Reduktor ciśnienia - przyrząd służący do obniżania ciśnienia gazu wypływającego z butli z gazem, do ciśnienia roboczego oraz utrzymywania stałego ciśnienia pomimo spadku ciśnienia w butli.
MAGNUM REDUKTOR AR/CO2 SERIA 07
- ciśnienie wlotowe: 200 bar
- ciśnienie wylotowe: 4 bar
- przepustowość: 25 l/min
- rodzaj gazu: argon/dwutlenek węgla
- gwint nakrętki wylotu: G1/4
- średnica węża: 6,3 mm
Gazy które znajdują się w butli pod wysokim ciśnieniem, nie mogą być użyte bezpośrednio z butli do spawania, ponieważ wydmuchiwałyby płynny metal z jeziorka. Gaz w uchwycie spawalniczym (migomat, TIG) musi mieć stałe ciśnienie i kontrolowaną wydajność. W miarę opróżniania butli z gazem, ciśnienie w butli spada. Aby utrzymać stałe ciśnienie gazu w uchwycie, niezależnie od ciśnienia panującego w butli, stosuje się reduktory.
Głównym parametrem reduktorów jest - zakres ciśnienia roboczego. Ciśnienie robocze powinno mieć tę samą wartość przez cały czas pracy reduktora, a wachania ciśnienia roboczego w czasie pracy nie powinny przekraczać ±5% przy reduktorach dwustopniowych i ±10% przy reduktorach jednostopniowych.
W celu otrzymania prawidłowego spawu (spoiny), podczas spawania w migomatem, TIG-iem należy zapewnić odpowiednie natężenie przepływu gazu. Do kontroli natężenia przepływu gazu służą przepływomierze – manometry lub rotametry.
Rotametr jest najczulszym, a jednocześnie najprostrzym przepływomierzem. Składa się on ze stożkowej rurki szklanej ustawionej pionowo, oraz pływaka w kształcie kulki lub ściętego stożka. W stanie spoczynku leży w dolnej części rurki, zamykając jednocześnie jej przekrój. W czasie przelotu gazu przez rotametr, pływak unosi się dopóty, dopóki nacisk gazu na pływak równoważy jego ciężar. Między pływakiem a rurką utworzy się wówczas pierścieniowa szczelina, która przepływa gaz. Rurka rotametru jest skalowana na jeden rodzaj gazu na której odczytuje się wydatek gazu.