GINEKOLOGJA
Podręcznik do użytku lekarzy i studentów
napisał
Prof. dr. Aleksander Rosner
Dyrektor Kliniki Położniczo-Ginekologicznej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Wydawnictwo Podręczników Akademji Nauk Lekarskich pod redakcją
prof. dr. St. Ciechanowskiego
I tom - 1923
II tom - 1924
Prekursorska polska publikacja !!!
O autorze
Aleksander Rosner (ur. 26.02.1867, zm. 6.01.1930) – polski lekarz ginekolog i położnik . W 1902 roku został profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego . Uznawany za jednego z twórców polskiej ginekologii. Prowadził pionierskie prace z zakresu embriologii, histologii i fizjologii narządu rodnego (wpływ czynników neurohormonalnych i genetycznych na rozwój i czynności tego narządu). W 1928 roku otrzymał 100 mg radu w darze od Marii Skłodowskiej-Curie i jako pierwszy w Polsce zastosował rad w leczeniu nowotworów.
O książce
Dwa tomy w jednym woluminie: łącznie 930 stron i indeks, 358 rycin w tekście. Tom I wydany w 1923 r., a II w 1924 r.Oprawa twarda, wymiary: 245x175x48mm.
Stan książki: bardzo dobry/+ dobry. Na stronie tytułowej I i II tomu podpisy. Zwarte bloki, dobrej jakości papier, czyste karty(niewielkie odbarwienia przy końcach stron),niewielkie przykurzenie bloku. Podkreślenia w tekście niebieską i czerwoną kredką, bez wpływu na czytelność tekstu.
Na czym polega oryginalność książki
Jedną z cech tej ważnej książki był jej niezwykły układ. Jak obrazowo pisze we wstępie prof. A. Rosner: „nie jest on ściśle anatomicznym, ale nie jest też etjologicznym. Podział anatomiczny, stosowany w podręcznikach autorów niemieckich, jest nad wyraz sztuczny. Ani myśl wykładającego profesora, ani myśl trudzącego się nad rozpoznaniem lekarza nie chodzą tą drogą, nie trzyma się nigdy tych sztucznych granic. Nie myśli się przecież takimi kategoriami, jak choroby sromu, pochwy, macicy i t. p., tylko raczej układają się w głowach naszych w naturalne skupienia: wady rozwojowe wszelkich narządów płciowych, ich zakażenia, nowotwory i t. p. czy można usprawiedliwić omawianie w różnych odległych od siebie rozdziałach n. p. wad rozwojowych pochwy i wad rozwojowych macicy? Czy nie jest przeciwne logicznemu myśleniu lekarza opisywanie zapaleń jajowodu i jajnika w dwóch odrębnych i nie sąsiadujących ze sobą w książce rozdziałach?”
Pomóc zrozumieć
W innym miejscu prof. A. Rosner pisze: „Czytając książkę, powinien student wiedzieć, że do egzaminu nie potrzebuje wszystkiego pamiętać, że natomiast obowiązkiem jego jest wszystko zrozumieć; swobodniejszy ton wykładu i obszerniejsze wywody mają mu to zrozumienie ułatwić. Nie ulega dla mnie wątpliwości, że tylko ten przyswoi wiedzę, kto zrozumie do dna przedmiot. W uczeniu się nie chodzi wyłącznie o gimnastykę pamięci, tylko w pierwszym rzędzie wyćwiczenie się w intensywnym myśleniu na dany temat, i to tak intensywnym, żeby pod jego wpływem zajaśnieć mogło światło we własnym umyśle uczącego się.”
Rysunki z natury
„Rysunki, z wyjątkiem kilku wykonał p. Alfred Żmuda, artysta malarz. Z całego serca dziękuję mu za jego ofiarną pracę, gdyż wiem, że ofiarą dla niego było szkicowanie aktów operacyjnych podczas zabiegów i rysowanie stanów chorobowych z natury. Przejęty chęcią jak najlepszego zilustrowania tej książki, był on w istotnym tego słowa znaczeniu współpracownikiem. Niektóre rysunki wykonał znakomicie jeszcze podczas wojny p. Dr. Filozofji Kulczyński, któremu na tym miejscu równie serdecznie dziękuję, podobnie jak artystce malarce p. Gramatyka-Ostrowskiej za doskonale wykonanie jednego rysunku. Na podziękowanie zasługuje również zakład reprodukcji cynkotypowych p. St. Welanyka, którego właściciel i pracownicy sumiennością i punktualnością wykonania ułatwili mi wydanie książki”
Główne działy, spis:
I. Cechy płciowe kobiece. Anatomja narządów płciowych kobiecych. Konstytucja narządów płciowych kobiecych.
II. Fizjologia narządów płciowych kobiecych. Okres pokwitania płciowego. Okres przekwitania płciowego.
III. Technika badania ginekologicznego.
IV. Historia rozwoju narządów płciowych kobiecych. Wady rozwojowe narządów płciowych kobiecych.
V. Niedokształcenie, zanik, niedomaga czynnościowa. Przerost wzmożona czynność.
VI. Zakażenia, zapalenia.
VII. Guzy (torbiele, nowotwory i t. d.) w narządach płciowych kobiecych.
VIII. Zmiany położenia narządów płciowych.
IX. Zmiany chorobowe w związku z zapłodnienie. Ciąża zewnątrzmaciczna.
X. Cierpienia powstałe pod wpływem urazu.
XI. O wpływie niektórych chorób nieginekologicznych na narządy płciowe poza okresem płodzenia.
XII. O objawach chorób ginekologicznych i chorobach kobiecych objawowych.
XIII. Kilka uwag o zapobieganiu chorobom narządów płciowych kobiecych.
Znakomita książka medyczna !!!
Koszt wysyłki według cennika Poczty Polskiej (paczka o wadze ponad 2 kg)
Chętnie udzielę dodatkowych informacji.