Przedmiotem aukcji jest:
Centralka wentylacyjna z odzyskiem ciepła VENTS VUT 300 H mini EC
Nawiewno-wywiewna centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła, o wydajności do 345m3/h w kompaktowej, izolowanej obudowie, z poziomym wyprowadzeniem króćców. Sprawność rekuperacji do 65%.
VUT mini EC
- centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła
- dostępne w wersji do podłączenia poziomego (H) lub pionowego (V)
- przeznaczona do wentylacji domów jednorodzinnych, mieszkań i niewielkich pomieszczeń użyteczności publicznej
- panele boczne zdejmowane z obu stron, ułatwiające dostęp do obsługi centrali
- składa się z dwóch wentylatorów odśrodkowych, wymiennika krzyżowego płytowego (rekuperatora) i dwóch filtrów
- zastosowano przyjazne dla środowiska, termoizolacyjne i dźwiękochłonne tworzywo o grubości 20 mm
- wbudowane urządzenie zabezpieczające przed zamarzaniem rekuperatora (wyłączenie wentylatora nawiewnego)
- w celu zebrania i odprowadzenia skroplin zastosowano tacę ociekową z odprowadzeniem wody
- w zestawie regulator prędkości obrotów
- zastosowano silniki prądu stałego (EC)
Opis
Centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła to kompletne urządzenie, które zapewnia mechaniczną wymianę powietrza w pomieszczeniach różnego typu, z jednoczesnym oczyszczaniem powietrza nawiewanego. Centrala doprowadza do pomieszczeń powietrze świeże, i usuwa powietrze zanieczyszczone. Powietrze zużyte, za pośrednictwem krzyżowego rekuperatora płytowego, przekazuje energię cieplną do powietrza świeżego, nawiewanego do pomieszczeń. Wykorzystanie silników EC pozwoliło zmniejszyć zużycie energii elektrycznej od 1,5 do 3 razy przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej sprawności i niskiego poziomu hałasu. Wszystkie modele są przeznaczone do łączenia z okrągłymi przewodami wentylacyjnymi o nominalnej średnicy: 100, 125 mm.
Warianty
VUT V MINI EC – modele z wentylatorami z EC silnikiem i pionowym wyprowadzeniem króćców.
VUT H MINI EC – modele z wentylatorami z EC silnikiem i poziomym wyprowadzeniem króćców.
Obudowa
Obudowa centrali wykonana jest ze stopu aluminiowo cynkowego, z wewnętrzną izolacją termiczną i akustyczną, z wełny mineralnej o grubości 20 mm.
Filtr
Centrala wentylacyjna wyposażona jest w filtry o klasie filtracji G4.
Silnik
W centrali wykorzystywane są silniki prądu stałego o wysokiej sprawności, z zewnętrznym wirnikiem z łopatkami zagiętymi do przodu. Tego typu silniki są na dzień dzisiejszy najlepszym rozwiązaniem w dziedzinie oszczędzania energii. EC – silniki charakteryzują się wysoką sprawnością i optymalnym sterowaniem w całym spektrum prędkości obrotów. Niewątpliwą zaletą silnika EC jest jego wysoki KPD (osiąga 90%).
Wymiennik ciepła
Centrala wyposażona jest w krzyżowy wymiennik ciepła wykonany z płyt aluminiowych. Na okres letni, kiedy nie zachodzi potrzeba odzysku ciepła można wymiennik krzyżowy zastąpić wkładem letnim (nie wchodzi w skład kompletu). Pod blokiem rekuperatora znajduje się taca ociekowa, której zadaniem jest zbieranie i odprowadzanie kondensatu. Centrala wyposażona jest w system zabezpieczający urządzenie przed zamarznięciem. W przypadku spadku temperatury do poziomu, który grozi zamarznięciem urządzenia, wbudowany termostat wyłącza wentylator nawiewowy. Pracujący jedynie wywiew, podgrzewa wymiennik płytowy i po podniesieniu temperatury powyżej krytycznej uruchamiany jest wentylator nawiewny, a cały układ powraca do normalnej pracy.
Sterowanie
Włączenie urządzenia i sterowanie jego wydajnością odbywa się przy pomocy sygnału sterującego 0-10 V (na przykład za pomocą regulatora R-1/010 dla silników EC). Centralę wentylacyjną można przymocować do podłoża lub do sufitu za pomocą uchwytów wyposażonych w podkładki antywibracyjne. Urządzenie można zamontować tak w pomieszczeniach technicznych jak i w pomieszczeniach, które ono obsługuje. Wszystkie modele są przeznaczone do łączenia z okrągłymi przewodami wentylacyjnymi o średnicy: 100, 125mm. Urządzenie należy zamontować w taki sposób, aby zapewnić swobodny odpływ skroplin. Podczas montażu urządzenia, należy pamiętać o konieczności pozostawienia niezbędnego miejsca dla obsługi serwisowej.