Terapia ruchowa jest szczególnie wskazana przy:
- stwardnieniu rozsianym,
- udarach i wylewach,
- porażeniach kończyn górnych i dolnych (paraplegii, tetraplegii),
- paraliżach spastycznych,
- chorobie Parkinsona
- innych schorzeniach neurologicznychi geriatrycznych,
- jak i różnego rodzaju ograniczeniach sprawności fizycznej.
Terapia ruchowa jest szczególnie wskazana przy:
- stwardnieniu rozsianym,
- udarach i wylewach,
- porażeniach kończyn górnych i dolnych (paraplegii, tetraplegii),
- paraliżach spastycznych,
- chorobie Parkinsona
- innych schorzeniach neurologicznychi geriatrycznych,
- jak i różnego rodzaju ograniczeniach sprawności fizycznej.
Aby poprawić umiejętność chodzenia....
Możesz sam przyczynić się do wzmocnienia i ytrzymania podstawowej sprawnośći fizycznej - składają się na nie koordynacja, siła miśni, wytrzymałość) która konieczna jest w procesie chodzenia oraz niezbędna, by móc kontrolować ruchy.
Aby zredukować spastyczność...
Można doprowadzić do rozluźnienia mięni podczas spastycznego skurczu, przy podwyższonym napięciu mięśniowym oraz przy ogólniej nieruchomości.
NAPĘD ROZLUŹNIAJĄCY
Rozluźnienie spastyczności, stanów napięcia, zesztywnień
W ramach terapii spastycznej MOTOmed rozróżniamy długotrwałe napięcia mięśniowe (podwyższony tonus) oraz występujące nagle skurcze mięśni (spazmy). W celu rozluźnienia tych dwu różnych form spastyczności konieczne są różne sposoby reagowania na nie. Napęd rozluźniający MOTOmed przeznaczony jest do rozluźniania długotrwałych napięć mięśniowych. Natomiast do rozluźniania nagle występujących skurczów zainstalowano program antyspastyczny z automatyczną zmianą kierunku obrotów (pedałowania).
Napęd rozluźniający MOTOmed przeciwdziała długotrwałemu napięciu mięśniowemu (Spastyczność = zwiększone napięcie mięśniowe)
Mięśnie nóg i ramion są napięte i sztywne. Dzięki łagodnemu i płynnemu ruchowi można rozluźnić mięśnie i powoli zredukować ich napięcie. Aby to umożliwić skonstruowano dla urządzenia MOTOmed wyjątkowo łagodny system napędowy: napęd rozluźniający MOTOmed. Moc napędu przekazywana jest dzięki odpowiedniemu paskowi bez zrywów i szarpnięć.
Ochrona ruchu i program rozluźniający spastyczność, z automatyczną zmianą kierunku ruchu pedałów
Podczas wykonywania ruchu może nagle dojść do nagłego skurczu spastycznego . Następuje wtedy blokada ruchu.
Spastyczność tego rodzaju może zostać rozpoznana przez oprogramowanie MOTOmed „ochrona ruchu“, natomiast program „rozluźnianie spastyczności“ oparty na zasadzie automatycznej zmiany kierunku obrotu pedałów pomoże rozluźnić spastyczny skurcz.
Ochrona ruchu MOTOmed
„obserwuje“ stan napięcia mięśniowego podczas całego ćwiczenia. Nawet najmniejszy skurcz powoduje natychmiastowe zatrzymanie pracy urządzenia.
TERAPIA RUCHOWA MOTOmed:
Aby wykorzystać pozostałe siły mięśni...
można odnależć i odbudować ukryte siły mięśni hamowane dotychczas podczas spastyczne skurcze lub nie wystarczające do wykonania pełnego ruchu.
Aby wzmocnić się mentalnie i poprawić samopoczucie ...
Ruch to dobry uczynek dla ciała i duszy. Popraw swoje samopoczucie i uwolnij ukrytą energię.
Aby złagodzić skutki braku ruchu...
takie jak:
- problemy z ukrwieniem szczególnie nóg,
- sztywnienie stawów,
- zanik mięśni,
- problemy z trawieniem oraz opróżnianiem pęcherza,
- łamliwość kości - osteoporoza,
- zbieranie się wody w nogach - obrzęki,
- osłabienie układsu krążenia,
- wysokie ciśnienie,
- zaburzenia przemiany materii - np. cukrzyca.
RUCH Z URZĄDZENIEM MOTOmed
Jakie ćwiczenia umożliwia rotor MOTOmed?
1. ćwiczenia pasywne: ruch i rozluźnienie następują dzięki pracy silnika
Pasywny ruch bez użycia siły mięśni jest ważny dla stawów, ponieważ chroni je przed sztywnieniem. Poza tym powoduje rozluźnienie mięśni i redukcję spastyczności. Podczas pasywnego treningu pojawia się ukrwienie mięśni oraz następuje optymalne ich zaopatrzenie w tlen i inne elementy odżywcze. Ruch który przynosi ulgę.
2. ćwiczenia z asystą: czyli przy wsparciu silnika.
Ćwiczący wykorzystuje podczas treningu mniej siły własnych mięśni, ponieważ silnik MOTOmed wspiera aktywność istniejącej jeszcze siły mięśni poprzez funkcję PEDAŁOWANIE WSPOMAGANE / SERVO. W ten sposób można prowadzić trening siłowy i wytrzymałościowy nawet przy minimalnej sile własnych mięśni. Możliwe jest odkrycie i wzmacnianie pozostałej siły mięśni, nie wystarczającej dotychczas do wykonywania aktywnego ruchu lub blokowanej przez skurcze spastyczne. RUCH KTÓRY POMAGA I MOTYWUJE.
3. ćwiczenia aktywne: korzystając z własnych sił, po dokładnym ustawieniu oporu.
Ćwiczący może trenować aktywnie pokonując dokładnie dozowane stopnie oporu - od bardzo niskiego - do bardzo wysokiego. Jeżeli wystąpią objawy zmęczenia, ćwiczący może w każdej chwili przerwać trening. W takim przypadku silnik przejmie automatycznie trening i będzie biernie poruszał nogami lub ramionami. Poprawia się ulrwienie. Do mięśni dostarczana jest optymalna dawka tlenu oraz substancji odżywczych, dzięki czemu następuje ich szybka regeneracja i już po paru minutach są w stanie brać aktywny udział w treningu. Wpływa to pozytywni na czas trwania aktywnego treningu oraz na wyniki osiągane poprzez terapię.
RUCH KTÓRY DODAJE SIŁ.
- Napędzane silnikiem urządzenie do terapii ruchowej – posiadające optymalne wyposażenie podstawowe, skonstruowane tak, aby osoby niepełnosprawne mogły je z łatwością obsługiwać.
- Urządzenie nadaje się idealnie do treningu ruchowego w:
sanatorium,
w domu,
czy w domu opieki,
do ćwiczeń aktywnych, pasywnych,
do ćwiczeń z asystą.
- Urządzenie można łatwo przemieszczać dzięki kółkom, a metalowa konstrukcja sprawia, że jest bardzo stabilne.
- Nie zajmuje więcej miejsca niż krzesło.
Wszelkie pytania prosimy kierować pod adres e-mail lub telefonicznie