roślina akwariowa Limnophila aromatica
Do wylicotawanej kwoty należy doliczyć przesyłkę. Nadmiar wpłaconych pieniędzy (za przesyłkę) zwracam
Strzałką oznaczono roślinę. Na kolejnych zdjęciach jest akwarium z którego pochodzi. Uwaga: W akwarium są ślimaki. Roślina nie wybarwiona. Wolna od glonów. Jest hodowana w akwarium z co2 i systematycznym, autorskim nawożeniem. Swiatło to: 0,62W/l.
Opis rośliny:
Limnophila aromatica – wywodzi się z poludniowo-wschodniej Azji. Charakteryzuje się piękną czerwonawo-bordową barwę spodniej części liści. W akwarium wymaga dużej ilości światła oraz sporej dawki makroelementów.
POLSKA NAZWA: Limnofila pachnąca SYNONIMY: Ambulia aromatica Lam. (1783) POCHODZENIE: Południowo-wschodnia Azja WYSOKOŚĆ: 20-50 cm WYMAGANIA ŚWIETLNE: Wysokie – b. wysokie TEMPERATURA: 22 – 28 °C TWARDOŚĆ WODY: miękka-średnia TEMPO WZROSTU: Średnie-wysokie TRUDNOŚĆ UPRAWY: Średnia-wysoka
OPIS : Roślina bagienna o wysokości 20 – 50 cm. Łodyga leżąca lub wznosząca się o grubości 2 – 5 mm, koloru od jasno-zielonego do lekko-fioletowego w zależności od warunków w zbiorniku. Położenie liści naprzeciwległe, liście w połowie obejmują łodyżkę lub są w trójczłonowym okółku. Blaszka liściowa siedząca , nadwodna lancetowato-jajokształtna, podwodna wąskolancetowata, zaostrzona lub tępa długości 2 – 6,5 cm, szerokości 1 – 2,5 cm z wyraźnie piłkowanym brzegiem, z wierzchu od jasno do oliwkowo-zielonego koloru, pod wodą także czerwonawego, od spodu blado-zielone. Kwiaty zazwyczaj pojedyncze, wyrastające z węzła liściowego na ogonku do 2 cm, koloru różowego do purpurowego.
UPRAWA : Roślina bardzo zmienna co do uprawy akwaryjnej. Do dobrego wzrostu zaleca się wysokiej intensywności oświetlenie, woda od miękkiej do średnio twardej o temperaturze 22 – 28°C. W sprzyjających warunkach roślina ma bardzo duże przyrosty w krótkim czasie . Rozmnażanie wymaga więcej staranności niż w przypadku innych roślin długołodygowych. Najlepiej rozmnażać je przez młode rośliny wytwarzane od czasu do czasu na rozłogach. Możliwe jest także rozmnażanie przez sadzonki, ale te nie zawsze łatwo się ukorzeniają. Przy dzieleniu pędu należy ciąć go za pomocą żyletki bądź innego ostrego narzędzia, aby nie powodować jego zgniecenia. Rozmnażanie najskuteczniejsze poprzez sadzonkowanie uciętych łodyżek. Wieczorem liście składają się do góry.
NAWOŻENIE: Roślina ma duże zapotrzebowanie na makroelementy, w tym fosfor, bez którego potrafi szybko się zdegenerować. Zwykle ilość fosforu dostarczana od zwierząt jest zbyt mała. Potrzebuje też mikroelementów i przy ich braku blednie.
|