Riła i Pirin. Góry Bułgarii z plecakiem
Władysław Jankow, Grzegorz Petryszak - Bezdroża
Opis:
ISBN:
[zasłonięte]978-83506-20-2
Format:
12,3 cm x 17,6 cm
Oprawa:
miękka foliowana na spirali z grzbietem
Rodzaj: przewodnik turystyczny
Seria: seria z falą
Format: 12,3 cm x 17,6 cm
Objętość: 144 strony
Okładka: miękka foliowana na spirali z grzbietem
W książce ponadto: mapki, rysunki, kolorowezdjęcia, profile tras
Miejsce wydania: Kraków
Wydawca: Wydawnictwo Bezdroża
Jak korzystać z przewodnika
Podczas opracowywania niniejszego przewodnika przyświecała nam myśl stworzenia książki przede wszystkim praktycznej – niewielkiej objętościowo, której turysta wędrujący po górach nie zawaha się włożyć do plecaka i używać na trasie, a jednocześnie pomocnej przy planowaniu wycieczki, użytecznej w trakcie jej trwania i dostarczającej podstawowych informacji o regionie – jego przyrodzie, dziedzictwie kulturowym i miejscach najbardziej wartych odwiedzenia. Stąd specyficzna forma i układ naszego przewodnika.
Zasadniczą część stanowią opisy tras – propozycje wycieczek o różnej długości i zróżnicowanym stopniu trudności – zarówno tras spacerowych, jak i prawdziwych całodziennych górskich „wyryp”. Trasy przebiegają przez najciekawsze tereny regionu – wielokrotnie przemierzając góry, chcemy skierować Cię, Czytelniku, w miejsca sprawdzone, niejednokrotnie „obowiązkowe punkty”, które trzeba zobaczyć, aby naprawdę móc nazwać się prawdziwym turystą. Ale proponujemy także zakątki mniej znane, często z dala od znakowanych szlaków – te oczarowały nas na tyle, że chcemy się z Tobą nimi „podzielić”. Wszystkie trasy zostały zebrane w trzy grupy – o różnej skali trudności – bardziej szczegółowy podział znajduje się na dalszych kartach przewodnika. Opisujemy punkty istotne dla przebiegu wycieczki – strome podejścia, węzły szlaków, miejsca mylnie oznakowane lub trudne topograficznie. Z boku tekstu prowadzona jest oś czasowa z sumarycznymi czasami przejścia poszczególnych odcinków trasy. Integralną częścią opisu każdej trasy jest jej profil wysokościowy i schematyczna mapka. Profil jest narysowany z dużym przewyższeniem – tzn. oś wysokości jest nieproporcjonalnie duża w porównaniu z poziomą osią odległości. Dzięki temu profile są bardziej wyraziste – należy jednak pamiętać, że nie oddają rzeczywistych nachyleń stoków – faktycznie teren jest dużo „łagodniejszy”. Na następnych stronach Czytelnik znajdzie szczegółowe wyjaśnienie wszystkich elementów profilu i opisu trasy.
Ponieważ propozycje wycieczek nie obejmują wszystkich znakowanych szlaków regionu górskiego, dołączamy ich wykaz z czasami przejść i dodatkowo schemat ich przebiegu. Zebraliśmy także najważniejsze informacje praktyczne dotyczące komunikacji, noclegów, wyżywienia itp. W ostatniej części przewodnika podajemy podstawowe wiadomości dotyczące regionu, jego przyrody, historii i zabytków, krótkie opisy miejscowości. Mamy nadzieję, że tak opracowany przewodnik sprawi, że aktywny wypoczynek stanie się Twoim ulubionym sposobem spędzania wolnego czasu. Wszelkie uwagi dotyczące treści i formy naszego przewodnika prosimy przesyłać na adres redakcji.
