Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

RODOWÓD Marian Stępień (SOCJALISTYCZNA KRYTYKA)

08-05-2015, 7:28
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Cena kup teraz: 12 zł     
Użytkownik rybik_cukrowy
numer aukcji: 5307142955
Miejscowość Kraków
Wyświetleń: 2   
Koniec: 08-05-2015 07:35:19

Dodatkowe informacje:
Opis niedostępny...
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Witam na mojej aukcji, dziś mam do zaoferowania książkę:



"RODOWÓD"

Studia nad socjalistyczną krytyką literacką w Polsce do roku 1918

     
Marian Stępień
   

 

wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Kraków-Wrocław
stron: 375.
stan książki: dobry.

 

 


 

 

 

 

Rodowód sięga do początków socjalistycznej krytyki literackiej w Polsce, a więc do progu lat osiemdziesiątych XIX wieku. Próbuje ustalić jej macierzyste i europejskie źródła. ŚIedzi jej rozwój do chwili odzyskania niepodległości Polski w 1918 roku.

Książka dzieli się na trzy główne części. Pierwsza z nich - to syntetyczny zarys dziejów socjalistycznej krytyki literackiej w Polsce od jej początków do zakończenia pierwszej wojny światowej. Część ta wprowadza podstawową periodyzację, ustala główne kierunki inspiracji metodologicznych, wskazuje na dominujące kręgi tematów. Przynosi informację o wielu mało znanych lub nie znanych autorach publikujących swe prace publicystyczno-literackie na łamach prasy socjalistycznej.

Część druga - to przybliżenia postaci czołowych krytyków i publicystów literackich okresu. Wielu z nich było zasłużonymi działaczami polskiego ruchu robotniczego, którzy doceniając znaczenie kultury i sztuki dla pełnej emancypacji proletariatu, wnosili społeczny styl myślenia do refleksji o genezie i funkcjach twórczości artystycznej. Część ta więc to galeria sylwetek: Bronisława Białobłockiego, Bronisława Chrzanowskiego, Leona Winiarskiego, Ludwika Krzywickiego, Kazimierza Kelles-Krauza, Juliana Marchlewskiego, Aurelego Drogoszewskiego.

Część trzecia przedstawia polemiki i spory publicystów socjalistycznych wokół najwybitniejszych zjawisk literackich okresu: wokół twórczości Marii Konopnickiej, Henryka Sienkiewicza i Stefana Żeromskiego.

Rodowód pozostaje w bliskim związku z wydaną w 1974 roku książką Mariana Stępnia "Ze stanowiska lewicy", która objęła swym zakresem lata międzywojenne. Dopełnia ją o materiały wcześniejsze. Kończy się w miejscu, w którym tamta się zaczynała. Obydwie więc te książki - chociaż każda z nich ma charakter samodzielny - składają się na pewną całość.

  


 

 

 

 

 

Przed zalicytowaniem koniecznie zapoznaj się ze stroną "o mnie".

ODPOWIADAM NA WSZYSTKIE PYTANIA pisz na gg[zasłonięte]23279 lub dzwoń 889 [zasłonięte] 506.