Regulator (cartridge, mieszacz) baterii kranowych jednouchwytowych
Typ: R35
Średnica: 35mm
Kształt: walec z trzpieniem zwężający się na górze
Trzpień: tworzywo sztuczne
Podstawa: płaska (niski)
Uwagi: Obecnie jeden z najczęściej używanych regulatorów, występuję również w wersji wysokiej dostępnej na innej aukcji
Powszechnie używane prawie w każdym domu jednouchwytowe baterie kranowe umożliwiają wygodne ustawienie temperatury i siły strumienia wody. Sercem każdej baterii jest jej regulator.Regulatory produkowane przez firmę Nasko są wykonane z wysokiej klasy ceramiki i tworzyw sztucznych. Każdy z regulatorów podlega ścisłej kontroli jakości.Jakość i niezawodność regulatorów Nasko powoduje, że są one montowane w bateriach produkowanych przez czołowych producentów armatury w Polsce i w Europie.
Sprzedawane regulatory są nowe, nieużywane. Każdy jest przetestowany pod względem szczelności przez producenta.
Dobór regulatora dokonujemy określając jego podstawowe parametry: średnicę, kształt podstawy (płaski czyli „niski” lub z wystającymi elementami tzw „wysoki”) oraz kształt i materiał z którego wykonana jest rączka (trzpień) regulująca - może być metalowa albo plastikowa. W razie wątpliwości, proszę pytać ew przesłać zdjęcie starego regulatora, pomogę w doborze właściwego rozmiaru i typu. Proszę nie kierować się kolorem, regulatory wykonywane są z tworzyw sztucznych i różnią się w zależności od produkowanej partii. Pomimo normalizacji typów, mogą one różnić się w zależności od producenta baterii. Większość jednak jest znormalizowana i oznaczona symbolem np. R + liczba określająca średnicę lub inny parametr.
Skrócona instrukcja montażu znajduje się poniżej.
Zdarza się, że po zamknięciu baterii jednouchwytowej, bateria przecieka. Na szczęście, nie musimy wymieniać całej baterii. Wystarczy wymienić sam regulator. Jest to czynność dość prosta i możemy wykonać ją sami. Zaczynamy od zamknięcia zaworów głównych i zdjęcia uchwytu. Nie zapominamy o zakręceniu zaworów zarówno ciepłej jak i zimnej wody. Ściągamy plastikową zaślepkę i odkręcamy uchwyt. Odkręcamy element maskujący. Następnie odkręcamy nakrętkę, przytrzymującą regulator. Nowy regulator, dobrany odpowiednio do naszej baterii, wsuwamy w mocowanie tak, aby zablokował się w odpowiednim miejscu. Nakładamy nakrętkę i dokręcamy. Możemy odkręcić zawór główny i sprawdzić, czy nigdzie nie przecieka. Do ponownego przykręcania nakrętek oraz części ruchomych baterii powinno się stosować atestostowany do kontaktu z wodą pitną smar na bazie silikonu, najlepiej z dodatkiem mikroproszku Teflon (smary takie są dostępne na innych aukcjach Allegro)Jeśli nie cieknie, możemy poskładać całą baterię. Zakładamy zaślepkę. Bateria jest sprawna.
Odradzam samodzielne rozbieranie regulatorów. Mogą one później ulec nieodwracalnemu zniszczeniu przy ponownym montażu. Możemy pozwolić sobie na taką próbę mając do dyspozycji zapasowy regulator lub cała baterię.