RODZINA Z DZIECKIEM Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ
pod redakcją Ewy Pisuli i Doroty Danielewicz
Pozycja ta jest przeznaczona przede wszystkim dla rodziców i rodzeństwa osób z niepełnosprawnością i przewlekłą chorobą. Ale jej adresatami są także pedagodzy, psycholodzy i lekarze pracujący z niepełnosprawnymi i ich rodzinami.
Książka jest podzielona na dwie części. Pierwsza mówi o relacjach w rodzinach, w których jest osoba głucha, mająca autyzm lub zespół Downa, chora na schizofrenię. Znajdują się tu też artykuły poświęcone rodzeństwu osób niepełnosprawnych oraz krzywdzeniu osób z upośledzeniem. Część druga przedstawia stosunki rodziny ze specjalistami. Opisywane są nie tylko metody (terapia behawioralna, skala Brazeltona), lecz także opinie matek o współpracy ze specjalistami, możliwości tej współpracy w przypadku dziecka autystycznego i dziecka głuchego.
„Publikacja ta została przygotowana z myślą o lepszym zrozumieniu sytuacji rodziny wychowującej dziecko niepełnosprawne lub przewlekle chore, a tym samym – znalezieniu najefektywniejszych form jej wspomagania. (...) można uznać, że książka spełnić może istotną rolę jako źródło cennych danych, zarówno dla osób prowadzących badania w tej dziedzinie, jak i dla psychologów-praktyków, pracujących w ośrodkach rehabilitacyjnych. Może też stanowić pomoc dydaktyczną jako dodatkowa lektura zalecana studentom specjalizującym się w psychologii rehabilitacyjnej”.
prof. dr hab. T. Gałkowski
„Jestem w pełni przekonana, że praca zbiorowa pod redakcją Ewy Pisuli i Doroty Danielewicz będzie cenną pozycją, wzbogacającą poznawczo i metodologicznie obszary psychologii i pedagogiki specjalnej – szczególnie w zakresie subdyscyplin: surdopedagogiki, pedagogiki niepełnosprawnych intelektualnie”.
prof. dr hab. J. Głodkowska
Spis treści:
Piotr Tomaszewski Głuchota a zaburzenia zachowania dziecka: wyzwanie dla rodziców słyszących
Maja Kamińska Moi rodzice nie słyszą, a ja... Słyszące dzieci głuchych rodziców
Ewa Pisula i Agnieszka Mazur Jak matki spostrzegają swoje dzieci z autyzmem? Jakościowa analiza wypowiedzi matek
Maryla Sawicka Rodzice i ich dzieci chore na schizofrenię
Anna Osuchowska i Katarzyna Charzyńska Zdrowe rodzeństwo osób chorych na schizofrenię
Anita Wojciechowska i Anna Cierpka Rodzina w percepcji rodzeństwa osób z niepełnosprawnością intelektualną
Dorota Danielewicz Rodzina z dzieckiem z zespołem Downa
Anna Piekarska Zagadnienia krzywdzenia dziecka z zaburzeniami rozwojowymi – rola rodziny oraz innych środowisk społecznych
Grażyna Walczak O Skali Brazeltona, czyli jak pomóc rodzicom zrozumieć noworodka i niemowlę
Piotr Tomaszewski i Marcin Bandurski Rozwój językowy i poznawczy dzieci głuchych a strategie wychowawcze ich rodziców
Monika Suchowierska Rola rodziców w terapii dziecka z autyzmem – w perspektywie podejścia behawioralnego
Rafał Kawa Stosowana analiza zachowania jako metoda pracy terapeuty-cienia z dzieckiem z autyzmem w szkole integracyjnej – współpraca z rodzicami
Joanna Sińska Opinie matek dzieci z zaburzeniami rozwoju na temat współpracy z profesjonalistami