ROSICZKI Drosera spatulata+
Drosera capensis
WITAM NA MOJEJ AUKCJI .MAM DO ZAOFEROWANIANA PAŃSTWU
ZESTAW DWÓCH ROSICZEK
ROSICZKA PRZYLĄDKOWA
Drosera capensis i DROSERA CAPENSIS
INFORMACJE O ROSICZKACH
Rosiczki to zwykle rośliny wieloletnie, występujące na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy. Wiele gatunków znanych jest z południowej Afryki, Australii i obu Ameryk, kilka gatunków rośnie także w Polsce. Rosiczki formują przyziemną lub pnącą rozetę liści. Rosną na ubogich glebach, w większości kwaśnych, piaszczystych lub bagiennych. Owadożerność rekompensuje roślinom braki składników odżywczych, w szczególności przyswajalnego azotu.
Rosiczki wabią, chwytają i trawią swoje ofiary przy pomocy włoskowatych gruczołów pokrywających powierzchnię liścia. Gruczoły wydzielają błyszczącą, słodką i kleistą substancję. Zwabiony owad przykleja się, a poruszone włoski zaginają się i unieruchamiają go, uniemożliwiając ucieczkę. Ofiara ginie najczęściej w wymęczenia lub uduszenia. Roślina zaczyna wtedy wydzielać enzymy rozpuszczające ciało owada, a uwolnione składniki odżywcze są wchłaniane przez liść. Po strawieniu ofiary liść się otwiera, a pozostałości zwykle są zdmuchiwane przez wiatr lub spłukiwane przez deszcz.
UPRAWA
Światło: duża ilość pełnego słońca. Roślina jest bardzo światłolubna.
Temperatura: 15-30°C przez cały rok. Roślina nie zimuje.
Wilgotność: roślina toleruje wilgotność pokojową.
Podlewanie: podlewamy przez podsiąkanie, lejąc wodę do podstawki (ok. 1 cm). Wodę uzupełniamy na bieżąco. Wskazana jest woda destylowana, demineralizowana, osmotyczna (z filtra RO) lub czysta deszczówka. Podłoże powinno być stale wilgotne lub mokre.
Podłoże: kwaśny torf pH 3-4,5, bez dodatków i nawozów.
Nawożenie: nie nawozimy! Nawozy doglebowe mogą spalić rosiczkom korzenie. Lepiej dokarmić roślinę drobnym owadem. Nie jest to wymagane, jednak najedzona roślina rośnie lepiej .
OFEROWANE ROŚLINKI