RM KL 505
Wzmacniacz znanej włoskiej firmy RM - następca RM KL 500.
Na uwagę zasługuje jego szerokopasmowość.
Pozwala na używanie go we wszystkich emisjach na pasmach amatorskich od 3 do 30Mhz (HF- high frequency).
RM KL 505 to optymalny wzmacniacz tranzystorowy dla krótkofalowców pozwalający znacznie podnieść poziom mocy wyjściowej.
Wzmacniacz antenowy polepsza wyraźnie zasięg nadawania oraz odbioru w niewielkim stopniu (dzięki wbudowanemu przedwzmacniaczowi).
Zapoznaj się z całym opisem - znajdziesz tu potrzebne informacje.
Polityka naszej firmy nakazuje rzetelne informowanie o zastosowaniu urządzenia i o jego wymaganiach względem radiotelefonu i anteny CB.
Wzmacniacz wyposażony jest w 3 przełączniki oraz 6-stopniową regulację mocy doprowadzonej.
Przedwzmacniacz (26db) włączany jest przełącznikiem na obudowie radia (przełącznik środkowy). Gdy jest włączony pali się zielona lampka sygnalizująca.
Przełącznik z prawej strony - ON/OFF - wzmacniacz może być wpięty w instalację antenową na stałe, ale nie musi być cały czas używany.
Trzeci przełącznik (z lewej strony) odpowiada za wybór odpowiedniej emisji AM/SSB. Ważne, by zawsze był ustawiony zgodnie z wybraną emisją w radiotelefonie.
Wzmacniacz jest prosty w montażu, wystarczy go podłączyć w tor antenowy (między radiotelefon a antenę). Należy dostarczyć do niego odpowiednie zasilanie (zobacz dane techniczne - pobór prądu).
Wzmacniacz należy stosować tylko z bardzo dobrze zestrojoną anteną. Przy wysokim SWR może się uszkodzić końcowy stopień mocy, który nie podlega gwarancji.
Wzmacniacz można polecić osobom, które wyczerpały możliwości instalacji antenowej. Co to znaczy?
Tzn. że nie należy go używać z krótkimi, mało skutecznymi antenami (np. President Missouri, President Georgia), gdyż nie da to satysfakcjonującego rezultatu. Co więcej - użycie maksymalnej mocy z takimi antenami spowoduje ich uszkodzenie. Krótkie anteny (za wyjątkiem amerykańskich anten) nie są przystosowane do pracy z dużą mocą wyjściową.
Najlepszy wzmacniacz odbioru/nadawania to skuteczna długa antena. Gdy mamy już długą antenę (1,5m i dłuższe) możemy myśleć nad dalszymi udoskonaleniami instalacji (nigdy na odwrót).
Maksymalną moc można uzyskać przy mocy doprowadzonej 15W AM/FM (rezultat 300W) oraz 30W USB/LSB (rezultat 600W).Przy popularnych radiotelefonach CB radio o mocy 4W uzyskamy ok. 150-200W w AM/FM oraz 200-400W w SSB.
By połączyć dużą moc z czystą modulacją nie należy doprowadzać do wzmacniacza 15W mocy! Optymalne ustawienie dla AM/FM to 2-3W.
Dlatego przy instalacjach ze wzmacniaczem często ogranicza się moc wyjściową radiotelefonu z 4W do 2W. Nie zawsze wyższa moc oznacza lepszy efekt i należy o tym pamiętać.
Doprowadzenie zbyt dużej mocy do wzmacniacza grozi uszkodzeniem urządzenia.
Przy stosowaniu wzmacniaczy rekomendujemy korzystanie z filtrów dolnoprzepustowych.
Stosowanie wzmacniaczy w paśmie 27MHz jest w naszym kraju niedozwolone.
Przyrost osiągów nadawania.
Aby podnieść sygnał o 1S należy dostarczyć ok. 4-krotnie więcej mocy.Czyli: 1W - 4W - 16W - 64W - 256W itd.
Podsumowując: zwiększając moc radiotelefonu z 4W do 40W nie będziemy 10 razy dalej/głośniej nadawać, sygnał wzrośnie o ok. 2S.