Przygotowania do wycieczki
W góry, w góry, miły bracie, tam swoboda czeka na cię – pisał kiedyś Wincenty Pol. Ale żeby wycieczka w góry sprawiła nam więcej radości niż trudu, musimy się do niej dobrze przygotować. Na początek należy dobrze zaplanować trasę – pomocny w tym będzie oczywiście nasz przewodnik; niezbędnym wyposażeniem każdego turysty powinna być mapa turystyczna. Na polskim rynku mapy gór Bułgarii są trudno dostępne. Księgarnia internetowa wydawnictwa Bezdroża sprowadza najpopularniejsze bułgarskie mapy turystyczne. Są to mapy w skali 1:55 000, a Riła i Pirin znalazły się na osobnych arkuszach. Mapy te zawierają sporo błędów, szczególnie w przebiegu i kolorach szlaków, sa jednak jedynymi dostęnymi mapami turystycznymi tych gór. Mogą więc być co najwyżej tylko uzupełnieniem. Trasę należy zaplanować na miarę swoich możliwości i kondycji – uwzględniając dystans oraz różnicę wysokości. Na początek sezonu warto wyruszyć na kilka krótszych tras, a dopiero później planować poważniejsze eskapady. Wybierając się na wycieczkę wiosną lub późną jesienią, warto wziąć pod uwagę długość dnia oraz to, że w wyższych partiach gór może zalegać spora warstwa śniegu, która spowalnia marsz (czasami nawet dwukrotnie).
Zajmijmy się teraz na chwilę wyposażeniem turysty, czyli tym, co na siebie włożyć i co zabrać do plecaka. Podstawą udanej wędrówki są dobre i wygodne buty – najlepiej na sztywnej podeszwie (typu „wibram”) i sięgające ponad kostkę – uchroni nas to przed bolesnymi zwichnięciami. Nie należy iść w góry w nowych, nierozchodzonych butach – może się to zakończyć bardzo boleśnie i zrazić na dłuższy czas do wędrówek. Jeżeli chodzi o ubiór, to zależnie od pory roku należy zabrać odpowiednio ciepłą odzież – godna polecenia jest ta wykonana z polaru zapewniającego dobrą regulację termiczną w czasie marszu. Generalnie należy stosować zasadę ubierania się „na cebulę” – więcej warstw lżejszej odzieży – dzięki temu nie zagotujemy się w czasie podejścia nawet przy często zmieniających się warunkach pogodowych. Niezależnie od pory roku należy mieć ze sobą przeciwdeszczową, chroniącą przed wiatrem kurtkę – ideałem (niestety drogim) jest odzież z goreteksu. Wychodząc w wyższe partie, zwłaszcza jesienią i wczesną wiosną, dobrze mieć czapkę i rękawiczki.
Niezbędnym wyposażeniem turysty jest plecak – jego wielkość zależy od długości trasy i pory roku – powinien mieć co najmniej 30 l pojemności. Z dodatkowego wyposażenia, przydatnego na wycieczce, należy zabrać latarkę, zapałki, podręczną apteczkę (minimum dwa bandaże elastyczne, plastry, woda utleniona, środki przeciwbólowe). Osobną sprawą jest prowiant – dobrze jest mieć termos z ciepłą herbatą, a latem co najmniej 1,5-litrową butelkę wody. Jeżeli na trasie jest schronisko, najczęściej można w nim zjeść ciepłe danie, jeżeli nie ma, to trzeba wziąć prowiant na cały dzień (nawet jeżeli planujemy tylko półdniową wycieczkę). Warto mieć telefon komórkowy, który może okazać się nieoceniony w razie wypadku. Odpowiednikiem GOPR w Bułgarii jest Płaninska Spasitelna Służba. Jej centrala znajduje się w Sofii (ul. Todor Kableszkow 52, tel. (02) 562-829). Ma ona kontakt radiowy z ponad 250 schroniskami i oddziałami terenowymi.
