Rheumafort nowa formuła
suplement diety
Zawiera składniki odżywcze o korzystnym wpływie na stawy
Skład: kapsułki twarde, vegicaps, jedna kapsułka 600 mg dostarcza ekstrakty z: 130 mg koszyczków rumianku (Matricaria chamomilla), 100 mg korzenia arcydzięgla (Angelica archangelica), 100 mg kiełków brokułów (Brassica oleracea), 80 mg korzenia traganka (Astragalus membranaceus), 50 mg owocu ananasa (Ananas comosus), 40 mg owocu cytryny (Citrus limon) oraz substancje pomocnicze: stearynian magnezu (E 470b) nośnik, hydroksypropylometyloceluloza (E 464) otoczka kapsułki.
Zalecany sposób użycia: Rozpocząć od jednej kapsułki dwa razy dziennie w czasie lub po posiłku. Po ok. tygodniu można dawkę zredukować do 1 kapsułki 1 raz dziennie po kolacji. Nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia.
Właściwości i działanie składników: W preparacie Rheumafort nowa formuła zmodyfikowano skład. Zastąpiono ekstrakt z jeżówki purpurowej (Echinacea purpurea) ekstraktem z owocu ananasa oraz MSM (metylosulfonylometan) zastąpiono ekstraktem z kiełków brokułów. Rheumafort zawiera składniki odżywcze, które mogą być spożywane przez każdego. Badanie przeprowadzone w Klinice Fizjoterapii, Reumatologii i Rehabilitacji Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu wykazało, że ich spożycie ma korzystny wpływ na stawy. Badanie przeprowadzono zgodnie z dobrą praktyka medyczną (good clinical practice).
Ekstrakt z koszyczków rumianku (Matricaria chamomilla) dostarcza lotne olejki α-bisabolol i jego tlenki, związki poliacetylenowe (spiroeter) oraz matrycynę przekształcaną do chamazulenu, który posiada silne właściwości spazmolityczne, uśmierzające i przeciwutleniające. Oprócz tego ekstrakt dostarcza flawonoidy (apigeninę i kwercetynę), kumaryny, śluzy, które wykazują silne i skojarzone działanie, chroniące przed kaskadą wolnych rodników (oxidative damage). Składniki rumianku wspomagają wydzielanie ACTH i kortyzonu. Spożycie preparatów rumianku jest korzystne w wielu sytuacjach klinicznych m. in. dla stawów.
Dodatkowe informacje: tel. 22 [zasłonięte] 30, [zasłonięte]@phytomedica.pl, www.phytomedica.pl.
Badanie przeprowadzone w Klinice Fizjoterapii, Reumatologii i Rehabilitacji Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu
Cel badania: Ocena skuteczności i tolerancji suplementu diety rheumafort stosowanego w chorobie zwyrodnieniowej stawów (ChZS).
Grupa badana i metody: Do badania zakwalifikowano 60 chorych z ustalonym rozpoznaniem choroby zwyrodnieniowej stawów, okres II i III wg klasyfikacji radiologicznej Kellgrena-Lawrencea. Badanie przeprowadzono metodą podwójnie ślepej, kontrolowanej placebo próby. Chorych podzielono na dwie równoległe, zrandomizowane grupy. Po tygodniowym okresie wash-out, jedna grupa otrzymała badany preparat, a druga placebo przez okres 6 tygodni. Chorych oceniano przed rozpoczęciem badania, po 3 i 6 tygodniach. Ocenę przeprowadzono zgodnie z międzynarodowymi standardami OARSI. Oceniano m. in. zmiany natężenia bólu, jaki wystąpił w ciągu ostatnich 24 godzin przed badaniem, natężenia bólu po przejściu 15 metrów i zintegrowany wskaźnik WOMAC. Natężenie bólu oceniano przy pomocy skali wizualno-analogowej VAS. Poza tym oceniano stan ogólny wg skali Likerta5, jakość życia kwestionariuszem SF-12. Rejestrowano również ewentualne wystąpienie objawów ubocznych lub niepożądanych oraz wykonano badania laboratoryjne krwi, moczu, czynności wątroby i nerek.
Wyniki: Stwierdzono znamienne zmniejszenie bólu w grupie otrzymującej rheumafort, jaki badani odczuwali w ciągu ostatnich 24 godzin przed badaniem i po marszu na dystansie 15 metrów, w porównaniu z grupą kontrolną, która przyjmowała placebo (przedział ufności p<0,01 po 3 tyg. oraz p<0,002 po 6 tyg.) Uważa się, że zmiana natężenia bólu na skali VAS o 15 mm ma istotne znaczenie kliniczne. Po 6 tygodniach przyjmowania rheumafortu stwierdzono u 81% chorych zmniejszenie natężenia bólu o 15 mm i aż u 55% chorych zmniejszenie natężenia bólu o 30 mm i więcej (czyli dwukrotnie więcej niż to co przyjmuje się za zmianę istotną klinicznie). W grupie otrzymującej rheumafort w porównaniu z grupą kontrolną stwierdzono redukcję objawów w zakresie zintegrowanego wskaźnika WOMAC, obejmującego podstawowe objawy ChZS, takie jak ból, sztywność i funkcję (przedział ufności p<0,001). Zmniejszenie objawów ocenianych łącznie w grupie przyjmującej rheumafort wyniosło 29 mm, zaś w grupie przyjmującej placebo jedynie 5 mm. W grupie otrzymującej rheumafort zmniejszenie bólu wyniosło 32 mm, zmniejszenie sztywności wyniosło 15 mm zaś poprawa funkcji wyniosła 27 mm. Natomiast w grupie placebo zmiany wyniosły odpowiednio 8 mm (p<0,001), 15 mm (p<0,02) oraz 6 mm (p<0,005).
Wnioski: