Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

REGULATOR PWM MOCY SILNIKA GRZAŁKI ŻARÓWKI LED

19-07-2015, 17:18
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 70 zł     
Użytkownik zielonybonzaj
numer aukcji: 5516698335
Miejscowość Przeźmierowo
Wyświetleń: 12   
Koniec: 19-07-2015 17:00:00
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

 

 

 

REGULATOR PWM Z WYŚWIETLACZEM LED

 

 

 

ZASILANIE 12-24 VDC OBCIĄŻENIE DO 15A

 

PRODUKT POLSKI WYSOKIEJ JAKOŚCI, UŻYTE DROGIE ELEMENTY DOBREJ JAKOŚCI NP TRANZYSTOR WYJŚCIOWY MOSFET IRF1405 (ponad 100A!) 

 

 

 

Regulator PWM umożliwia regulację podawanej mocy na odbiorniki 12V lub 24V w zakresie 1-100% mocy. Odbiornikami mogą być silniki DC, żarówki, grzałki, siłowniki elektryczne itp. Umożliwia przez to płynna regulację np. prędkości obrotowej silników DC, regulację mocy grzałek czy regulacje jasności żarówek. Aktualnie ustawiona moc jest wyświetlana na wyświetlaczu LED. Moc regulujemy potencjometrem. Jest także możliwość zawężenia regulacji potencjometrem do wybranych przez siebie wartości, np. pomiędzy 0 a 70% czy np. 30 a 50% mocy. Regulacja mocy jak i skrajnych wartości możliwa jest z krokiem co 1%. Włączenie dolnego ograniczenia mocy (domyślnie 1%) objawia się wyświetleniem na 1 polu wyświetlacza symbolu „u” natomiast włączenie górnego ograniczenia (domyślnie 100%) symbolem „n”.

 

 

 

Regulator umożliwia także ustawienie szybkości reakcji ma ruch potencjometru – umożliwia to dobranie szybkości reakcji do wielkości silnika, bezwładności napędu itp. Szybkość z jaką reaguje sterownik na zmianę położenia pokrętła potencjometru możemy ustawić w zakresie około 1-1,5 do 10 sekund (od 1% do 100% PWM).

 

 

 

 

 

Sterownik posiada także 3 przyciski umożliwiające zmianę parametrów po wejściu do MENU. Aby wejść do MENU należy podczas normalnej pracy sterownika nacisnąć i przytrzymać środkowy przycisk S2 aż do pojawienia się na wyświetlaczu „- - - -”. Jeśli silnik DC jest rozpędzony, zostanie automatycznie wyhamowany. W tym momencie należy zwolnić S2 i ustawić kolejno parametry:

 

 

 

1/ „n” czyli górne ograniczenie mocy do jakiej możemy regulować potencjometrem. Możliwość ustawienia w zakresie 5-100% z krokiem co 1%. Ustawiamy przyciskami S1 (+) i S3(-) a zatwierdzamy S2.

 

 

 

2/ „u” czyli dolne ograniczenie mocy do jakiej możemy regulować potencjometrem. Możliwość ustawienia w zakresie 1-95% z krokiem co 1% (jednak maksimum możliwe do ustawienia to parametr „n” minus 1%). Ustawiamy przyciskami S1 (+) i S3(-) a zatwierdzamy S2.

 

 

 

3/ „A” określa szybkość zmiany wartości PWM w odpowiedzi na ruch potencjometru w zakresie 1 (czas zmiany 1 do 100% PWM około 1-1,5 sekundy) do 99 (czas około 10 sekund).

 

 

 

Należy pamiętać że im większy silnik, im większy pobór prądu jak i bezwładność tym należy ustawić dłuższy czas A. Jeśli ten czas będzie za krótki dla danego silnika to wystąpią niekorzystne zjawiska jak udary prądowe, szarpania a nawet może dojść do uszkodzenia sterownika.

 

 

 

Ustawione parametry są pamiętane po odłączeniu zasilania. Przed odłączeniem zasilania sterownika należy zmniejszyć moc na minimum potencjometrem.

 

 

 

 

 

Dla przykładu silnik jako odbiornik, choć może być dowolny odbiornik np. żarówka, grzałka, silnik itd... Sterownik posiada na przewodzie diodę MBR która eliminuje przepięcia z silnika, diodę tą należy zamontować na radiatorze tak by jej temperatura podczas pracy nie byłą wyższa niż 50-60 stopni C. W trakcie hamowania silnik pracuje jak prądnica, wtedy dioda bierze na siebie tą energię. W razie potrzeby zastosować dodatkową diodę (min 60V i 20A) + warystor (na 30-40V) równolegle do zacisków silnika DC. Przy sterowaniu rezystancyjnym typu grzałka czy żarówka zwykle nie ma potrzeby dodatkowych zabezpieczeń.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Poniżej pokazano schemat montażu dla instalacji 12V

 

 

 

Zasilanie 12VDC podłączamy do złącza „-12+” zwracając uwagę na biegunowość. Czerwony przewód diody MBR do zacisku „+”, czarny do zacisku OUT. Natomiast silnik podłączamy przewodem plusowym do zasilania (pin „+”) a minusowym do złącza OUT. Silnik jest więc sterowany od strony minusa. Jeśli pobór prądu jest większy niż 4A na tranzystor T2 należy założyć radiator tak by jego temperatura podczas pracy nie przekraczała 50-60 stopni C. W ostatniej kolejności należy włączyć zasilanie upewniając się że wszystkie połączenia są poprawne i zabezpieczone przed zwarciem.

 

 

 

 

 

 

 

 

Poniżej pokazano schemat montażu dla instalacji 24V

 

 

 

W przypadku sterowanie odbiornikiem 24VDC, podłączamy jak poniżej. Samo zasilanie sterownik jest takie samo 12VDC (kostka „-12+”) gdyż nie wolno podawać innych napięć na tą kostkę! Napięcie 24V można więc uzyskać z 2 szeregowych akumulatorów 12V lub np. użyć osobnych zasilaczy 12VDC dla sterownika i 24VDC dla odbiornika. Czyli zawsze napięcie na zasilanie sterownika podajemy 12VDC natomiast napięcie na silnik 24VDC.

 

 

 

 

 

Dane techniczne:

 

  • zasilanie modułu 12VDC (11-13V)

  • zasilanie odbiornika 11-28VDC

  • max obciążenie wyjścia 15A

  • wielkość płytki 84*64mm

  • wyświetlacz led 4 cyfry, czerwony, wysokość cyfry 14mm

  • częstotliwość PWM około 2kHz

     

Towar fabrycznie nowy, na życzenie faktura VAT.