O autorach
Grzegorz Petryszak – związany z górami od zawsze, nowosądeczanin z urodzenia, absolwent Akademii Ekonomicznej w Krakowie, wolne chwile spędza na wędrówkach górskich. Przemierza górskie szlaki Karpat – zarówno w Polsce, jak i na Ukrainie oraz w Rumunii. Poddał się też urokowi Bałkanów, w tym gór Bułgarii. Współpracuje z magazynem NPM, gdzie zamieszcza relacje ze swych licznych podróży.
Władysław Jankow – ur. 1980 r. w Burgas nad Morzem Czarnym, spędził wczesne dzieciństwo w Bułgarii, by następnie przenieść się do Piotrkowa Trybunalskiego. Ukończył studia geogra- ficzne na UJ. Jego wielka pasja to góry i przyroda. Potrzeba kontaktu z naturą oraz ciekawość innych kultur pchają go wciąż ku nowym podróżom. W wolnych chwilach zaszywa się w górach, a letnie miesiące spędza z plecakiem, przemierzając drogi i bezdroża. Przemierzył Karpaty, góry Irlandii i Szkocji, odbył samotną podróż rowerem dookoła Irlandii, odwiedził większość krajów Europy, dotarł również w syberyjski Ałtaj i Sajany. Jednak jednym z najbliższych sercu kierunków pozostają Bałkany, a w szczególności Bułgaria. Mieszanka kultur, religii i narodowości, bogata historia i piękno różnorodnego krajobrazu tak silnie przyciągają i intrygują.
Spis treści:
Jak korzystać z przewodnika
Przygotowania do wycieczki
O autorach
Jak korzystać z opisu tras
Objaśnienia symboli stosowanych na mapach
Trasa 1. Borowec – Musała – Borowec
Trasa 2. Ledenoto Ezero – Musała – Grynczar
Trasa 3. Grynczar – Gorni Kuki – Ribni Ezera
Trasa 4. Ribni Ezera – monastyr Rilski
Trasa 5. Ribni Ezera – Kobilino Braniszte – Maljowica
Trasa 6. Maljowica – szczyt Maljowica – Iwan Wazow
Trasa 7. Przełęcz Gorni Kuki – Semkowo – Belica
Trasa 8. Monastyr Rilski – Kobilino Braniszte
Trasa 9. Kompleks Maljowica – Maljowica – monastyr Rilski
Trasa 10. Panicziszte – Sedemte Ezera – Panicziszte
Trasa 11. Maljowica – Dolina Siedmiu Jezior – Maljowica
Trasa 12. Sedemte Ezera – przełęcz Razdeła – monastyr Rilski
Trasa 13. Bansko – Wichren – Demjanica – Bansko
Trasa 14. Bansko – Demjanica – Bezbog – Dobriniszte
Trasa 15. Razłog – Jaworow – Predeł
Trasa 16. Jaworow – Wichren – Jane Sandanski
Trasa 17. Kresna – Sinanica (Sini Wrych) – Wichren
Trasa 18. Sinanica – Kamenica – Tewno Ezero
Trasa 19. Wichren – Tewno Ezero – Pirin
Trasa 20. Pirin – Kamenica – Pirin
Trasa 21. Pirin – monastyr Rożenski – Melnik
Trasa 22. Pirin – Todorowa Poljana – Popowi Liwadi
Informacje praktyczne
Informacje krajoznawcze
Miejscowości regionu
Indeks
zapraszamy do naszych sklepów allegro
książki - e-avalon
zabawki - e-avalon-zabawki
| sprzedawca:PPHU Włodzimierz Konarski Księgarnia AVALON ul. Kościuszki 2 23-200 Kraśnik tel.: (081)[zasłonięte]825 30
email: [zasłonięte]@e-avalon.pl NIP - 715[zasłonięte]000-02 REGON - 430[zasłonięte]650 Nr konta: 41 1240 [zasłonięte] 2[zasłonięte]3951110 [zasłonięte] 230504 |