniatury kolorowe

                 Spis treści: 
   SPIS TREŚCI
   Analiza pisarska - metoda wydawnicza - zagadnienie autorstwa
   (Karol Górski) V
   Uwagi o języku „Rozmyślań dominikańskichll (Władysław Kurasz-
   kiewicz) . XV
   Miniatury i iluminacje tekstu „Rozmyślań dominikańskich u (Zofia
   Rozanow) XVIII
   „Rozmyślania dominikańskie u na tle średniowiecznej literatury pasyj­
   nej (Tadeusz Dobrzerriecki) XXXIX
   Tablice kolorowe wybranych stron rękopisu po s. XLIV
   Reprodukcja rękopisu
   Transliteracja i przypisy (wkładka)   Strona o mnie

   Moje aukcje (książki o zbliżonej tematyce. Kliknij.)


   Uwaga! Na zdjęciach wokół liter możliwe charakterystyczne zniekształcenia - wynikają z konieczności kompresji zdjęć. W rzeczywistości zniekształcenia nie występują. Możliwe też błędy w opisie - z powodu niedoskonałości odczytu OCR, za co przepraszam.