Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Rodzina w czasach przełomów. Literackie [nowa]

16-05-2014, 2:16
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Cena kup teraz: 41.71 zł     
Użytkownik ksieg-inter_pl
numer aukcji: 4157869661
Miejscowość Warszawa
Zostało sztuk: 4    Wyświetleń: 4   
Koniec: 16-05-2014 02:24:19

Dodatkowe informacje:
Stan: Nowy
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Przedmiotem aukcji jest:

Rodzina w czasach przełomów. Literackie diagnozy od XIX do XXI wieku

red. Beata Nowacka, red. Krystyna Kralkowska-Gątkowska

Dane:
  • ISBN:978-83-[zasłonięte]-2032-8
  • liczba stron: 400
  • okładka: folia matowa
  • wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego
  • Rok wydania: 2011
  • Stan produktu: nowy, nieużywany



  • Opis książki:
    Spektrum badawcze niniejszego tomu zostało zakreślone szeroko - temat literackich rodzin analizowany jest w tekstach poetyckich, prozatorskich, dramaturgicznych oraz niefikcjonalnych (m.in. epistolografia, wywiad rzeka, reportaż). Kanwą refleksji staje się z jednej strony literatura zbeletryzowana, z drugiej zaś - wykorzystująca tworzywo biograficzne (np. Broniewski) i autobiograficzne (m.in. Ferenc, Stryjkowski, Wańkowicz). Wybór rozległego, liczącego z górą dwa wieki okresu, podyktowany został zapoczątkowaniem na przełomie XIX i XX wieku procesów renegocjowania dotychczasowego patriarchalnego modelu rodziny, osłabienia jej spoistości na skutek zachwiania pozycji ojca, relatywnego wzmocnienia roli matki, zmian w obrębie więzi małżeńskiej oraz w relacjach rodziców i dzieci. Procesy te, w różnym nasileniu, występują we wszystkich warstwach i grupach społecznych. Presja przeobrażeń ekonomicznych, wpływ wynalazków technicznych, emancypacja kobiet, tasowanie się warstw społecznych i polityczne przełomy to tylko niektóre przyczyny rewolucyjnych zmian w tradycyjnej strukturze rodzinnej. Wszystkie one znajdują odzwierciedlenie w rewizji idealistycznej mitologii polskiej rodziny, zakorzenionej w literaturze staropolskiej i romantycznej.
    Autorzy przedstawionych w zbiorze szkiców podjęli próbę zbadania głębokości owej rewizji, zwracając uwagę na pojawienie się w literaturze przełomu wieków XIX i XX, obok archetypu rodzinnego domu, rozpatrywanego w kilku mitycznych "przestrzeniach", problemu "bezdomności", pojmowanej jako "wygnanie", "tułanie się bez celu", "ukierunkowane poszukiwanie nowego domu", "nowego sposobu zamieszkania", "nowej definicji swojskości", ale też jako "buntownicze akcentowanie nomadyzmu z wyboru", gdy "dom" okazuje się synonimem piekła moralnych tortur, symbolem egzystencjalnej pułapki czy po prostu - nudy.
    Beata Nowacka, pracuje w Zakładzie Literatury Współczesnej Uniwersytetu Śląskiego. Interesuje się problematyką reportażu, podróżopisarstwem i recepcją literatury polskiej w świecie.
    Autorka książki Magiczne dziennikarstwo. Ryszard Kapuściński w oczach krytyków, Katowice: Wydawnictwo UŚ, 2004, 2006 (2 wyd.) i opracowania Cesarza Ryszarda Kapuścińskiego w serii Biblioteki Narodowej (BN I 315). Beata Nowacka i Zygmunt Ziątek napisali razem książkę Ryszard Kapuściński. Biografia pisarza ("Znak" 2008, przekład hiszpański 2010, przekład włoski 2012). [14.01.2013]


    Przed zakupem zapoznaj się ze stroną o mnie

    Zobacz nasze pozostałe aukcje

    Dodaj nas do ulubionych sprzedawców

    Zapraszamy serdecznie.