G36 - Informacje o wersji ostrej zaczerpnięte z Wikipedia.pl
W 1995 roku HK50 został przyjęty do uzbrojenia Bundeswehry jako karabin G36. Jednocześnie do uzbrojenia przyjęto karabinek G36K i ręczny karabin maszynowy LMG36. Początkowo miał być uzbrojeniem żołnierzy jednostek sił szybkiego reagowania, ale szybko powiększane zamówienia sprawiły, że obecnie znajduje się na uzbrojeniu coraz większej liczby żołnierzy niemieckich.
W Polsce, pierwszym użytkownikiem tej broni w wersji G36 i G36K był GROM, który zakupił małą ilość tej broni pod koniec lat 90. Kolejnym wojskowym użytkownikiem jest Morska Jednostka Działań Specjalnych FORMOZA, która wyposażona jest w karabiny wersji G36KV. Karabiny G36KA 1 trafiły również do Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji (SPAP) w Katowicach i Łodzi, natomiast G36C do CBŚ. Subkarabinki G36C są również na wyposażeniu Biura Ochrony Rządu i V Wydziału Realizacji i Działań Antyterrorystycznych ABW (G36CV).
JG608
JG608 należy do drugiej generacji replik JG, bazującej na konstrukcjach TM i w pełni zgodnej z podzespołami tak tej firmy, jak i większości innych producentów również swe konstrukcje z replik Tokio Marui wywodzących.
Replika, podobnie jak oryginał, wykonana jest w większości z lekkiego i wytrzymałego tworzywa sztucznego - ABSu. Z metalu wykonano lufę oraz szynę RIS. Korpus jest przyjemny w dotyku i odporny na uszkodzenia, a jego właściwe wyważenie w połączeniu z małą wagą i skróconą lufą poprawia ogólną manewrowość replikii, zwiększoną jeszcze przez zastosowanie składanej na bok kolby. Cechy te połączone z prędkością wylotową rzędu 340 FPS czynią z JG608 doskonałą replikę do zmagań w typie CQB.
Całość jest wykonana w systemie modularnym co pozwala na łatwą wymianę gniazda magazynka na standard M4 / M15 / M16. Jak przystało na JG, zastosowano tu również wzmocnione zębatki, a także kierunkową głowicę tłoka, co znacznie wpływa na skuteczność pracy repliki.