Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Rośliny energetyczne uprawa wykorzystanie biomasy

29-04-2014, 8:42
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 42 zł     
Użytkownik agroswiat_pl
numer aukcji: 4167072528
Miejscowość Warszawa
Wyświetleń: 2   
Koniec: 29-04-2014 08:32:19

Dodatkowe informacje:
Stan: Nowy
Kondycja: bez śladów używania
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Nasze aukcje | Napisz do nas | O nas | Koszt wysyłki | Kontakt

Zobacz książki o podobnej tematyce, na naszych innych aukcjach:

Biogaz

Biopaliwo

Elektrownie wiatrowe

Odnawialne źródła energii

Kolektory

słoneczne

Kontakt

E-mail: [zasłonięte]@agroswiat.pl

Telefony:

22[zasłonięte]226-67

512-[zasłonięte]-991

[zasłonięte]500-4567

Fax.: 22[zasłonięte]434-60
Formy płatności

Tradycyjny przelew na konto

Płacę z Allegro

Płatność przy odbiorze

Książki wysyłamy:

Pocztą Polską

Kurierem Opek

Nasze konta:

721[zasłonięte]200400[zasłonięte]20239[zasłonięte]364


501[zasłonięte]555811[zasłonięte]51500[zasłonięte]071

Koszt wysyłki

Bez względu na ilość zamówionych tytułów koszt wysyłki doliczany jest jednokrotnie i zależy od wagi książek.
Tytuł Rośliny energetyczne
Autor pod red. B. Kościka
Wydawca Akademia Rolnicza w Lublinie
Rok wydania 2003
Liczba stron 146
Wymiary 170 x 240 mm
Okładka miękka
ISBN

83-7259-091-5

W ostatnich dziesięcioleciach na całym świecie zaszły ogromne przeobrażenia, które swoim zasięgiem objęły wszystkie dziedziny życia. Zmianie uległy ugruntowane od wielu lat teorie naukowe oraz zasady i metody praktycznych działań. Dotyczy to zarówno gospodarki, jak i społeczeństw, a przede wszystkim zasobów środowiska przyrodniczego. Te ostatnie mają istotny wpływ na dobrobyt społeczny i postęp. Od zara­nia cywilizacji bogactwo i postęp każdego narodu brały swe początki w znacznej mierze z bogactw naturalnych. We współczesnym świecie znac-cnie zasobów naturalnych dodatkowo rośnie z uwagi na ich wyczer­pywanie się spowodowane m.in. nieracjonalnym gospodarowaniem. Efektem tych zmian było powstanie nowych dziedzin wiedzy, takich jak np. ekonomia środowiska czy zarządzanie środowiskiem. Pojawiła się też nowa terminologia, jak np. trwały i zrównoważony rozwój (sustainable development), którego synonimem jest ekorozwój. Ekorozwój doty­czy wszystkich dziedzin życia gospodarczego, począwszy od rolnictwa, a skończywszy na przemyśle. Szczególnie energetyka, korzystająca głów­nie z nieodnawialnych źródeł energii, przyczyniła się do degradacji śro­dowiska przyrodniczego, m.in. poprzez wprowadzanie do atmosfery tlen­ków azotu, siarki, węgla. Dwutlenek węgla ma największy wpływ na wystąpienie efektu cieplarnianego. Dlatego też w działaniach ochronnych podstawowe znaczenie ma regulacja emisji i absorpcji tego gazu w taki sposób, aby ograniczać emisję i jednocześnie zwiększać jego absorpcję. Programy redukcji emisji C02, wprowadzone już przez wiele krajów, mają na celu zarówno zwiększenie efektywności zużycia energii (oszczęd­ność), jak i wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Do odnawialnych źródeł zalicza się energię słoneczną, wiatru, wody, geotermalną oraz po­chodzącą z biomasy. W wielu badaniach naukowych i opiniach ekspertów można znaleźć udokumentowaną tezę, że w warunkach polskich podstawowym odnawialnym źródłem energii będzie biomasa. Niestety wykorzy­stanie tego potencjału jest ograniczone możliwościami technicznymi, ur­banistycznymi, demograficznymi, ekonomicznymi i mentalnościowymi.

Polska, dostosowując się do tendencji ogólnoświatowych, a przede wszystkim do integracji z UE, podejmuje działania zwiększające udział energii ze źródeł odnawialnych w całkowitej jej produkcji. Przyjęta zosta­ła „Strategia rozwoju energetyki odnawialnej" oraz szereg aktów praw­nych regulujących zasady produkcji oraz obrotu energią z tych źródeł. Po integracji z UE będziemy mogli korzystać z funduszy przeznaczonych na ten cel. Dotyczy to również VI Programu Ramowego, do którego możemy już obecnie włączyć się zarówno w sferze badawczej, jak i transferu osiąg­nięć naukowych do praktyki.

Negatywne skutki tzw. efektu cieplarnianego możemy też ogra­niczyć, zwiększając absorpcję C02, np. w trakcie fotosyntezy poprzez m.in. zwiększenie udziału w strukturze zasiewów roślin wytwarzających dużą ilość biomasy. Dlatego też restrukturyzacja rolnictwa w kierunku nieżywnościowego wykorzystania płodów rolnych stała się istotnym ele­mentem wielu programów badawczych zarówno w Polsce, jak i w UE. Efektem tych badań była długa lista roślin uprawnych, które mogą zna­leźć zastosowanie w przemyśle, a w tym w energetyce. Stanowią one alternatywę dla rolników wobec nadprodukcji żywności. Stąd też wy­wodzą się problemy rolników, które mają wydźwięk społeczny. Równo­cześnie rośnie zapotrzebowanie na energię. Rosną też ceny energii, co w pewnym stopniu wynika z potrzeby ochrony środowiska przyrodniczego.

Biorąc powyższe pod uwagę, można stwierdzić, że dzięki rozszerze­niu produkcji biomasy roślin uprawianych na cele energetyczne, osiąg­nięte mogą zostać korzyści społeczne (lokalne zmniejszenie bezrobocia), gospodarcze (m.in. wzrost przychodowości gospodarstw rolnych) i środowiskowe (zamknięcie cyklu obiegu C02).

Potrzebę opracowania monograficznego podręcznika dotyczącego biomasy zgłaszali uczestnicy wielu konferencji, szkoleń i seminariów, dlatego postanowiono to zadanie zrealizować w ramach projektu prowa­dzonego od 1997 r. przez Akademię Rolniczą w Lublinie wspólnie z Mi­nisterstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi pt. „Wdrażanie nowych technolo­gii w zakresie wykorzystania produktów roślinnych jako materiału ener­getycznego".

Praca została podzielona na 9 rozdziałów, zaczynając od proble­matyki ogólnej, a kończąc na technologiach uprawy poszczególnych ga­tunków i finansowaniu tych przedsięwzięć. W pierwszym rozdziale są omówione tendencje rozwoju energetyki na świecie, w UE i w Polsce.

W rozdziale trzecim przedstawione zostały ogólne warunki uprawy roślin energetycznych w Polsce, których technologie zostały przedstawione w 5 kolejnych rozdziałach. W niniejszej monografii omówione zostały prawie wyłącznie rośliny wieloletnie (drzewa, wierzba wiciowa, topinambur, ślazowiec pensylwański, kostrzewa trzcinowa, mozga trzcinowata, trzcina, palczatka Gerarda, miskant olbrzymi i cukrowy oraz spartinapreriowa i inne). Taki dobór gatunków wynikł głównie z potrzeby zagospodarowania gruntów odłogowanych i generalnie nieużytkowanych rolniczo. Publikacja kończy się rozdziałem informującym o możliwych źródłach finansowania na zasadach preferencyjnych. Autorzy podręcznika posłużyli się przykładami z praktyki, dokumentując to licznymi fotografiami.

Niniejsza praca jest napisana z myślą o szerokim kręgu odbiorców. Adresatami są przede wszystkim rolnicy, doradcy, studenci, a także przedsiębiorcy zajmujący się pośrednictwem w dostawie biomasy oraz produkcją i zaopatrzeniem w energię cieplną, czy też elektryczną. Możliwości i uwarunkowania pozyskiwania energii z plantacji energetycznych powinni znać też przedstawiciele samorządów lokalnych oraz pracownicy biur planowania przestrzennego. Zagadnienia te nie powinny być obce osobom zajmującym się zarządzaniem środowiskiem w gminach, a nawet w przedsiębiorstwach.

energia_odnawialna

Dziękujemy za odwiedzenie naszych aukcji!