Żywność (pożywienie) – w znaczeniu potocznym wszelkie pojedyncze środki spożywcze (tj. substancje chemiczne lub ich mieszaniny, zawierające składniki odżywcze), pochodzenia mineralnego, roślinnego lub zwierzęcego, surowe lub przetworzone, przeznaczone w stanie naturalnym lub po przerobieniu, do spożywania przez ludzi, a także zestawy tych środków spożywczych, w postaci potraw lub posiłków. Spożywanie żywności ma na celu dostarczenie organizmowi człowieka niezbędnych składników odżywczych (budulcowych, energetycznych i regulujących).
Rokitnik owoce 100g BIO
Rokitnik owoce suszone BIO, z certyfikowanej uprawy ekologicznej.
Owoce rokitnika pospolitego zawierają imponujące bogactwo składników czynnych biologicznie, wysoko cenionych w dietetyce, lecznictwie, a ostatnio również w kosmetyce.
Owoce rokitnika są cennym źródłem witamin: A, C, E, D, F, K, B1, B2, kwasu foliowego i minerałów: żelaza, boru, manganu, wapnia, krzemu.
Zawarta w owocach rokitnika witamina C, która nie ulega zniszczeniu nawet podczas gotowania, gdyż rokitnik nie posiada enzymu askorbinazy, rozkładającego tę witaminę.
Owoce rokitnika bogate są także w karotenoidy o aktywności witaminy A, w tym β karotenu i innych aktywnych biologicznie związków, jak likopen, kryptoksantyna, physalien. Szczególnie często związki te są polecane osobom o skórze suchej, łuszczącej się, zniszczonej przez słońce lub starzejącej się.
Ponadto w owocach rokitnika pospolitego znajdują się w dużych ilościach:
- polifenole: flawonoidy, kwercetynę, izoramnetynę, kemferol i ich glukozydy.
- fitosterole, antocyjany, karotenoidy, katechiny i proantocyjanidyny, cyklitole,
- fosfolipidy, garbniki,
- cukry (glukoza, fruktoza, ksyloza),
- kwasy organiczne (maleinowy, cytrynowy, jabłkowy, winowy),
- fenolokwasy (ferulowy).
Kwercetyna zawarta w rokitniku, najbardziej rozpowszechniony wśród roślin flawonol, wykazuje między innymi właściwości przeciwmiażdżycowe, przeciwutleniające, przeciwzakrzepowe, przeciwzapalne i promieniochronne.
Flawonoidy, w tym kwercetyna, chronią również witaminę C przed utlenieniem, a wspólne występowanie obu typów połączeń, tj. flawonoidów i witaminy C w owocach rokitnika, podnosi jego wartość leczniczą oraz kosmetyczną.”
Rokitnik jest jedną z nielicznych roślin zawierających w miąższu owoców olej tłusty. Zawartość oleju w miąższu owoców wynosi do 8%, a w nasionach do 12,5%.