Fabrykę porcelany w miejscowości Dulewo (ros. Дулево) wybudował i uruchomił w 1832 roku Терентий Яковлевич Кузнецов, syn seniora rodu - Якова Васильевича Кузнецова, od którego rozpoczęła się historia "kuzniecowskiego imperium porcelanowego". W ciągu niespełna dwudziestu lat istnienia, stała sie ona wiodącą fabryką porcelany w Rosji.
Porcelanę z Dulewa wyróżniała szlachetna prostota - lśniąca biel połączona ze wspaniałą pozłotą i głębokim połyskiem glazury. Dla skutecznej sprzedaży, potrzebne były jednak fabryce naczynia o bardziej jaskrawych barwach i dekoracjach "wpadających w oko".
Dlatego położono nacisk na oryginalność, sztukę ludową, cechy narodowe i tradycję, w rezultacie czego powstał niepowtarzalny dulewski styl.
Od 1889 do 1917 roku przedsiębiorstwo wchodziło w skład Towarzystwa M.S. Kuzniecowa (Товарищество М.С. Кузнецова). Po rewolucji został znacjonalizowany i znany był pod nazwą Дулевский фарфоровый завод имени газеты "Правда".
Fabryka nagrodzona została złotym medalem na wystawie światowej w Paryżu w 1937 roku oraz w Brukseli w 1958 r., gdzie otrzymała złoty medal i "Grand Prix" za figurkę "Sokół", która stała się znakiem firmowym zakładu.